Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"10" лютого 2015 р. № 820/18718/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія"
до Міжрегіонального ГУ Міндоходів України у особі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Міжрегіонального ГУ Міністерства доходів і зборів Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області
про стягнення бюджетної заборгованості та пені за несвоєчасне відшкодування суми ,
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міжрегіонального ГУ Міндоходів України у особі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Міжрегіонального ГУ Міністерства доходів і зборів, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області, в якому просить суд:
1.Сягнути з Державного бюджету на користь Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" (п/р 26007001301071 у АТ "ОТП-Банк", м. Київ, МФО 300528) бюджетну заборгованість у розмірі 18 662 437,25 грн.
2.Стягнути з Державного бюджету на користь Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" (п/р 26007001301071 у АТ "ОТП-Банк", м. Київ, МФО 300528) пеню у розмірі 2 691292,08грн. за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування з ПДВ.
3.Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова Інвестиційна компанія" з Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби судовий збір.
В обґрунтування позову вказано, що актом податкової перевірки №72/23102/32292929 від 20.03.13р. підтверджено право позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ, та зв'язку із прострочкою повернення коштів позивачу належить до стягнення з бюджету пеню на заборгованість за листопад-грудень 2012 року.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив їх задовольнити.
Представник Міжрегіонального ГУ Міндоходів України у особі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Міжрегіонального ГУ Міністерства доходів і зборів в судове засідання з'явився, щодо задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що підстав для стягнення пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування немає.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області в судове засідання не прибув, надав до суду пояснення, в яких просив розглянути справу без участі представника Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області, та зазначив те, що не отримував від контролюючих органів будь-яких документів, щодо відшкодуванню суми позивачу.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника відповідача - Головного управління державної казначейської служби України по Харківській області на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Судом встановлено, що 14.12.2012 ПАТ «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (далі - Позивач) до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів та зборів України (далі - Відповідач-1) подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (ПДВ) за листопад 2012 р. у розмірі 15 082 279,00грн.
Про фактичне отримання декларації засвідчую проставляння штемпелю з позначенням вхідного номера 9078871656 від 14.12.2014.
18.01.2013 Позивачем до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (далі -Відповідач-1) подано також заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (ПДВ) за грудень 2012 р. у розмірі 3 869 038,00грн.
Судом встановлено, що станом на день подання позову сума бюджетного відшкодування за листопад-грудень 2012 на рахунок позивача не надійшла, залишок заборгованості становить 18 662 437,25 грн
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задовленню.
Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету, встановлений ст. 200 Податкового кодексу України.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України).
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди, а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України).
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пунктів. 200.7 та 200.10 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом ЗО календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно з пунктом 200.11 ПК за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом ЗО календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахуванні! бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Судом встановлено, що у листопаді 2012 р. при розрахунку позивачем суми зобов'язань зі сплати ПДВ утворилося від'ємне значення («-» 3 869 038,00 грн., рядок 19 декларації з ПДВ за листопад 2012р.).
Оскільки податковий борг у позивача був відсутній, на виконання вимог п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України, вказану суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду було включено до рядку 20.2 декларації з ПДВ за листопад 2012 р. для зарахування до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (жовтня 2012 р.) склав 15 082 279,00 грн. (рядок 21).
До рядку 23.1 (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку) податкової декларації листопада 2012 було включено 15 082 279,00 грн., до рядку 23.2 (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних звітних (податкових) періодах включено 0 грн.
У грудні 2012 р. при розрахунку позивачем суми зобов'язань зі сплати ПДВ уторилося від'ємне значення («-» 6 281 254,00 грн., рядок 19 декларації з ПДВ за грудень
Оскільки податковий борг у позивача був відсутній, на виконання вимог п. 200.3 от. 200 Податкового кодексу України, вказану суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду було включено до рядку 20.2 декларації з ПДВ за грудень 2012 р. дня зарахування до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (листопаду 2012 р.) склав 3 869 038,00 грн. (рядок 21).
До рядку 23.1 (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку) було включено 3 869 038,00 грн., до рядку 23.2 (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних звітних (податкових) періодах) включено 0 грн.
Фактична сплата ПДВ у розмірі 15 082 279,00грн. та 3 869 038,00грн. за відповідними податковими періодами підтверджується вантажними митними деклараціями, платіжними документами, що перелічені в Акті позапланової виїзної перевірки ПРАТ «ЛИНІК» з питань достовірності визначення від'ємного значення за липень, вересень 2011 року, лютий, жовтень, листопад 2012 року та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за серпень, вересень 2011 року та березень, листопад, грудень 2012 року № 72/23102/32292929 від 20.03.2013 та додатках до нього.
