ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
10 лютого 2015 року № 813/7240/14
15 год. 16 хв. зал судових засідань №6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,
за участю:
представника позивача Рабінович А.В.,
представника відповідача Оліярника Р.І.,
представників третіх осіб Рабінович А.В., Дмитріва А.В., Андрес О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства "Транспортник" до Львівської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Дрогобицька районна державна адміністрація Львівської області, мале приватне підприємство «Західтранс», товариство з обмеженою відповідальністю «Канзас», мале колективне підприємство «Транс-Екіпаж», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, товариство з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631» про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
встановив:
мале приватне підприємство "Транспортник" (далі - МПП «Транспортник») звернулося до суду з позовом до Львівської обласної державної адміністрації (далі - ЛОДА), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Дрогобицька районна державна адміністрація Львівської області (далі - Дрогобицька РДА), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження ЛОДА №532/0/5-14 від 14.10.2014р. «Про врегулювання окремих питань».
Ухвалою суду від 10.11.2014р. до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, товариство з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631» (далі - ТзОВ «Львівське АТП-14631»).
Ухвалою суду від 24.11.2014р. до участі у справі залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, мале приватне підприємство «Західтранс» (далі - МПП «Західтранс»), товариство з обмеженою відповідальністю «Канзас» (далі - ТзОВ «Канзас»), мале колективне підприємство «Транс-Екіпаж» (далі - МКП «Транс-Екіпаж»).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає оскаржуване розпорядження в.о. голови ЛОДА №532/0/5-14 від 14.10.2014р. протиправним, прийнятим безпідставно, необґрунтовано та без врахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття. Позивач зазначає, що відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку. Позивач вважає, що розпорядження голови Дрогобицької РДА від 18.08.2014р. №178 та від 03.07.2014р. №124 відповідають Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства, а тому, у відповідача не існувало підстав для їх скасування. Крім того, позивач зазначає, що відповідач не проводив перевірок на предмет дотримання конкурсним комітетом Дрогобицької РДА положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081, що свідчить про передчасність висновків відповідача про порушення положень вказаної постанови при проведенні конкурсу 08.08.2014р. Позивач також вважає, що відповідач протиправно перебирає на себе повноваження Дрогобицької РДА щодо забезпечення організації перевезень пасажирів на приміських автобусних маршрутах, оскільки відповідно до ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на районні державні адміністрації.
Крім того, позивач зазначає, що доручення голови ЛОДА директору Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу щодо відкликання листа, адресованого головам РДА, видане не у спосіб, передбачений законодавством. Оскільки Законом України «Про місцеві державні адміністрації» не передбачено такого способу реалізації повноважень посадовою особою органу державної влади як відкликання листа чи будь-якого іншого документа. Позивач також вважає, що Департамент житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА та Департамент розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА є різними юридичними особами, а, відтак, не передбачено право Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА відкликати листи та забезпечувати маршрути шляхом укладення договорів з таких підстав.
Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву від 07.11.2014р., в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовує з посиланням на роз'яснення застосування абзацу 3 статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» Міністерства інфраструктури України, наведені у листах від 22.07.2014р. №8005/25/10-14 та від 27.09.2013р. №1109/25-13. Згідно з вказаними роз'ясненнями, на приміських автобусних маршрутах сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення, розташованими на території того ж району, організатором перевезень, в залежності від території слідування маршруту, повинні бути обласні державні адміністрації. Відповідач зазначає, що автобусні маршрути №106, №119, №146, №152, №165, №168, №176, які обслуговувались позивачем, сполучають населені пункти Дрогобицького району та міста обласного значення (м.Трускавець, м.Дрогобич, м.Борислав), розташовані на території того ж району. Тому, відповідач вважає, що при проведенні конкурсу з визначення автомобільних перевізників на вказаних приміських автобусних маршрутах загального користування Дрогобицька РДА перевищила надані їй повноваження, оскільки організатором такого конкурсу має виступати ЛОДА. З огляду на наведене, відповідач вважає, що він правомірно виніс розпорядження №532/0/5-14 від 14.10.2014р., яким, зокрема, скасував розпорядження голови Дрогобицької РДА від 18.08.2014р. №178 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району» та від 03.07.2014р. №124 «Про затвердження умов конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування», прийняті з перевищенням повноважень. Відповідач також звертає увагу на те, що ОДА відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» наділена повноваженнями щодо скасування розпоряджень РДА.
