Справа № 357/1053/15-а
2-а/357/247/15
Категорія 90
12 лютого 2015 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Подрєзова Г. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Біла Церква, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління ПФУ в м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління ПФУ в м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, мотивуючи тим, що є пенсіонером, проживає постійно в м. Біла Церква Київської області, яке відноситься до категорії зони посиленого радіоекологічного контролю, має статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання щомісячно доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно до діючого законодавства України. Посилаючись на зазначені обставини просила суд зобов"язати відповідача здійснити з 01.01.2014р. перерахунок та виплату доплати до пенсії згідно з ч.2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Також просила суд зобов"язати відповідача до негайного виконання рішення суду та подачу суду звіту про виконання судового рішення.
Відповідно до ухвали суду від 03.02.2015р. було відкрито провадження у справі в порядку скороченого провадження.
Розглянувши та вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дійсно перебуває на обліку в Управління ПФУ в м. Білій Церкві Київській області, отримує пенсію по інвалідності, має статус особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Позивачці виплачується доплата до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю в сумі 5,20грн. Відповідно до заперечень Управління ПФУ в м. Білій Церкві Київської області на адміністративний позов - Законами України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік", "Про Державний бюджет України" на 2012-2013 роки встановлено, що у 2011-2013роках статті 39,50, 51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011- 2013 роки. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014рік" № 1622-У11 від 31.07.2014р., що набрав чинності 03.08.2014р. КМ України надано повноваження щодо визначення з 2014році розміру виплат згідно з ст.ст. 39,50,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до постанови КМ України від 06.07.2011р. № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" , вступила в силу з 23.07.2011р., передбачені розміри доплат до пенсії та інших виплат, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постановою КМ України від 23.11.2011р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діє з 01.01.2012р. зі змінами згідно з постановою КМ України від 25.03.2014р. № 112 - затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали від аварії на ЧАЕС . Законом України "Про Державний бюджет України на 2014рік" передбачено право КМ України встановлювати розміри виплат, які фінансуються за рахунок державного бюджету, виходячи з наявних ресурсів державного бюджету. Згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014рік" від 31.07.2014р., діє з 03.08.2014р. встановлено, що норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах встановлених КМ України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування на 2014р. Аналогічно спірні правовідносини були врегульовані Законами України Про Державний бюджет України на 2012р., 2013р. В рішенні КС України від 26.12.2011р. № 20-рп/2011 надано висновок, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України, а КМ України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту. Також, згідно з рішенням КС України від 25.01.2012р. рішенням № 3-рп/2012 зазначено в п.3 резолютивної частини, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності, який передбачає застосування судами законів України, а також нормативно - правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно - правових актів КМ України , виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Судом враховано і норму ч.2 ст.95 Конституції України - виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Враховуючи викладене, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема актами КМ України в межах його компетенції. А тому, необґрунтованими є твердження позивача щодо не застосування постанови КМ України від 23.11.2011р. № 1210 у період з 01.01.2014р. до спірних правовідносин та відсутність в Законі України "Про Державний бюджет України на 2014рік" обмежень щодо соціальних виплат потерпілим від аварії на ЧАЕС та дітям війни, оскільки вищезазначеними рішеннями КС України підтверджено право та повноваження КМ України щодо регулювання порядку і розмірів соціальних виплат і допомог, які фінансуються за рахунок державного бюджету, як це передбачено ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Також, позивачем не дотримано вимог ч.2 ст. 99 КАС України щодо строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 6,9,17,183-2 КАС України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління ПФУ в м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Г. О. Подрєзова