Справа: № 709/3293/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Левченко В.В.
Суддя-доповідач: Горбань Н.І.
Іменем України
10 лютого 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбань Н.І.,
суддів: Земляної Г.В., Межевича М.В.,
при секретарі: Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 10.12.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 01.12.2014 року звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, як державному службовцю, з моменту її призначення, мотивуючи свої вимоги тим, що з 23.12.2006 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», він перебуває на обліку в Чорнобаївського районного суду Черкаської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 25.12.2006 року.
Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 10.12.2014 року позовні вимоги задоволено за період з 23.12.2006 року, тобто з моменту призначення.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та відмовити в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувальним засобом при розгляді справи не здійснювалось.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 25.12.2006 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Чорнобаївському районі Черкаської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
27.10.2014 року позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про проведення перерахунку його пенсії, врахувавши у заробітну плату для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням № 4050/04 від 29.10.2014 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та роз'яснено, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства (а.с. №№ 10, 11).
Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції прийшов до висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Згідно довідки про складові заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувався збір на обов'язкове пенсійне страхування, в сумі 2 953,87 гривень, як державному службовцю, не була включена до складу заробітної плати та не враховувалася при перерахунку пенсії (а.с.№ № 12-14).
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про оплату праці» визначено, що до структури заробітної плати, крім основної і додаткової, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, перерахунок пенсії здійснюється в такому ж порядку, наведеному вище, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суд України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, перевіривши підстави для відмови в перерахунку пенсії із включенням позивачу всіх складових заробітної плати, суд першої інстанції правомірно визнав відмову відповідача, такою, що суперечить законодавству, оскільки перерахунок пенсії повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, судова колегія звертає увагу на наступне.
Зазначена довідка була подана відповідачу 27.10.2014 року разом із заявою про перерахунок пенсії.
У відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню з 01.11.2014 року.
Таким чином, доводи апеляційної скарги лише частково спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові, проте є підставами для її скасування.
Згідно ст. ст. 198, 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 41, 158, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області - задовольнити частково.
Постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 10.12.2014 року - скасувати.
Постановити нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області щодо неврахування у розрахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 суми матеріальної допомоги на оздоровлення - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, розрахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 01.11.2014 року, з урахуванням у складі заробітку суми матеріальної допомоги на оздоровлення, отриманих ним за місцем роботи за період з 01.12.2004 р. по 30.11.2006 р., з урахуванням раніше сплачених сум, з проведенням коригування вказаних виплат.
В задоволенні позовних вимог за період з 01.06.2014 року по 31.10.2014 року - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Н.І.Горбань
Судді: Г.В. Земляна
М.В. Межевич
Повний текст ухвали виготовлено 13.02.2015 року.
Головуючий суддя Горбань Н.І.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.