Постанова від 02.02.2015 по справі 369/11289/14-а

Справа № 369/11289/14-а

Провадження № 2-а/369/4/15

ПОСТАНОВА

іменем України

02.02.2015 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Пінкевич Н.С.

при секретарі Сохань Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконавчого комітету Петропавлісько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Комунальне підприємство «Борщагівка», третя особа ОСОБА_4, Петропавлісько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області про визнання бездіяльності незаконною, визнати протиправними і незаконними рішення, зобов'язати вчинити дії та за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Петропавлісько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Комунальне підприємство «Борщагівка» про визнання бездіяльності незаконною, визнання протиправними і незаконними рішення, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року позивачі звернулись до суду з даним позовом. Свої вимоги мотивували тим, що рішенням сільської ради від 25 липня 2014 року були встановлені тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій мешканцям будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3. Дане рішення прийнято в порушення вимог та порядку формування тарифів та Порядку доведення інформації, в тому числі вимоги щодо економічно обґрунтованих тарифів, що розраховані по кожному будинку. Виконавчим комітетом оскаржуване рішення прийнято з порушенням повноважень та компетенції, визначеної Законом України «Про місцеве самоврядування». Тому рішення вважають протиправним та таким, що порушує їх права.

Просили суд визнати бездіяльність виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради; визнати протиправним, незаконним та нечинним з моменту прийняття рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №210 від 25 липня 2014 року «Про затвердження тарифів для КП «Борщагівка» на оплату житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій мешканцям будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3» та його скасувати; зобов'язати КП «Борщагівка» здійснити перерахунок оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинків та споруд, прибудинкових територій мешканцям будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3, починаючи з 01 вересня 2014 року; зобов'язати виконавчий комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради зупинити дію рішення виконкому №580 від 31 жовтня 2008 року «Про затвердження відкоригованих тарифів на житлово-комунальних послуг КП «Борщагівка» в частині «утримання житла та прибудинкових територій (квартплата)\: вартість 1 кв.м загальної площі квартири без ліфтів в розмірі 1,44 грн. як таке, що затверджене з порушенням ст.ст.7, 13, ч.2 с. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; судові витрати покласти на відповідача.

При розгляді справи позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та позивачка ОСОБА_4 уточнювали позовні вимоги.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду від 21 січня 2015 року визнання протиправними дії директора Комунального підприємства «Борщагівка» Педорича Петра Миколайовича (бездіяльність), через приховування правовстановлюючих документів та нормативно правового акту від споживачів, невиконання Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про доступ до публічної інформації» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»; визнання відсутності повноважень Комунального підприємства «Борщагівка» на ведення господарської (економічної) діяльності на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкової території по будинкам АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3; визнання відсутності укладеного договору між Комунальним підприємством «Борщагівка» із Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області, як власником житлової нерухомості на утримання (управління) будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3; визнання протиправним та скасувати Наказ Комунального підприємства «Борщагівка» від 15 серпня 2014 року за № 33 «Про введення в дію тарифів на оплату житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій мешканцям будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 датою введення в дію з 01 вересня 2014 року; визнання нечинним Акт передачі житлового фонду Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на баланс КП «Борщагівка» на 01.06.2007 року; визнання протиправними дії (бездіяльність) сільського голови Петропавлівської Борщагівки ОСОБА_6 через невиконання ним ст. 19 Конституції України, ст. 7 Закону України: «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб фізичних осіб - підприємців»; зобов'язання Комунальне підприємство «Борщагівка» здійснити перерахунок оплати житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та гірибудинкових терито споживачам будинків за АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3, починаючи з «01» вересня 2014 року; зобов'язання Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області зупинити дію рішення виконавчого комітету від жовтня 2008 року за №580 «Про затвердження відкоригованих тарифів на житлово-комунальні послуги Комунального підприємства «Борщагівка» в частині «Утримання житла та прибудинкої територій (квартплата): - вартість 1 кв. м. загальної площі квартири без ліфтів в розмірі 1,44 грн. як таке, що затверджене з порушенням статей: 7, 13, ч. 2 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги; зобов'язання виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради невідкладно опублікувати резолютивну частину постанови суду у виданні, в якому було а мало бути офіційно оприлюднено оскаржуваний нормативно-правовий акт, після набрання постановою законної сили; визнання бездіяльність виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинською району Київської області, через невиконання Конституції України Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про відходи», Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року за № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів».

Остаточно позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та позивачка ОСОБА_4 просили суд визнати протиправним, незаконним та нечинним з моменту прийняття рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №210 від 25 липня 2014 року «Про затвердження тарифів для КП «Борщагівка» на оплату житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій мешканцям будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3» та його скасувати.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та позивачка ОСОБА_4 позовні вимоги, обставини та підстави, зазначені в позові, підтримали. Суду пояснили, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, є економічно необґрунтованими. Рішення має бути прийнятим з суворим дотримання закону, що відповідачем зроблено не було. Просили суд задоволити позов.

У судовому засіданні представник Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області проти позову заперечувала. Просила відмовити в задоволенні позову.

У судовому засіданні представник КП «Борщагівка» проти позову заперечували. Просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішеннями органів місцевого самоврядування затверджується вартість житлово-комунальних послуг.

Статтею 31 вказаного Закону встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження до органів місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

За ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При розгляді справи судом встановлено, що виконавцем послуг з утримання будинків та прибудинкових територій мешканців будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 є КП «Борщагівка».

КП «Борщагівка» звернулось до сільської ради щодо затвердження тарифу на обслуговування будинків та прибудинкових територій.

