Справа № 1006/747/2012
04 лютого 2015 року Бородянський районний суд Київської області в складі : головуючої - судді Міланіч А.М.
при секретарі - Хоменко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату заборгованості по доплатах до пенсії,
В серпні 2011 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і відповідно до ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" її віднесено до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі цього Закону їй призначено щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, розмір якої повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законодавством.
Вважала, що відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вона має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. Відповідач усупереч зазначеним нормам не провів відповідне нарахування додаткової пенсії та не проводить її перерахунок після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також як дитина війни вона має право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни".
Оскільки вона проживає у зоні посиленого радіологічного контролю, то має право на доплату в розмірі однієї мінімальної заробітної плати на підставі ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Просила визнати дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату її додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення та щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни у вищезазначених розмірах, починаючи з 1 серпня 2011 року.
В судовому засіданні позивачка свій позов підтримала.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області свого представника в судове засідання не направив, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та проживає в смт.Пісківка Бородянського району Київської області, яке відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до Постанови КМ УРСР "Про організацію виконання Постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №106 від 23 липня 1991 року (а.с.32-33).
Як вбачається з копії посвідчення, листа відповідача від 3 серпня 2011 року (а.с.32-33), позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Бородянському районі та отримує пенсію за віком, а також на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" їй призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та підвищення до пенсії як дитині війни та проживаючій на території радіоактивного забруднення, розмір яких визначено згідно з постановою КМ України від 6 липня 2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету".
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю, провадиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 20 грудня 2005 року N 3235-IV, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Однак, п. 4 розділу УІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року, установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп2011 вказані положення зазначеного Закону визнані такими, що відповідають Конституції України, зважаючи на те, що механізм реалізації соціально-економічних прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року, встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, тим, що належать до 4 категорії - 15% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, встановлено підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 5,20 грн. та дітям війни - 49,8 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп2012 встановлено, що положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України у системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17, частини третьої статті 22, статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсія та доплати до неї позивачці були нараховані правомірно, відповідно до вищезазначених норм Закону та постанов Кабінету Міністрів України, підстав для визнання дій відповідача протиправними та перерахунку пенсії не вбачається, а тому в позові необхідно відмовити.
Керуючись ст.94,159-163 КАС України, ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.1 ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМ України №1210 від 23 листопада 2011 року, Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп2011, Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп2012, суд
В позові ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату заборгованості по доплатах до пенсії відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий-суддя Міланіч А. М.