Щодо податкового кредиту за відповідними податковими періодами, судом встановлено, що він сформований за фактично нарахованими/сплаченими до бюджету сумами за наслідками господарських угод з придбання товарів та послуг з чим погодився контролюючий орган.
Заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума ПДВ в розмірі 15 082 279,00грн. у листопаді та 3 869 038,00грн. у грудні 2012 р. були перераховані безпосередньо до державного бюджету що підтверджено також і висновками акту перевірки (сторінки 55 та 66).
14.12.2012 р. та 18.01.2013 р. Відповідачу-1 були направлені заяви про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 15 082 279,00грн. у листопаді та З 869 038,00грн. у грудні 2012 р на розрахунковий рахунок підприємства що підтверджується отриманням ним заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (вхідний № 9078874514 від 14.12.2012 та вхідний № 9085096696 від 18.01.2013 відповідно).
З 11.02.2013 по 26.02.2013 р. Відповідачем-1 проведено позапланову виїзну перевірку позивача, за результатами якої складено Акт № №72/23102/32292929 від 20.03.2013 «Про результати позапланової виїзної перевірки ПРАТ «ЛИНІК» достовірності визначення від'ємного значення за липень, вересень 2011 року, лютий, жовтень, листопад, грудень 2012 року та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за серпень, вересень 2011 року та березень, листопад, грудень 2012 року.»
Перевіркою підтверджено відображене позивачем у декларації за листопад 2012 у розмірі 15 082 279.00грн., а за грудень 2012 3 869 038,00грн.
Судом встановлено, що протягом квітня 2013 року-вересня 2014 року сума неповернутої суми бюджетного відшкодування листопада 2012 року зменшилася за рахунок подання позивачем уточнюючого розрахунку до податкової декларації червня 2012 року на суму 19 078,00грн., а також сплати податкового боргу за податковими повідомленнями-рішеннями на суму 260 262,75грн. та 9 539,00грн, отриманих протягом 2013 року на загальну суму 288 879,75грн.
Судом встановлено, що загальна неповернута сума бюджетного відшкодування склала 18 951 317,00 грн. - 288 879,75грн = 18 662 437,25грн.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" (код ЄДРПОУ32292929) (п/р 26007001301071 у АТ "ОТП-Банк", м. Київ, МФО 300528) бюджетна заборгованість у розмірі 18 662 437,25 (вісімнадцять мільйонів шістсот шістдесят дві тисячі чотириста тридцять сім гривень) грн. 25 коп.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Суд аналізуючи вище зазначені положення приходить до висновку, що у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення - камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з ним заборгованості бюджету з ПДВ не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Оскільки як зазначалось судом вище позивач має право на відповідне бюджетне відшкодування та воно з вини відповідача не було своєчасно відшкодовано то пеня, нараховується на підставі п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України за період з 31.03.2013 по 30.09.2014 (або 547 днів) складає 2 691292,08грн та підлягає стягненню з Державного бюджету України.
Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов Приватне акціонерне товариство "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" до Міжрегіональне ГУ Міндоходів України у особі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Луганську Міжрегіонального ГУ Міністерства доходів і зборів про про стягнення бюджетної заборгованості та пені за несвоєчасне відшкодування суми - задовольнити в повному обсязі.
Сягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (код ЄДРПОУ32292929) (п/р 26007001301071 у АТ «ОТП-Банк», м. Київ, МФО 300528) бюджетну заборгованість у розмірі 18 662 437,25 (вісімнадцять мільйонів шістсот шістдесят дві тисячі чотириста тридцять сім гривень) грн. 25 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (код ЄДРПОУ32292929) (п/р 26007001301071 у АТ «ОТП-Банк», м. Київ, МФО 300528) пеню у розмірі 2 691 292,08 (два мільйони шістсот дев'яносто одна тисяча двісті дев'яносто дві гривні) грн., 08 коп. за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування з ПДВ.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Лисичанська нафтова інвестиційна компанія" (код ЄДРПОУ32292929) виплати по сплаті судового збору у розмірі 4945,08 (чотири тисячі дев'ятсот сорок п'ять) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 лютого 2015 року.
Суддя Спірідонов М.О.