Справа № 635/11280/14-а
Провадження 2-а/635/13/2015
16 січня 2015 року сел. Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Полєхін А.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - УПФУ в Харківському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.01.2014 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії з 01.01.2014 року по 2-й групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії з 01.01.2014 року по 2-й групі інвалідності в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 1 ст. 50, ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що є ліквідатором ЧАЕС І категорії. Під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи він отримав посилену дозу іонізуючого випромінювання, внаслідок чого став інвалідом ІІ - ї групи. Він віднесений до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнибильської катастрофи. Перебуває на обліку УПФУ в Харківському районі Харківської області. Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року за № 796-ХІІ він має право на державну пенсію, яка не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. З 01.01.2014 року УПФУ в Харківському районі Харківської області ігнорує вищевказані норми Закону та проводить нарахування та виплату пенсії у меншому розмірі, в зв'язку з чим він у листопад 2014 року звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок його пенсії в порядку та розмірах передбачених Законом, на що отримав відмову з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії. Вважає відмову УПФУ у Харківському районі Харківської області протиправною.
Представником відповідача надано письмові заперечення проти позову в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки дії УПФУ щодо нарахування і виплати позивачеві пенсій повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Вивчивши матеріали справи, судом встановлені наступні фактичні обставини.
Як встановлено судом, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом II групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями посвідчення серії А № 096488, виданого 15 жовтня 1998 року, вкладкою до нього № 182365 від 16 жовтня 2003 року, довідки МСЕК серії 10 ААБ № 681076 від 07 лютого 2013 року.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області та отримує пенсію, призначену йому УПФУ в Харківському районі Харківської області.
27 листопада 2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Харківському районі із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплачувати пенсію відповідно діючого законодавства, однак отримав відповідь від 04 грудня 2014 року, в якій зазначено, що органи Пенсійного фонду України визначають розміри пенсій у відповідності до зазначених нормативно-правових актів та з урахуванням вимог передбачених чинним законодавством. Пенсійна справа ОСОБА_1 перевірена, нарахування та виплата пенсії останнього провадяться з додержанням вимог чинного законодавства.
Не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Ухвалою Харківського районного суду від 16 січня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі в частині визнання відмови відповідача протиправною та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 січня 2014 року по 17 червня 2014 року, залишено без розгляду.
Проаналізувавши спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10- рп/2008) особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам другої групи - 75% мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 17 червня 2014 року пенсія позивачеві виплачувалась в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11. 2011 року.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 1, 2, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно- правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Також, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Згідно зі ст. 3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
З аналізу наведених норм убачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян у 2012, 2013 бюджетних роках делеговано Кабінету Міністрів України.
На виконання вищевказаних вимог постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.11 року були визначені мінімальні розміри основної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Однак Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (в редакції, чинній до 03.08.2014 року) не було передбачено обмежень щодо застосування ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, доповнено Розділ "Прикінцеві положення" ЗУ "Про державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6- 7, якими встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, з 03.08.2014 року норми і положення статей 20, 21, 22,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року у справі № 3-рп/2012 суд зазначив, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно - правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Отже, за конституційними нормами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві в період з 17.06.2014 року по 02.08.2014 року застосуванню підлягають ст.ст.50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а з 03.08.2014 року вищевказана постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач у період з 17.06.2014 року по 02.08.2014 року мав право на отримання основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, який встановлено положеннями ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню за вищевказаний період.
Керуючись ст.ст. 162, 163,183-2,254,267 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області в перерахунку ОСОБА_1 щомісячних державних пенсій (основної та додаткової) відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІ, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, за період з 17.06.2014 року по 02.08.2014 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, як інваліду 2-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 54,67 ЗУ "про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням вже проведених виплат, за період з 17.06.2014 року по 02.08.2014 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ї групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 50,67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням вже проведених виплат, за період з 17.06.2014року по 02.08.2014 року.
У іншій частині позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя - А.Ю. Полєхін