ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
02 лютого 2015 року № 813/10/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Кедик М.В.,
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника позивача Звіра Р.П.,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про поновлення строку на звернення до адміністративного суду та клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу в сумі 17227,00 грн,-
Державна податкова інспекція у Жовківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3, в якому просить суд стягнути податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 17227,00 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні 02.02.2015 року подав клопотання, в якому просить позовну заяву залишити без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. В обґрунтування зазначеного клопотання, представник відповідача зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, а також не надано доказів поважності причин пропуску такого строку.
Позивач подав до суду клопотання, в якому просить поновити строк звернення до адміністративного суду. Зазначає, що про несплату ОСОБА_3 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ДПІ у Жовківському районі стало відомо згідно листа Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 23.12.2014 року № 471/7/13-01-14-01-19 з посиланням на лист Прокуратури Львівської області від 15.12.2014 року № 05/2-116 вх - 14, яким скеровано перелік осіб, які впродовж 2008-2010 років повністю або частково не сплатили даного податку.
Представник позивача в судовому засіданні заяву підтримав, просив суд її задовольнити, визнати поважними причини пропуску звернення до суду. Щодо клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - заперечив, просив суд відмовити в задоволенні такого.
Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить стягнути з ОСОБА_3 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 17227,00 грн.
Позивач зазначає, що про несплату даного податку ДПІ у Жовківському районі стало відомо згідно листа Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 23.12.2014 року № 471/7/13-01-14-01-19, з посиланням на лист Прокуратури Львівської області від 15.12.2014 року № 05/2-116 вх - 14, яким скеровано перелік осіб, які впродовж 2008-2010 років повністю або частково не сплатили податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Проте, матеріалами справи підтверджується, що 31.08.2010 року на адресу Державної податкової адміністрації у Львівській області надійшов лист Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи управління Державтоінспекції вих. № 9/2074. Зі змісту вказаного вище листа вбачається, що УДАІ ГУМВС України у Львівській області надало ДПА у Львівській області додаткову інформацію про фізичних осіб, якими протягом 2008-2010 років здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та сплата податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Із додатку до вказаного вище листа вбачається, що ОСОБА_3 30.03.2010 року зареєструвала автомобіль марки VOLKSWAGEN T4, 2003 року випуску, об'єм двигуна 2461 куб. см та не сплатила податок з власників транспортних засобів.
Крім того, ДПІ у Жовківському районі 11.08.2010 року надіслано ОСОБА_3 запрошення № 11404/17-0 для дачі пояснень щодо проведення процедури взяття на облік транспортного засобу та пред'явлення документів, що підтверджують сплату податків, а 28.01.2011 року проведено перевірку повноти та своєчасності сплати ОСОБА_3 податку з власників транспортних засобів, про що складено довідку № 1157/17-0.
Таким чином, датою, з якої податковий орган дізнався про реєстрацію ОСОБА_3 автомобіля без сплати податку з власників транспортних засобів, слід вважати - 31.08.2010 року (дата надходження на адресу ДПА у Львівській області листа Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державтоінспекції з інформацією про проведення першої реєстрації автомобілів ввезених на територію України).
Встановлені вище обставини не заперечувались представником позивача у судовому засіданні.
Отже, враховуючи те, що позивач дізнався про несплату ОСОБА_3 податку з власників транспортних засобів ще 31.08.2010 року, тому того ж дня виникли підстави, що дали позивачу, як суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог до відповідача.
Проте, з позовом про стягнення з ОСОБА_3 податку з власників транспортних засобів в сумі 17227,00 грн позивач звернувся лише 05.01.2015 року, тобто зі значним пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України.
Згідно з пунктом 9 частини 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи вищезазначене, та те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, жодних причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду позивачем не наведено і підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними судом не знайдено, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення адміністративного позову без розгляду.
Керуючись ст.ст. 17, 99, 100, 155, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу в сумі 17227,00 грн - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Ухвала у повному обсязі складена 09.02.2015 року.