Постанова від 20.01.2015 по справі 826/3289/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/3289/14 Головуючий у 1-й інстанції: Каракашьян С.К.

Суддя-доповідач: Шостак О.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 січня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Шостака О.О.,

суддів Горяйнова А.М., Мамчура Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України,апеляційну скаргу Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від «10» квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, треті особи: Державне підприємство "Київський лісгосп", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, треті особи: Державне підприємство «Київський лісгосп», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 25 грудня 2012 року №3641.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2014 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятою Постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.04.2014 року. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, розпорядженням Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 25 грудня 2012 року № 3641 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства 3-м громадянам України (згідно додатку) в адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за межами населеного пункту», на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 17, 22, 33, 118, 121, 186, 186-1 та розділу X „Перехідні положення" Земельного кодексу України, було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за межами населеного пункту 3-м громадянам України (згідно додатку).

Також вказаним розпорядженням було передано у власність 3-м громадянам України (згідно додатку) земельні ділянки загальною площею - 3,0000 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за межами населеного пункту. Повноваження органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади в галузі земельних відносин визначені нормами Земельного Кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування", Про місцеві державні адміністрації".

Зокрема, згідно зі ст. 12 Земельного Кодексу України, у відповідній редакції до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно зі ст. 17 Земельного Кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі відповідно до закону. Аналогічні повноваження в галузі використання та охорони земель наданні місцевих державних адміністрацій статтею 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".

Отже, як місцеві ради, так і місцеві державні адміністрації мають повноваження щодо розпорядження землями, але в залежності від розмежування цих земель на землі державної та комунальної власності.

Відповідно до п. 10, 12 Перехідних положень Земельного кодексу України рішення про розмежування земель державної і комунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погодженням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів - органи виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування. До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 17.03.2010 р. №№ 1954, 1955, 1956, надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність гр.гр. ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 земельних ділянок площею по 1 га кожному для ведення особистого селянського господарства, що розташовані в адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району.

Міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області вищезазначені розпорядження було оскаржено в судовому порядку. За наслідками розгляду справи постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 травня 2012 року, у справі №2а-438/12/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.12р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.02.13р. в задоволенні позову відмовлено повністю.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, для суду є обов'язковими обставини, встановлені вищезазначеними судовими рішеннями, оскільки у вищезазначені справі Петрушківська сільська рада мала статус позивача, а Києво - Святошинська районна державна адміністрація - відповідача.

Вищезазначеними судовими рішеннями встановлено, що 17.03.2010 року Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області за результатами розгляду клопотань громадян та на підставі ст. ст. 17, 118, 121, 186, 186-1 та п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій"та ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" були видані наступні розпорядження:

- № 1954 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району", яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність особи земельної ділянки площею 1,0 га. для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Петрушківської сільської ради. Передбачено, що роботи по розробці проекту мають проводитись після укладення договору з землевпорядною організацією, проект має включати відповідну документацію та бути погоджений з компетентними органами;

- № 1955 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району", яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність особи земельної ділянки площею 1,0 га. для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Петрушківської сільської ради. Передбачено, що роботи по розробці проекту мають проводитись після укладення договору з землевпорядною організацією, проект має включати відповідну документацію та бути погоджений з компетентними органами;

- № 1956 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району", яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність особи земельної ділянки площею 1,0 га. для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Петрушківської сільської ради. Передбачено, що роботи по розробці проекту мають проводитись після укладення договору з землевпорядною організацією, проект має включати відповідну документацію та бути погоджений з компетентними органами.

Постановою від 17.05.2012р. встановлено, що прокурор посилався на те, що земельні ділянки в адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району (виділ 31 квартал 44), дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення яких надані гр. ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, знаходяться на території населеного пункту - села Петрушки. Свою позицію прокурор обґрунтовує тим, що 27.10.2005 року Київською обласною радою IV скликання було прийнято рішення, яким затверджено межі села Петрушки, до яких входять і спірні ділянки. З огляду на це, розпоряджатись цими землями, в тому числі надавати дозвіл на розробку проектів землеустрою, мала, виключно, Петрушківська сільська рада.

В підтвердження доводів позовної заяви Петрушківською сільською радою надано в матеріали справи копію Проекту із землеустрою щодо встановлення і зміни межі села Петрушки в межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розробленого ДП "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на підставі договору № 132 від 19.01.2005 року на замовлення сільради, рішення відповідних органів про погодження проекту землеустрою та рішення Київської обласної ради від 27.10.2005 року про затвердження меж населених пунктів.

Постановою від 17.05.2012р. встановлено, що згідно Проекту із землеустрою щодо встановлення і зміни межі села Петрушки в межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розробленого ДП "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на підставі договору № 132 від 19.01.2005 року на замовлення Петрушківської сільської ради, передбачено збільшення населеного пункту села Петрушки - до загальної площі 573,3 га.

Проект землеустрою також містить графічний план встановлення і зміни межі села Петрушки, в якому окремо (зеленим кольором) помічені існуючі межі населеного пункту - села Петрушки, та окремо (синім кольором) - проектні межі. В існуючі межі населеного пункту спірні земельні ділянки, зазначені в розпорядженнях відповідача №№1954, 1955, 1956, не входять, тоді як проектні межі ці ділянки охоплюють.

Рішенням Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 27.07.2004 року № 15 розглянуто та погоджено проект землеустрою та направлено його для погодження Києво-Святошинською райдержадміністрацією та Києво-Святошинською райрадою. Рішеннями Києво-Святошинської райради від 09.09.2004 року та Києво-Святошинської райдержадміністрації від 22.09.2004 року проект землеустрою щодо включення земельних ділянок в межі населеного пункту погоджений. Матеріали справи також містять висновки про погодження проекту землеустрою Києво-Святошинським районним відділом земельних ресурсів від 08.09.2004 року, Києво-Святошинсьим відділом містобудування та архітектури від 08.09.2004 року, Святошинською районною санепідемстанцією від 08.09.2004 року, Державною екологічною інспекцією від 28.12.2004 року, а також позитивний висновок державної землевпорядної експертизи від 31.01.2005 року № 13-315, затверджений Начальником обласного Головного управління земельних ресурсів.

Рішенням Київської обласної ради IV скликання "Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області" від 27.10.2005 року №313-26-IV затверджено межі окремих населених пунктів Київської області (додаток 1) згідно з відповідними проектами землеустрою. В п. 8 Додатку № 1 до цього рішення "Перелік населених пунктів Києво-Святошинського району, яким встановлюються межі" стосовно с. Петрушки зазначено: площа населеного пункту 224 га., площа, на яку пропонується збільшити, 349,3 га, загальна площа 573,3 га.

В постанові від 17.05.2012р. встановлено обставину, що в рішенні Київської обласної ради IV скликання "Про встановлення меж окремих населених пунктів Київської області"від 27.10.2005 року №313-26-IV не йдеться саме про зміну меж населеного пункту с. Петрушки.

Згідно з частиною четвертою статті 173 Земельного кодексу України, землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Згідно з наданими Управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області документами оскаржуване рішення прийнято на підставі проекту землеустрою, який містить :

Вихідну земельно-кадастрову інформацію, складену Управлінням земельних ресурсів у Києво - Святошинському районі Київської області;

пояснювальну записку, згідно з якою земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, підготовлену фізичною - особою підприємцем ОСОБА_5;

умови відведення земельної ділянки від 13.04.2010р. №6915, розроблені Управлінням земельних ресурсів у Києво - Святошинському районі Київської області;

схеми розташування, з зазначенням земельних ділянок за межами населеного пункту;

висновки від 13.04.2010р. №6916 та 6917 надані Управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області;

висновки від 15.04.2010р. №3044 та 3045 надані відділом містобудування та архітектури Києво - Святошинської державної адміністрації;

висновок від 12.05.2010р. №462, наданий Державним закладом «Києво-Святошинська районна санітарно-епідеміологічна станція»;

висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області;

висновок від 20.04.2010р. №11/1768, наданий Управлінням культури і туризму Київської обласної державної адміністрації;

лист №12 від 16.04.2010р., яким державне агро лісогосподарське підприємство Київської обласної державної організації Київагроліс не заперечує проти відведення земельних ділянок, та повідомляє, що земельна ділянка не належить державному агро лісництву у зв'язку з відсутністю акту передачі земель;

лист Українського державного проектного лісовпорядного об'єднання ВО «Укрдержліспроект» №123 від 18.06.2010р., за замістом якого ВО «Укрдержліспроект» інформує, що згідно матеріалів лісовпорядкування лісові ділянки, які знаходяться в користуванні ДП «Київській лісгосп» та розміщені на території Петрушівської сільської ради відсутні.

Таким чином, доводи, викладені в апеляційній скарзі, знайшли своє підтвердження, а Постанова Київського окружного адміністративного суду прийнята за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись, ст.ст. 2, 41, 71, 160, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "10" квітня 2014 року - скасувати та постановити нову, якою адміністративний позов Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, треті особи: Державне підприємство "Київський лісгосп", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про скасування розпорядження - задовольнити.

Скасувати Розпорядження голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області від 25 грудня 2012 року № 3641 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства 3-м громадянам України (згідно додатку) в адміністративних межах Петрушківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за межами населеного пункту».

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термі н шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Шостак

Судді А.М. Горяйнов

Я.С. Мамчур

Головуючий суддя Шостак О.О.

Судді: Горяйнов А.М.

Мамчур Я.С