Постанова від 11.02.2015 по справі 380/217/15-а

11.02.2015 Провадження по справі № 2-а/380/45/15

Справа № 380/217/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11лютого 2015 року суддя Тетіївського районного суду Київської області Кравець О.А., розглянувши в м. Тетієві в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області (далі Відповідач) з вимогами зобов'язати Відповідача зробити перерахунок та виплату пенсій, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі державної пенсії - не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 75% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року та звернути постанову суду до негайного виконання.

Позивач зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області. Йому призначені державна та додаткова пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Протягом 2012-2014 років Відповідач невірно нараховував та виплачував йому основну і додаткову пенсії, а саме в значно меншому розмірі. 14.01.2015 року він звернувся до Відповідача з заявою привести розмір його пенсій у відповідності до ст.ст. 50, ч. 4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом за той період, але в письмовій відповіді від 17.01.2015 року йому було відмовлено в задоволенні заяви.

Ухвалою суду від 02.02.2015 року в справі відкрито скорочене провадження. Заперечення на адміністративний позов надійшли до суду 11.02.2015 року, в яких відповідач позовних вимог не визнав, зазначив, що дії Управління ПФУ у Тетіївському районі повністю відповідають чинному законодавству України, виплата пенсій проводилася відповідно до постанови КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року (набрала чинності 01.01.2012), а також просить застосувати положення ст.ст.99, 100 КАС України у зв'язку з пропущенням Позивачем строку для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.

Так, судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області і отримує державну пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України № 796-XII як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії (посвідчення серії НОМЕР_1).

В зв'язку з недоотриманням в 2012-2014 роках державної та додаткової пенсії в розмірах, передбачених Законом України № 796-XII, позивач 14.01.2015 року звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але 17.01.2015 року він отримав лист про відмову в проведенні перерахунку, що підтверджується листом Відповідача від 17.01.2015 року № 12/с-04.

Згідно із ст. 49 вищевказаного Закону України № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, а ст.ст. 50, 54 цього ж Закону передбачають, що особам віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірах - інвалідам 2 групи -75% відсотків мінімальної пенсії за віком, а розмір державної пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На виконання вимог пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік", Кабінет Міністрів прийняв постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23 листопада 2011 року, що набрала чинності з 01 січня 2012 року, якою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, якою і керується Управління ПФУ у Тетіївському районі при нарахуванні пенсій.

Проте, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що дані правовідносини слід регулювати ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, якими встановлюється розмір прожиткового мінімуму.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розрахунку розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсій за віком використовується як розрахункова величина для визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії, передбаченої Законом № 796-ХІІ, оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Верховною Радою України 31.07.2014 року до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" були внесені зміни Законом України № 1622-VII, зокрема: доповнено Прикінцеві положення п.67, відповідно до якого встановлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закон України № 796-XII із наступними змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Зазначені зміни набрали законної сили з 03.08.2014 року.

Закон України № 1622-VII від 31.07.2014 року, яким внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" та відповідно до якого встановлено інші розміри виплати для осіб, на яких поширюється Закон України № 796-XII набрав чинності з 03.08.2014 року, тому позовні вимоги підлягають задоволенню по 02.08.2014 року включно.

Разом з тим, відповідно до ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися

про порушення своїх прав свобод та інтересів. Оскільки Позивачу було відомо ще з початку 2012 року (з часу отримання пенсії за січень 2012 року) про суму нарахованої Відповідачем пенсії, тому, на думку суду, він порушив передбачений законом строк для звернення до суду без поважних причин, поновити його не просить, а тому з урахуванням строку позовної давності, суд в частині вимог за період з 01.01.2012 року по 29.07.2014 року включно залишає позов без розгляду. А Відповідач зобов'язаний призначити та перерахувати Позивачу державну та додаткову пенсію з 30.07.2014 року по 02.08.2014 року.

Підстав для застосування положень п.1 ч.1 ст.256 КАС України суд не вбачає, оскільки не є предметом цього позову питання стягнення сум.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати суд відносить на рахунок держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії з перерахунку та виплати пенсій, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2012 року по 29.07.2014 року включно - залишити без розгляду

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії з перерахунку та виплати пенсій, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 30.07.2014 року по 31.12.2014 року - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної пенсії, в розмірі, не нижче 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 30.07.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. А. Кравець