Постанова від 04.02.2015 по справі 2а-16838/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 р. Справа № 2а-16838/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бартош Н.С.

Суддів: Бегунца А.О. , Донець Л.О.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України Автозаводського району м. Кременчука на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.10.2011р. по справі № 2а-16838/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного Фонду України Автозаводського району м. Кременчука

про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку основної та додаткової пенсії як учаснику ліквідвції ЧАЕС та зобов'язання нарахування та виплати основної та додаткової пенсії, як учаснику ЧАЕС,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, 06.09.2011 року звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України Автозаводського району м. Кременчука, в якому просив визнати незаконною бездіяльність відповідача по невиплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірах та у відповідності до ст. ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період починаючи з 17.06.2011 року, зобов'язати відповідача провести перерахунок, призначити та виплатити ОСОБА_1 основну державну пенсію відповідно до ст. ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 17.06.2011 року з послідуючим перерахунком розміру вказаної пенсії в зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та з урахуванням проведених виплат, зобов'язати відповідача з 17.06.2011 року провести перерахунок, призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з послідуючим перерахунком розміру вказаної пенсії в зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та з урахуванням проведених виплат, та виплачувати вказану щомісячну допомогу в передбаченому розмірі.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.10.2011 р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність відповідача частині ненарахування та не виплати ОСОБА_1 основної пенсії, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 8мінімальнихпенсійзавіком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю передбаченої ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75процентівмінімальноїпенсіїзавіком за період з 18.06.2011 року по 20.10. 2011 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір якої має бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої має бути 75 процентів мінімальної пенсії за віком, та провести відповідні виплати за період з 18 червня 2011 року по 20 жовтня 2011 року з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині задоволення позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є інвалідом ІІ групи та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.02.2011 року. (а.с. 7)

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на яку Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці надано відповідь та повідомлено заявника, що пенсія виплачується згідно вимог чинного законодавства на підставі постанови КМУ № 745.

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії по інвалідності як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Також судом першої інстанції визначено розмір мінімальної пенсії за віком, виходячи із приписів ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншими законами такий розмір не врегульовано.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначений Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, З, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч.4 статті 54 Закону №796, яка діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-УІ від 28.12.2007, тобто до 01.01.2008 року, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими за 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 вищезазначеного Закону особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 2 групи - в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. І як передбачає ст. 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до п.28 розділу 11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у такій редакції: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році: по II групі інвалідності 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; у 1987-1990 роках: по II групі інвалідності 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; статтю 50 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції - особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам II групи - 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно - правовими актами.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст. ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" дію статей 50 і 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було зупинено.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 врегульовано деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, зокрема громадян, які отримують пенсію, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Так, ст. 4 зазначеної постанови передбачена щомісячна додаткова пенсія інвалідам II групи у розмірі - 20% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами під час вирішення цього спору судом першої інстанції правомірно застосовані норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року та постанови № 654 від 16.07.2008 року.

Відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

При цьому, положення ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки ч. 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком.

Разом з цим, 14 червня 2011 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 ч.1 цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п. 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

Таким чином, з 23.07.2011р. розмір додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, визначається постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 23.07.2011р.

Враховуючи, що до 23.07.2011 року законодавчо не було встановлено застосування положення ст.ст. 50, 54 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у порядку та розмірах, встановлених будь-якими іншими нормативно-правовими актами, колегія суддів, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, дійшла висновку, що до зазначеної дати при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягав розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю встановлений ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постановою Кабінету Міністрів України № 530 "Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Таким чином, до 23.07.2011 року позивач мав право на отримання державної пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, а тому дії відповідача щодо нарахування та виплати зазначеної пенсії у меншому розмірі є протиправними.

Разом з цим, здійснюючи з 23.07.2011 року нарахування та виплату позивачу державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 23.07.2011р., відповідач діяв на підставі та у спосіб, що визначені діючим законодавством.

Отже, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача з 23.07.2011 року здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ задоволенню не підлягають.

Переглянувши постанову суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом вищезазначених норм матеріального права, оскаржуване рішення в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ з 23.07.2011 року по 20.10.2011 року підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позові в цій частині.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України Автозаводського району м. Кременчука задовольнити частково.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.10.2011 року по справі № 2а-16838/11 в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача не нарахування та не виплати ОСОБА_1 основної пенсії, передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю передбаченої ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 23.07.2011 року по 20.10.2011 року, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір якої має бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір якої має бути 75 % мінімальної пенсії за віком, та провести відповідні виплати за період з 23.07.2011 року по 20.10.2011 року з урахуванням раніше проведених виплат - скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні зазначених позовних вимог - відмовити.

В іншій частині постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 20.10.2011 року по справі № 2а-16838/11 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Бартош Н.С.

Судді Бегунц А.О. Донець Л.О.