03 лютого 2015 р. Справа № 56705/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Заверухи О.Б.,
суддів - Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «МЖК ІрЛАГА» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЖК ІрЛАГА» до регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Тернопільській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
19.05.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «МЖК ІрЛАГА» звернулось до суду з позовом до регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Тернопільській області, в якому просило визнати нечинним та скасувати рішення відповідача від 04.05.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 6 800,00 грн.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції, мотивована тим, що винесене начальником регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Тернопільській області рішення є правомірним, оскільки факт вчинення позивачем порушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та фіскальним чеком.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю «МЖК ІрЛАГА» подала апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Доводи апеляційної скарги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, і суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи.
12.03.2014 року регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Тернопільській області в своєму запереченні на апеляційну скаргу просило замінити РУ Департаменту САТ ДПС України в Тернопільській області на ГУ Міндоходів у Тернопільській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 20.03.2013 року «Про реорганізацію деяких органів державної податкової служби, спеціалізованих митних органів та організацій».
Відповідно до ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Враховуючи положення ст. 55 КАС України, колегія суддів вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «МЖК ІрЛАГА» зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа та згідно ліцензії Серії АГ №270243 та Серії АГ №557471 виданої Регіональним відділенням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Тернопільській області має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у тому числі сидром та перрі (без додання спирту) з 20 червня 2010 року до 20 червня 2011 року та з 20 травня 2011 року до 20 травня 2012 року відповідно, у місці здійснення торгівлі - магазин «Смак», м. Тернопіль, вул. Буднього, 12, магазин(а.с.40-41).
21.03.2011 року працівниками ВКМСД УМВС України в Тернопільській області проведено відпрацювання та виявлено факт продажу продавцем магазину «Смак» ОСОБА_1, двох баночок слабоалкогольного напою «Kings Bridge», місткістю 0,5 л., міцністю 7% алкоголю неповнолітнім особам ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Даний факт підтверджується поясненнями, відібраними у неповнолітніх покупців ОСОБА_2 та ОСОБА_3, фіскальним чеком від 21.03.2011 року № 1076, протоколом про адміністративне правопорушення відносно громадянки ОСОБА_1 від 24.03.2011 № 070417(а.с.24-28).
Відповідно до встановленого порушення вимог ст. 15-3 вказаного Закону на підставі протоколу від 24.03.2011 № 070417 начальником регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Тернопільській області прийнято рішення від 04.05.2011 про застосування до ТзОВ «МЖК ІрЛАГА», як суб'єкта господарської діяльності, фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800, 00 грн., зокрема: за продаж алкогольних напоїв неповнолітній особі (а.с.6).
Відповідно до ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в редакції, що була чинною на момент вчинення правопорушення, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Відповідальність за порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» несе суб'єкт підприємницької діяльності.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6 800 гривень.
Згідно п. 1 ст. 8 Закону України від 04.12.1990 № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію, зокрема, щодо проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, участю у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної, політики і проектів державних програм у сфері боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, узагальненням практики застосування законодавства, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Відповідно до частини четвертої ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
На виконання Указу Президента України від 11.07.2001 № 510 «Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» Кабінетом Міністрів України постановою від 07.08.2001 № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору» утворено у складі Державної податкової служби Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007 № 71 затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України. Згідно п.6.1 цього Положення Департаменту підпорядковані регіональні управління, які функціонують у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. За Регіональними управліннями у межах їх компетенції закріплені функції, в тому числі: контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів; контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Абзацом 4 п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790, передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Отже, Регіональне управління є самостійним органом державної податкової служби, функції якого затверджені Кабінетом Міністрів України. Воно має повноваження на прийняття рішення про застосування фінансових санкцій на підставі матеріалів правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади.
З наданих відповідачем матеріалів слідує, що доказами на підтвердження реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, є матеріали перевірки, проведені ВКМСД УМВС України в Тернопільській області. Дії по проведенню перевірки та складанню протоколу про адміністративне правопорушення позивачем не оскаржувались.
Виходячи з цього, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Тернопільській області застосувало до позивача санкції не за адміністративне правопорушення, а за правопорушення у сфері ведення господарської діяльності.
Аналізуючи наведені вище положення чинних нормативно-правових актів, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про обґрунтованість постанови суду першої інстанції, оскільки, відповідач правомірно застосував до суб'єкта господарювання штрафні санкції за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Такий висновок відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 17.09.2014 року у справі № 2а-46/12/2670.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «МЖК ІрЛАГА» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року у справі № 2а-1970/1354/11 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України напротязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді: О.Б. Заверуха О.М. Гінда В.В. Ніколін