Крім того, відповідач звернув увагу на те, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5585/14, зокрема, визнано протиправним та скасовано розпорядження Дрогобицької РДА №132 від 09.07.2014 року "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.07.2014 року №124"; визнано протиправним та скасовано пп.1.3. пункту 1 розпорядження Дрогобицької РДА про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району №178 від 18.08.2014 року визначення переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу №3 МПП "Транспортник"; зобов'язано Дрогобицьку РДА провести новий конкурс на об'єкті конкурсу №3, а саме на наступних маршрутах загального користування: №106 Дрогобич- АС-Дережичі, №119 Дрогобич АС-Лішня, №146 Дрогобич АС-Уріж, №152 Дрогобич АС-Перепростиня, №165 Борислав АС-Дрогобич АС з виконанням окремих рейсів до СШ №5 м. Борислав, №168 Борислав (вул. Коваліва)-Східниця, №176 Трускавець АС-Східниця.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Дрогобицька РДА подала до суду письмові пояснення від 07.11.2014р., в яких просить суд задовольнити адміністративний позов. Додатково зазначає, що підставою для проведення 08.08.2014р. конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району, слугували листи Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА від 20.06.2014р.№1-1/1861-2 та від 24.06.2014р. №1-1/1896-2, відповідно до яких повноваження щодо організації здійснення перевезень на внутрішньорайонних маршрутах покладається на районні державні адміністрації. З цих підстав, Дрогобицька РДА вважає, що при організації та проведенні 08.08.2014р. конкурсу, а також затвердженні його результатів розпорядженням від 18.08.2014р. №178, вона діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством. Крім того, третя особа зазначає, що ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» не містить вимог щодо розмежування населених пунктів району та міст обласного значення. Тому, Дрогобицька РДА вважає, що у відповідача не існувало підстав для скасування прийнятих третьою особою актів за результатами проведення 08.08.2014р. конкурсу.
Інші треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, письмових пояснень по суті позову суду не надали.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ТзОВ «Львівське АТП-14631» подала до суду заперечення на адміністративний позов від 10.11.2014р., в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що при скасуванні розпоряджень голови Дрогобицької РДА відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», якою передбачено право голови ОДА скасовувати розпорядження голів РДА. Третя особа зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2014р. у справі №813/5585/14 встановлено, що під час вирішення питання про допуск до участі у конкурсі конкурсний комітет Дрогобицької РДА поставив перевізників-претендентів у нерівне становище та порушив рівність умов по здійсненню ТзОВ «Львівське АПТ - 14631» права на участь у конкурсі, протиправно не допустив вказане ТзОВ до участі у конкурсі. Крім того, при проведенні 08.08.2014р. конкурсу Дрогобицька РДА порушила вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 щодо порядку нарахування балів.
Третя особа ТзОВ «Львівське АТП-14631» зазначає, що про протиправність проведення 08.08.2014р. Дрогобицькою РДА конкурсу свідчить і той факт, що всупереч вимогам Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081, Дрогобицька РДА розпорядженням від 09.07.2014р. змінила об'єкт конкурсу та протиправно не допустила до участі в конкурсі ТзОВ «Львівське АТП - 14631».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях до неї від 04.11.2014р. Просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні. Просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Дрогобицької РДА Львівської області, МПП «Західтранс», ТзОВ «Канзас», МКП «Транс-Екіпаж» у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та письмових поясненнях до неї. Просили суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ТзОВ «Львівське АТП-14631» у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, наведених у запереченні проти позову. Просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін та представників третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі з наступних підстав.
Листом Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА від 20.06.2014р. №1-1/1861-1 поінформовано голів РДА, що відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» організація перевезень на внутрішньорайонних приміських автобусних маршрутах загального користування покладена на РДА, а також надано перелік маршрутів загального користування, строк дії договорів за якими завершується.
Згідно з листом Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА від 24.06.2014р. №1-1/1846-2 організатором перевезень на внутрішньорайонних приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі Дрогобицького району, є Дрогобицька РДА.
Розпорядженням першого заступника голови Дрогобицької РДА від 03.07.2014р. №124 затверджено умови конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району.
08.08.2014р. Дрогобицька РДА провела конкурс з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району.
Рішення конкурсного комітету Дрогобицької РДА введено в дію розпорядженням першого заступника голови Дрогобицької РДА від 18.08.2014р. №178, відповідно до якого переможцями конкурсу стали: на об'єкті №1 - МКП «Транс-Екіпаж», на об'єкті №2 - ТзОВ «Канзас», на об'єкті №3 - МПП «Транспортник».
На виконання розпорядження Дрогобицької РДА від 18.08.2014р. №178 між позивачем та Дрогобицькою РДА укладено договори на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування: №16 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №106 сполученням м.Дрогобич АС - Дережичі; №17 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №119 сполученням м.Дрогобич АС - Лішня; №18 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №146 сполученням м.Дрогобич АС - Уріж; №19 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №152 сполученням м.Дрогобич АС - Перепростиня; №20 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №165 сполученням м.Борислав АС - Дрогобич АС; №21 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №168 сполученням м.Борислав АС (вул.Коваліва) - Східниця; №22 від 20.08.2014р. щодо автобусного маршруту №176 сполученням м.Трускавець АС - Східниця.
