Постанова від 11.02.2015 по справі 813/4090/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2015 року 10 год. 45 хв. Справа № 813/4090/14

Львівський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Сакалоша В.М.

за участю секретаря судового засідання - Козак О.О.,

представника позивача - Чорної О.І.,

розглянувши у м. Львові у відкритому судому засіданні адміністративну справу за позовом Золочівського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Смерічка» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Золочівського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Смерічка» про застосування заходів реагування, а саме зупинення виробництва відповідача, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Кривоноса, 3 до усунення порушень санітарного законодавства.

Ухвалою суду від 10.06.2014 року відкрито провадження у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 11.02.2015 року відповідно до вимог ч. 3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку із проведення планової перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах в приміщенні ТзОВ «ВТФ «Смерічка», що знаходиться за адресою вул.Кривоноса, 3, м.Золочів, Львівської області було виявлено порушення вимог санітарного законодавства, зокрема вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя» від 24.02.1994 року, вимог Наказу МОЗ № 246 від 21.05.2007 року «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», Наказу МОЗ від 02.02.2005 року № 54 «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки України», Постанови КМ України № 442 від 01.08.1992 року «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», ДБН В.2.2-28:2010, ДСН 3.3.6.042-99 п.3.2, ГОСТ 12.1.005-88 п.4.2.5 та ГОСТ 12.1.003-83 п.3.3. У зв'язку із цим, позивач просить суд застосувати заходи реагування та повністю зупинити виробництво у ТзОВ «ВТФ «Смерічка», що знаходиться за адресою вул.Кривоноса, 3, м.Золочів, Львівської області, до усунення порушень санітарного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала і просила його задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся по дату, час і місце проведення судового засідання.

В ході судового розгляду справи представником відповідача подано заперечення, в якому зазначено, що перевірка проводилась формально і поверхнево, на підприємстві немає працівників із шкідливими умовами праці, тому немає необхідності у проведенні періодичного медичного огляду. До того ж вказано, що підприємство працює неповний робочий тиждень і неповний робочий день і займається зборкою і ремонтом меблів. Шкідливі речовини при цьому не застосовуються, також відсутні шкідливі та небезпечні фактори, так як ремонт і зборка меблів проводиться ручним побутовим інструментом. А тому, враховуючи наведене, позивач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи документальні підтвердження суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи на підставі наказу начальника Золочівського міжрайонного управління ГУ ДСЕС у ЛО від 19.03.2014 року № 2 «Про забезпечення держсанепіднагляду в Золочівському міжрайонному управлінні ГУ ДСЕС у ЛО на ІІ квартал 2014 року» видано направлення від 14.04.2014 року № 60 головному спеціалісту Козулі А.В. про здійснення планової перевірки дотримання санітарного законодавства на промислових підприємствах в приміщенні ТзОВ «ВТФ «Смерічка» за адресою вул.Кривоноса, 3, м.Золочів, Львівської області.

За результатами проведеної перевірки дотримання вимог санітарного законодавства складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства на промислових підприємствах від 14.04.2014 року, яким встановлено наступні порушення:не створені безпечні та здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, не здійснюються, заходи, спрямовані на запобігання захворювання, профзахворювань, виробничого травматизму, забруднення навколишнього середовища; працюючі не забезпечені спецодягом, засобами індивідуального захисту, засобами особистої гігієни згідно галузевих норм, аптечками першої медичної допомоги; не представлені на погодження в Золочівське міжрайонне управління ГУДСЕС у ЛО списки працівників, які працюють в шкідливих умовах праці; не проведений медогляд працівників та не представлені акти заключних комісій; відсутні висновки державної санітарної експертизи на продукцію, яка виготовляється та паспорта радіаційної якості на деревину; не обладнані санітарно-побутові приміщення (роздягалка, кімната прийому їжі, душеві), не організований на виробництві належний питний режим; не проведена атестація робочих місць; не представлені матеріали про проведення відомчого лабораторного контролю за повітрям робочої зони, за рівнем шуму на робочих місцях, за рівнями мікроклімату.

