Постанова від 06.02.2015 по справі 359/12876/14-п

Справа №359/12876/14-п

Провадження № 3/359/26/2015

Протокол № 0687/125120104/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 лютого 2015 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Криворучко І.В.,

за участі представника Київської митниці ДФС Ясінської О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу, яка надійшла від Київської митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Азербайджану ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Азербайджан, район Куба тли, село Йухари Моллу, який проживає: АДРЕСА_1, тимчасово не працює, паспорт НОМЕР_1, виданий 10.06.2011, MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS, за ст. 471 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про порушення митних правил, 08.12.2014 р. о 11 год. 30 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» громадянин Азербайджану ОСОБА_3, який прилетів до України з Азербайджану, м. Баку, літаком а/к «Азербайджанські авіалінії», рейсом №683, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний коридор України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення. Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має при собі 20 000 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», де громадянин Азербайджану ОСОБА_3, видав готівку в розмірі 20 001 долар США, 890 азербайджанських манат, 200 російських рублів та 686 гривень які знаходились у кишені куртки пасажира, що була одягнена на ньому. Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів пасажира, гроші належать йому особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті). У зв'язку з тим, що у громадянина Азербайджану ОСОБА_3 не було готівкових коштів дрібними купюрами з виявленої суми йому було пропущено 11 101 долар США, 890 азербайджанських манат, 200 російських рублів та 686 гривень (еквівалент 9 977 Євро станом на 08.12.14 згідно курсу НБУ). За протоколом про порушення митних правил вилучено 8 900 доларів США. На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації та документів на право переміщення готівки понад 10 000 євро пасажир не надавав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці з приводу декларування готівки не звертався. Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Азербайджану ОСОБА_3, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», іноземної валюти в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню з поданням митному органу відповідних дозвільних документів згідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. та Постанови Правління НБУ № 312 від 25.07.2012 р., мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв'язку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил № 0687/125120104/14 один примірник якого вручено під підпис громадянину Азербайджану ОСОБА_3 і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил, кошти в рахунок забезпечення штрафу працівниками митниці вилучались в розмірі 1700 грн.

Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - судом не встановлено.

В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не з'явилася, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи, причина неявки суду не відома. Клопотань про перенесення розгляду справи не надійшло.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні зазначив, що ОСОБА_3 вчинив правопорушення з необережності, свою вину в скоєному визнає повністю, щиро розкаюється. Вся валюта яку він ввозив на територію України необхідна була для лікування в санаторії в м. Моршин та проведення операції, оскільки в останнього грижа хребта, остеохондроз, ревматичний поліартрит, кровно-судинна недостатність, внутрішньочерепний тиск. Таким чином, враховуючи все вищевикладене, та те, що ОСОБА_3 раніше до адміністративної чи кримінальної відповідальності не притягувалася, повністю визнав вину у вчиненому правопорушення, його тяжку хворобу (протікає з ускладненнями), а також практику Європейського суду з прав людини, ОСОБА_5 просив призначити ОСОБА_3 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену в нього валюту, - повернути.

Представник митниці просив суд застосувати до порушника стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Заслухавши представника митниці, ознайомившись з матеріалами справи, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, визначеного ст. 471 МК України.

Так, дійсно громадянин Азербайджану ОСОБА_3 допустив порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

З цього приводу у суду достатні підстави для визнання громадянина Азербайджану ОСОБА_3 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, оскільки протокол складено 08.12.2014 року.

Вина правопорушника підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, даними службової записки та встановлена судом.

Згідно наданим ним письмових пояснень при складенні протоколу, останній визнав, що він порушив митні правила, однак таке порушення сталось з необережності та вперше.

У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті. які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «З захисту прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Правопорушення, яке вчинив громадянин Азербайджану ОСОБА_3, полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 8900 доларів США, що підлягають обов'язковому декларуванню.

Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив громадянин Азербайджану ОСОБА_3 полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.

Згідно з ст.471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.

За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.

Вивезення даної суми з України допускається, за умови її декларування митному органу та наявності банківської довідки на підтвердження її походження.

Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин Азербайджану ОСОБА_3 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.

За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянин Азербайджану ОСОБА_3 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.

Шкода, яку громадянин Азербайджану ОСОБА_3 потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він вивіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території іншої держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.

З огляду на наведене, застосування конфіскації, предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, тобто є не пропорційним, оскільки покладає на громадянина Азербайджану ОСОБА_3 «індивідуальний надмірний тягар».

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.

При прийнятті рішення суддя враховує наявність у ОСОБА_3 підтверджуючих законне походження валюти документів, а саме: довідки, яку надав громадянин ОСОБА_6, де повідомив, що для лікування в Україні ОСОБА_7 05.12.2014 року дав останньому суму у розмірі 20 000 доларів США. Справжність підпису ОСОБА_6 засвідчено приватним нотаріусом нотаріальної контори у Центрі «Служба АСАН» міста ОСОБА_8. Той факт, що ОСОБА_3 дійсно потребує лікування підтверджується медичною довідкою № 191 від 26 січня 2015 року, Випискою з стаціонарної медичної картки пацієнта від 30 листопада 2014 року та Санаторно-курортною картою від 30.11.2014 року. З цього приводу, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти, буде сприяти лише погіршенню матеріального становища ОСОБА_3 та ніяк не сприятиме його вихованню та попередженню вчиненню ним нових порушень.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер скоєного, виходячи зі змісту ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, розмір вилученої у правопорушника валюти, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.

Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина Азербайджану ОСОБА_3 в подальшому.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з громадянина Азербайджану ОСОБА_3 на якого накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 36 грн. 54 коп.

Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Азербайджану, визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.

Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0687/125120104/14 року від 08.12.2014 року валюту в розмірі 8 900 (вісім тисяч дев'ятсот) доларів США - повернути ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_1, виданий 10.06.2011, MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS.

Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Державний бюджет України; Код ЄДРПОУ: 38007070; код банку: 821018; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області; рахунок: №31117106705004, код класифікації доходів бюджету: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050: ОСОБА_3 , №359/12876/14-п) та зверненню на вилучену згідно протоколу суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Азербайджану, на користь державного бюджету України (р/р №31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області, отримувач коштів Бориспільське УДКСУ (м. Бориспіль): 22030001) судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина Азербайджану, на користь Київської митниці міндоходів (р/р № 35215002085599, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38661040) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 19 грн. 56 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути принесена до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом 10(десяти) днів з дня її винесення.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3(трьох) місяців з дня набрання чинності.

Суддя І.В. Криворучко