Розпорядження в.о. Голови ЛОДА від 14.10.2014р. №532/0/5-14 «Про врегулювання окремих питань» відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядження Голови ЛОДА від 16.01.2013р. №10/0/5-13 «Про надання повноважень з організації перевезень на автобусних маршрутах загального користування», із врахуванням листів Міністерства інфраструктури України від 27.09.2014р. №11009/25/10-13 і від 22.07.2014р. №8005/25/10-14, звернень ТзОВ «Львівське АТП-14631» від 22.08.2014р. №08-642 і від 02.09.2014р. №09-671 та виявлених порушень при проведенні 08.08.2014р. Дрогобицькою РДА конкурсу з визначення автомобільних перевізників, а саме порушенням п.п.23, 24, 28, 36, 40, 42 постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» доручено:
1) Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА відкликати лист, адресований головам РДА від 20.06.2014р. №1-1/1861-2, в частині організації перевезень пасажирів на приміських автобусних маршрутах сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення, розташованих на території того ж району, та забезпечити тимчасове обслуговування, оголошення і проведення конкурсів на визначення перевізників для обслуговування перевізників для обслуговування пасажирів на відповідних маршрутах;
2) скасувати розпорядження голови Дрогобицької РДА від 18.08.2014р. №178 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району» та від 03.07.2014р. №124 «Про затвердження умов конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування»;
3) Дрогобицькій РДА вжити заходів: щодо припинення дії договорів, підписаних за результатами проведеного 08.08.2014р. конкурсу; привести розпорядчі документи, в частині організації та проведення конкурсів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району, у відповідність до чинного законодавства; вжити заходів щодо тимчасового забезпечення організації перевезень, оголошення та проведення конкурсів на визначення перевізників для обслуговування пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району, окрім приміських автобусних маршрутів загального користування сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення, розташованих на території району.
На виконання вказаного розпорядження ЛОДА уклала тимчасові договори на організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, зокрема, з ТзОВ «Львівське АТП - 1461» укладено тимчасові договори від 17.10.2014р. щодо автобусних маршрутів №165 сполученням м.Борислав АС - Дрогобич АС; №168 сполученням м.Борислав АС (вул.Коваліва) - Східниця; №176 сполученням м.Трускавець АС - Східниця.
Не погоджуючись з вказаним розпорядженням, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування розпорядження т.в.о. голови ЛОДА від 14.10.2014р. №532/0/5-14 «Про врегулювання окремих питань».
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Щодо наявності у ЛОДА повноважень на винесення розпорядження від 14.10.2014р. №532/0/5-14 «Про врегулювання окремих питань», зокрема, повноважень скасовувати розпорядження Дрогобицької РДА, суд зазначає наступне.
Організаційні та процедурні питання внутрішньої діяльності ЛОДА визначаються Регламентом ЛОДА, затвердженим розпорядженням Голови ЛОДА від 25.11.2013р. №833/0/5-13 (далі - Регламент).
Відповідно до п.96 вказаного Регламенту на виконання актів законодавства, указів, розпоряджень та доручень Президента України, Прем'єр-Міністра України та за власною ініціативою голова ОДА видає одноособово в межах своїх повноважень розпорядження.
Згідно з п.97 Регламенту проекти розпоряджень готують структурні підрозділи ОДА, апарат, а також територіальні органи центральних органів виконавчої влади, РДА та інші установи.
Пунктом 107 Регламенту передбачено, що підготовлений проект розпорядження візує керівник органу, що є головним розробником. Проект розпорядження вноситься голові ОДА разом із службовою запискою та відповідними документами.
Як вбачається зі службової записки директора Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА від 14.10.2014р. №1-1/3325-2 проект розпорядження «Про врегулювання окремих питань» разом із пояснювальною запискою внесено для опрацювання його в апараті.
Розпорядження «Про врегулювання окремих питань» винесено т.в.о. голови ЛОДА Турянським Ю.І. 14.10.2014р. за №532/0/5-14 з додержанням вимог п.п.96, 97, 107 Регламенту ЛОДА.
Порядок взаємодії обласних та районних державних адміністрацій визначається Законом України «Про місцеві державні адміністрації».
Відповідно до ст.33 вказаного Закону обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.
Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними.
Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про місце державні адміністрації» передбачено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
На підставі аналізу вказаних нормативних положень суд дійшов висновку про наявність у ЛОДА достатніх повноважень для скасування розпоряджень Дрогобицької РДА, зокрема, у випадку їх суперечності Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або ж недоцільності неекономності, неефективності за очікуваними чи фактичними результатами.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що відповідач не володіє повноваженнями доручати Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА відкликати лист, адресований головам РДА від 20.06.2014р. №1-1/1861-2, в частині організації перевезень пасажирів на приміських автобусних маршрутах сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення, розташованих на території того ж району з огляду на таке.
Розпорядженням Голови ЛОДА від 16.01.2013р. №10/0/5-13 «Про надання повноважень з організації перевезень на автобусних маршрутах загального користування» видавати накази та укладати договори уповноважено Департамент житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА.
Позивач стверджує, що Департамент житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА та Департамент розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА є різними юридичними особами, а відтак, не передбачено право Департамент розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА відкликати листи та забезпечувати маршрути шляхом укладення договорів з таких підстав.
Відповідно до п. 4 розпорядження Голови ЛОДА від 14.05.2014р. №237/0/5-13 Департамент житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА реорганізовано у Департамент розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА. Відтак, останній є правонаступником Департаменту житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач володіє достатніми повноваженнями для доручення у п.1 розпорядження №532/0/5-14 від 14.10.2014р. «Про врегулювання окремих питань» Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу ЛОДА відкликати лист, адресований головам РДА від 20.06.2014р. №1-1/1861-2.
Щодо наявності підстав для винесення розпорядження т.в.о. голови ЛОДА від №532/0/5-14 від 14.10.2014р. «Про врегулювання окремих питань» суд встановив таке.
Підставою для винесення оскаржуваного розпорядження став висновок ЛОДА про те, що Дрогобицька РДА з перевищенням наданих їй законом повноважень здійснила організацію та провела 08.08.2014р. конкурс з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, зокрема, на маршрутах зі сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначаються Законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» забезпечення організації пасажирських перевезень покладається, зокрема, на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації; на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, - на районні державні адміністрації.
Згідно з ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт» порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок).
Відповідно до п.4 вказаного Порядку Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації є організаторами проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування, а саме на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі, які проходять від м. Києва до населених пунктів Київської області та від м.Севастополя до населених пунктів Автономної Республіки Крим.
З аналізу наведеної норми вбачається, що організаторами проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування, а саме на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньообласний маршрут), є обласні, а не районні державні адміністрації. А відтак, процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081, стосується виключно обласних державних адміністрацій.
Міністерство інфраструктури України у листі від 22.07.2014р. №8005/25/10-14 надало роз'яснення застосування абзацу 3 статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідно до якого на приміських автобусних маршрутах сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення, розташованими на території того ж району, організатором перевезень, в залежності від території слідування маршруту, повинні бути обласні державні адміністрації. Аналогічне роз'яснення наведене у листі Міністерства інфраструктури України від 27.09.2013р. №1109/25-13.
Суд встановив, що відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України (ДК 014-97), затвердженого наказом Держстандарту України від 31.10.1997р. №659, міста Дрогобич, Борислав та Трускавець є містами обласного значення.
Таким чином, відповідно до роз'яснень Міністерства інфраструктури України від 22.07.2014р. №8005/25/10-14 та від 27.09.2013р. №1109/25-13 організатором перевезень на автобусних маршрутах, які проходять через вказані міста, має бути обласна державна адміністрація.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач правомірно дійшов висновку про перевищення Дрогобицькою РДА наданих законом повноважень при організації та проведенні 08.08.2014р. конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, а саме на маршрутах зі сполученням між населеними пунктами району та містами обласного значення.
Суд не бере до уваги заперечення відповідача щодо порушення Дрогобицькою РДА порядку проведення 08.08.2014р. конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, оскільки вказані фактичні обставини виходять за межі предмета доказування у цій справі.
Суд, разом з цим, звертає увагу на те, що Львівським окружним адміністративним судом 16.10.2014р прийнято постанову у справі №813/5585/14 за позовом ТзОВ «Львівське АТП - 14631» до Дрогобицької РДА про визнання протиправними дій, рішень та зобов'язання вчинити дії, якою позов задоволено, проте, не враховує посилання на неї представниками відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки така не набрала законної сили.
Суд також не бере до уваги доводи позивача про те, що за результатами проведення перевірки за зверненням ТзОВ «Львівське АТП-14631» відповідачем мав складатися акт перевірки, оскільки обов'язок щодо його складання не передбачений жодним нормативно - правовим актом, так само як і непередбачено, що такий акт мав слугувати підставою для винесення оскаржуваного розпорядження.
Таким чином, оцінивши в сукупності докази подані сторонами на обґрунтування своїх доводів і заперечень, суд дійшов висновку, що розпорядження т.в.о. голови ЛОДА №532/0/5-14 від 14.10.2014р. «Про врегулювання окремих питань» винесене відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому є правомірним та скасуванню не підлягає.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови суду складений та підписаний 16 лютого 2015 року.
Суддя А.Г. Гулик