Вищезазначене є порушенням вимог ст.22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24.02.1994 року, вимог Наказу МОЗ № 246 від 21.05.2007 року «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», Наказу МОЗ від 02.02.2005 року № 54 «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки України», Постанови КМ України № 442 від 01.08.1992 року «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», ДБН В.2.2-28:2010, ДСН 3.3.6.042-99 п.3.2, ГОСТ 12.1.005-88 п.4.2.5 та ГОСТ 12.1.003-83 п.3.3.

Примірник акту перевірки вручено відповідачу, що підтверджується підписом про отримання, без зауважень до його змісту чи вимог або ж інших застережень з цього приводу та винесено припис № 514 від 15.04.2014 року для усунення порушень з обумовленими термінами.

26.05.2014 року на підставі Наказу № 87 Начальника Золочівського міжрайонного управління ГУ ДСЕС у ЛО, направлення № 143 від 26.05.2014 року та на виконання вищезазначеного припису проведено позапланову перевірку. За результатами даної перевірки складений Акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 26.05.2014 року. Примірник акту перевірки вручено відповідачу, що підтверджується підписом про отримання, без зауважень до його змісту чи вимог або ж інших застережень з цього приводу. Перевіркою встановлено, що припис винесений Золочівським міжрайонним управлінням ГУ ДСЕС у ЛО № 514 від 15.04.2014 року невиконаний повністю (не проведена жодна робота для усунення порушень санітарного законодавства).

Враховуючи наявні порушення положень санітарного законодавства у сфері охорони здоров'я, начальник Золочівського міжрайонного управління ГУ ДСЕС у ЛО звернулась до суду щодо повного зупинення виробництва у ТзОВ «ВТФ «Смерічка», що знаходиться за адресою вул. Кривоноса, 3, м.Золочів, Львівської обл., до усунення порушень санітарного законодавства.

Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні врегульовано Законом України від 24.02.1994 року № 4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» із змінами і доповненнями в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 4004-ХІІ).

Статтею 31 Закону № 4004-ХІІ встановлено, що функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення та визначено, що посадовими особами державної санітарної епідеміологічної служби України є головні державні санітарні лікарі та їх заступники, інші працівники державної санітарно-епідеміологічної служби України, уповноважені здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд згідно з цим Законом.

Згідно ст. 39 Закону № 4004-ХІІ державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.

Основними завданнями цієї діяльності є:

нагляд за організацією і проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних заходів;

нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому впливу факторів навколишнього середовища на здоров'я населення;

нагляд за дотриманням санітарного законодавства;

проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, гігієнічної регламентації небезпечних факторів і видача дозволів на їх використання.

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до ст. 22 Закону № 4004 ХІІ „Вимоги до жилих та виробничих приміщень, територій, засобів виробництва і технологій

Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм.

У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища."

Відповідно до статті 24 Захист населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:

здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами".

Згідно ст. 7 Закону № 4004 ХІІ 7 підприємства, організації, установи зобов'язані проводити лабораторний контроль готової продукції.

Відповідно до ч.3 Постанови КМУ від 1 серпня 1992 р. N 442 „Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" „... Керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним трудящих".

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України від 05.04.2007 року № 877-V „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", із змінами та доповненнями в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон №877-V).

Згідно ч.5 ст.4 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається з постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом,- із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки у ході проведення перевірки було встановлено порушення суб'єктом господарювання порушення вимог санітарного законодавства, що можуть завдати шкоду здоров'ю людей та вплинути на санітарне та епідемічне благополуччя населення, а відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених у вищевказаному акті перевірки, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог Золочівського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Смерічка», що знаходиться за адресою: вул. Кривоноса, 3, м. Золочів, Львівська область, 80700, до усунення порушень санітарного законодавства, зазначених в акті перевірки.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Зупинити виробництво Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Смерічка», що знаходиться за адресою: вул. Кривоноса, 3, м. Золочів, Львівська область, 80700 до усунення порушень санітарного законодавства.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в повному обсязі виготовлена 14 лютого 2015 року.

Суддя Сакалош В.М.