Ухвала від 03.02.2015 по справі 728/2555/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 728/2555/14 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко О.Ф. Суддя-доповідач: Шостак О.О.

УХВАЛА

Іменем України

03 лютого 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Шостака О.О.,

суддів: Мамчура Я.С., Желтобрюх І.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області на постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від « 20» листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Бахмацького районного суду Чернігівської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області у якому просив визнати протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 20.11.2014 року адміністративний позов було задоволено частково.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 20.11.2014 року та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволені позову в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області - залишити без задоволення, а постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 20.11.2014 року - без змін, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як було встановлено судом першої інстанції ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Бахмацькому районі Чернігівської області і отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» за віком з 05.12.2009 року.

Із довідок, виданих УДКС України в Бахмацькому районі встановлено, що ОСОБА_2 дійсно працювала на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності в управлінні Державної казначейської служби України у Бахмацькому районі Чернігівської області і їй проводилися наступні виплати за період з 01.12.2007 року по 30.11.2009 року: - 4651,76 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, - 700,00 грн. премії до державних, професійних свят та 2029, 47 грн. індексації. Ці кошти виплачувалися згідно ЗУ «Про державну службу», з яких проводились утримання та перерахування до Пенсійного фонду відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Але ці виплати не були включені в розрахунок пенсії.

04.11.2014 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до Управління пенсійного фонду України у Бахмацькому районі про перерахунок пенсії. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі від 04.11.2014 р. № 20 їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки немає підстав для перерахунку пенсії по Закону України «Про державну службу».

Не погоджуючись із вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Бахмацький районний суд Чернігівської області прийшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Позивачка на момент звільнення у зв'язку із виходом на пенсію отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, премії до державних, професійних свят та суми індексації заробітної плати,що підтверджується довідкою від 03.10.2014 року № 1298.

На момент її виходу на пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції до 08.07.2011 року передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія їй була нарахована в розмірі 83% як такій, що має стаж державної служби 13 років 2 місяці, 2 дні.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»).

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, премії та сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Таким чином, вказані позивачкою виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

Колегія суддів вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання неправомірною відмови відповідача включити суми індексації заробітної плати, премій до свят, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції до 08.07.2011 року та зобов'язання відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії позивачці та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та премій до державних, професійних свят відповідно до довідок від 03.10.2014.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нарахування пенсії, перерахунок пенсії та її виплата здійснюється з часу звернення особи за таким перерахунком та виплатою.

Таким чином,колегія суддів вважає необхідним визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області щодо відмови у врахуванні позивачці у складові заробітної плати для обчислення розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних свят та суми індексації заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з 05.05.2014 року відповідно до довідок ДКСУ у Бахмацькому районі Чернігівської області від 03.10.2014 року про складові заробітної плати за період з 01.12.2007 року по 30.11.2009 року, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних та суми індексації заробітної плати.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області - залишити без задоволення, а постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від « 20» листопада 2014 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

В задоволені апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області - відмовити.

Постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від « 20» листопада 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Шостак

Судді Я.С. Мамчур

І.Л. Желтобрюх

.

Головуючий суддя Шостак О.О.

Судді: Мамчур Я.С

Желтобрюх І.Л.