Постанова від 02.02.2015 по справі 285/206/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 285/206/15-а

провадження у справі № 2-а/0285/26/15

02 лютого 2015 року м. Новоград-Волинський

Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Коцюба О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.01.2015 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі. Крім цього, просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усіх складових, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески, з коригуванням усіх виплат, починаючи з 13.01.2015 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що з 01.05.2011 року вона перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію як державний службовець за віком, згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати. 13.01.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку «Про складові заробітної плати (надбавки премії за останні 24 місяці або за будь-які 60 календарних місців роботи підряд перед зверненням за пенсією)», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - за останні 24 місяці з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, що не було враховано при первинному призначенні її пенсії. Однак, відповідач рішенням № 6 від 16.01.2015 року відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних доплат. Із таким рішення ОСОБА_1 не погодилась та змушена звернутися до суду.

27.01.2015 року до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Управлінням Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області надіслано заперечення на адмінстратвиний позов, у якому вони просять відмовити у його задоволенні за безпідставністю, посилаються на те, що пенсія нараховується згідно чинного законодавства.

Суддя, дослідивши матеріали справи, вивчивши заперечення відповідача, дійшов наступного висновку.

Встановлено, що позивач 13.01.2015 року зверталась до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку (а.с. 9).

Згідно довідки про складові заробітної плати від 13.01.2015 року ОСОБА_1 виплачувались надбавки та премії у відповідних розмірах за період з 01.04.2009 року по 01.05.2011 року (а.с. 12).

Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 6 від 16.01.20145 року відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії (а.с. 10).

Листом від 16.01.2015 року № 340/02 відповідач роз'яснив причину відмови (а.с. 11). Зазначено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів громадян та компенсація за невикористану відпустку не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу", а тому врахувати зазначені виплати для перерахунку розміру пенсії немає підстав.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, висновки Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про те, що матеріальна допомога та компенсація за невикористану відпустку, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Отже, на підставі вищевикладеного вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усіх складових у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Крім цього, підлягають також задоволенню вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2015.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області 13.01.2015 року, а тому перерахунок пенсії має проводитись з 01.01.2015 року.

Підпунктом 8 пункту 6 статті 1833 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно. Відповідно до ст. 256 КАС України постанови щодо присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів виконуються негайно у межах суми платежу за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 69, 71, 160-163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 90% від заробітної плати відповідно до довідки № 8/29 від 13.01.2015 року, з урахуванням усіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески, з коригуванням усіх виплат починаючи з 01.01.2015 року.

Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: О.М. Коцюба