Рішенням виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №210 від 25 липня 2014 року затверджені тарифи для КП «Борщагівка» на оплату житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій мешканцям будинків АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3»

Згідно зі ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та підпунктом 2 пункту 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повноваження щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема, тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надано органам місцевого самоврядування.

Органи місцевого самоврядування, відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012 року (далі - Порядок №390), визначає механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів на житлово-комунальні послуги.

Відповідно до п. 2.1 Порядку №390 суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Згідно з п. 2.2. Порядку №390 протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами.

Згідно з п. 2.4 Порядку №390 суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом місцевого самоврядування.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них. Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Згідно з п. 2.6. Порядку №390 способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» порушення прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо будь-яким чином (крім випадків, передбачених законом) обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію.

Пунктом 2.7. визначено, що інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною. Відповідно до п. 2.8. Порядку №390 у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання.

Зауваження і пропозицій, які отримані органом місцевого самоврядування, надсилаються для розгляду суб'єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб'єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення.

Згідно з п. 2.9. Порядку №390 суб'єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб'єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення.

Пунктом 2.10. Порядку №390 визначено, що у разі врахування зауважень і пропозицій суб'єкт господарювання здійснює перерахунок тарифу та передає його органу місцевого самоврядування листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями. Згідно з п. 2.11. Порядку №390 у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення, суб'єкт господарювання письмово сповіщає про це орган місцевого самоврядування. Відповідно до п. 2.12. Порядку №390 строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим за 14 календарних днів та більшим ніж 20 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги. П. 2.13. Порядку №390 суб'єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації обов'язково зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати.

Пунктом 2.14. Порядку №390 встановлено, що контроль за дотримання суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно із пп. 3 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів.

Відповідно до п.10 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг.

Згідно з п. 2.15. Порядку №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб'єкта господарювання/органу місцевого самоврядування протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Згідно з п. 2.16. Порядку №390 спори щодо доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вирішується відповідно до чинного законодавства.

З пояснень сторін та поданої суду газети Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради «Трибуна» від 07 квітня 2014 року міститься проект рішення про затвердження нових тарифів. Доказів того, що на час затвердження тарифів не були розглянуті зауваження, суду подано не було. Суд не бере до уваги пояснення позивачів, що вони не бачили даної газети, тому це є неналежним повідомленням про зміну тарифу, оскільки газета є публічною та доступною для жителів села. При розгляді справи обставин щодо вчинення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на ухилення від розгляду пропозицій, які були б внесені за результатами громадських слухань, при прийнятті оскаржуваних рішень, не встановлено.

За таких обставин процедура погодження тарифів відповідачами була дотримана.

Щодо пояснень позивачів, що тарифи є економічно не обґрунтованими та значно завищеними. На спростування даних тверджень представником відповідача подано калькуляції розрахунку економічно-обгрунтованих витрат, які включаються до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку окремо.

Відповідно до чинного законодавства контроль за пропонованими тарифами покладається на Державну інспекцію України з контролю за цінами. До даної інспекції позивачі щодо перевірки нарахованих тарифів не звертались. Будь-яких інших висновків спеціалістів, крім власних розрахунків, суду подано не було.

З урахуванням викладеного, зважаючи на те, що Порядком №529 повноваження щодо проведення громадських слухань надано виконавцю послуг, а не органу місцевого самоврядування, в той час як Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не передбачено обов'язковості проведення громадських слухань як необхідної умови для затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийнято відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв на: проведення ремонтних і профілактичних робіт, міжопалювальний період для систем опалення та ліквідацію наслідків, пов'язаних з дією непереборної сил.

З урахуванням викладеного, зважаючи на встановлені законодавством вимоги щодо безперебійності надання житлово-комунальних послуг, їх оплатності, вимог щодо економічної обґрунтованості витрат виконавця, а також виходячи з необхідності забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій, суд вважає, що обов'язок виконавця надавати житлово-комунальні послуги та, відповідно, право на отримання плати за надані послуги у відповідності до затвердженого уповноваженим органом тарифу не може ставитися в залежність від волевиявлення споживачів послуг на реалізацію наданих ним законом повноважень щодо здійснення громадського контролю.

З поданого рішення виконавчого комітету вбачається, що рішення прийнято у відповідності до економічно-обґрунтованих витрат на виробництво цієї послуги, поліпшення її якості, на підставі розрахунків КП «Борщагівка» як виконавця послуг, враховуючи вартість енергоносіїв, матеріальних ресурсів, паливно-мастильних матеріалів та інших витрат, тарифи затвердженні по будинкам окремо. Інші доводи позивачів також є безпідставними та необгрнутованими. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах своєї компетенції, рішення виконавчого комітету ради є законним та обґрунтованим, тому у задоволенні позову суд відмовляє.

На підставі викладеного та керуючись нормами Закону України «Про місцеве самоврядування», «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529, «Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», затвердженого наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 за № 390, ст. ст. 159 - 163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконавчого комітету Петропавлісько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Комунальне підприємство «Борщагівка», третя особа ОСОБА_4, Петропавлісько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області про визнання бездіяльності незаконною, визнати протиправними і незаконними рішення, зобов'язати вчинити дії та у задоволенні позову ОСОБА_4 до виконавчого комітету Петропавлісько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Комунальне підприємство «Борщагівка» про визнання бездіяльності незаконною, визнання протиправними і незаконними рішення, зобов'язати вчинити дії - відмовити.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя