Постанова від 12.02.2015 по справі 537/534/15-а

Справа № 537/534/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.2015 р. Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Маханькова О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Скічко Н.В.,

прокурора Карабаш Ю.В.

представника відповідача Чорна Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у місті Кременчуці Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренко Полтавської області про визнання бездіяльність Кременчуцької Спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С.Макаренко та зобов*язання нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на користь ОСОБА_2, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренко Полтавської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену одноразову грошову допомогу, мотивуючи свої вимоги тим, що він ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, навчався та виховувався в Кременчуцькій спеціалізованій школі-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренко Полтавської області з 30.08.2002року по 01.09.2013року, є дитиною, з числа дітей-сиріт та дитини позбавленої батьківського піклування, у зв'язку з чим перебувала на повному державному утриманні.

З вересня 2013року ДПТНЗ «Полтавське ВПУ ім.А.О.Чепіги» навчається в Кременчуцькому медичному коледжі.

Відповідно до вимог ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», випускники навчального закладу із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Пунктом 2 прикінцевих положень Закону передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набуття чинності цим Законом, діють в частині, що не суперечить цьому Закону. Вказаний Закон набрав чинності 02.02.2005 .

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком понад 18 років становить 1147 грн.

Таким чином, випускники шкіл-інтернатів з категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у віці понад 18 років повинні були отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 6882 грн.

В той же час адміністрація Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат I-III ступенів імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради при складанні кошторису для виплати грошової допомоги випускника школи-інтернат ОСОБА_2., керувалась підпунктом 1 п.13 Постанови КМУ № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким передбачено виплату грошової допомоги розмірі не менше як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що складає 42,50 грн.

Вказана сума була виплачена ОСОБА_2

Згідно п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

За наявності підстав, передбачених статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва в суді інтересів неповнолітнього, як особи неспроможної через недосягнення повноліття самостійно захистити свої порушені чи оспорюванні права, прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом звертатися до суду з позовною заявою.

Підставою звернення з цією позовною заявою є порушення прав неповнолітньої дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_2 Він не має спеціальної юридичної освіти, відноситься до соціально незахищеної категорії населення, не має рідних, які б піклувалися про його добробут, а тому заступником прокурора м. Кременчука прийнято рішення про звернення до суду із позовною заявою про захист його порушених прав.

Таким чином, невиплата Кременчуцькою спеціалізованою школою-інтернат I-III ступенів імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 - випускника з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування, порушує його майнові права.

У судове засідання позивач не з*явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі, прохав суд залучити до участі в справі прокуратуру м.Кременчука.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечує проти позову, прохала суд відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи орган опіки і піклування виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області в судове засідання не з*явився, направив клопотання про розгляд справи без їх участі.

Суд, заслухавши думку прокурора, яка наполягала на задоволенні позовних вимог, заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи та наявні у справі докази, дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1.

З 30.08.2002року по 01.09.2013року навчався та виховувався в Кременчуцькій школі-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренко Полтавської обласної ради, де перебував на повному державному утриманні.

З вересня 2013року ОСОБА_2 навчається в ДПТНЗ «Полтавське ВПУ ім.А.О.Чепіги».

В той же час адміністрація Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат I-III ступенів імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради при складанні кошторису для виплати грошової допомоги випускника школи-інтернат ОСОБА_2, керувалась підпунктом 1 п.13 Постанови КМУ № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким передбачено виплату грошової допомоги розмірі не менше як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що складає 42,50 грн.

Вказана сума була виплачена ОСОБА_2

Згідно з вимогами ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи органів праці та соціального захисту одноразовою грошовою допомогою у розмірі двох прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлений прожитковий мінімум для дитини у віці понад 18 років у розмірі 1147 грн.

Таким чином, сума не нарахованої та не виплаченої грошової допомоги ОСОБА_2 складає 6839.50 грн.

У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання бездіяльність Кременчуцької Спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С.Макаренко та зобов*язання нарахування одноразової грошової допомоги в розмірі, передбаченому частиною 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та про зобов'язання Кременчуцьку спеціалізовану школу-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренко Полтавської області нарахувати і виплатити випускнику з числа дітей-сиріт ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу передбачену Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» у розмірі 6839.50 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що грошова допомога передбачена п. п.1 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» ОСОБА_2 взагалі не сплачувалась.

Частиною другою ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Таким чином суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання бездіяльність Кременчуцької Спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С.Макаренко та зобов*язання нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на користь ОСОБА_2.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Керуючись 64 Конституції України, Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» керуючись ст. ст. 1, 5-12, 159-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренко Полтавської області про визнання бездіяльності Кременчуцької Спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С.Макаренко та зобов*язання нарахування та виплати одноразової грошової допомоги на користь ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат I-III ступенів імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради щодо не нарахування невиплати випускнику з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_2, одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною 7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» - неправомірною.

Зобов'язати Кременчуцьку спеціалізовану школу-інтернат I-III ступенів імені А.С. Макаренка Полтавської області нарахувати і виплатити випускнику - ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу передбачену Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» у розмірі 6839/шість тисяч вісімсот тридцять дев*ять/грн.50коп.

Стягнути з Кременчуцької спеціалізованої школи-інтернат 1-3 ступенів імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради одноразову грошову допомогу на користь ОСОБА_2 в розмірі 6839/шість тисяч вісімсот тридцять дев*ять/грн.50коп.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий: суддя Маханьков О.В.