Ухвала від 04.02.2015 по справі 810/3401/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/3401/14 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В. Суддя-доповідач: Старова Н.Е.

УХВАЛА

Іменем України

04 лютого 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Старової Н.Е.,

суддів: Чаку Є.В., Мєзєнцева Є.І.,

при секретарі: Молодець К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пух Клаб» до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Пух Клаб» звернулось до суду з адміністративним позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.03.2014 №0003362201 (з урахуванням зменшених позовних вимог).

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

В судовому засіданні представник апелянта підтримав вимоги, викладені в апеляційній скарзі та просив їх задовольнити.

Представник позивача заперечив проти задоволення апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції просив залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які з'явились до судового засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 04.03.2011 року подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю №9000776165 з додатком 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» на 2011, в якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати земельних ділянок у сумі 31302,75 грн.

Податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Пух Клаб» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, за результатами якої складено Акт від 04.03.2014 № 159/22-01/32020190, яким встановлено, що у поданій позивачем податковій декларації з плати за землю (орендної плати за землю) на 2011, у якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати без врахування нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішеннями Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618.

В результаті цього, встановлено порушення позивачем пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.289.1 ст.289 ПК України - занижено суми податкового зобов'язання, відображеного у податковій декларації плати на землю (орендної плати за землю) на 2011 у сумі 96540,11 грн.

На підставі Акта перевірки, відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 25.03.2014 № 0003362201, згідно з яким позивачу визначено суму зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 120675,00 грн.(96540,00 грн. за основним платежем і 24135,00 грн. за штрафними санкціями).

Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення неправомірним, позивач після процедури адміністративного оскарження, звернувся до суду.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено довгострокові (49 років) договори оренди землі від 02.02.2005 №430 та №431, за умовами яких сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельні ділянки загальною площею 4,0244 га та 1,7 га (1,4 га + 0,3 га), які знаходяться на території даної сільської ради. Нормативна оцінка земельних ділянок на час укладення договору: земельної ділянки площею 4,0244 га - 275780,06 грн.; земельної ділянки площею 1,7 га складається з земельних ділянки площею 1,4 га - 12571,50 грн., та площею 0,3 га - 1331,10 грн.

Відповідно до умов договорів, розмір орендної плати переглядається у таких випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Крім цього, між позивачем і Рожнівською сільською радою також укладено договір довгострокової оренди землі від 29.05.2007 №4070, щодо користування земельною ділянкою загальною площею 1,4059 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 99703,34 грн.

Згідно умов названих договорів орендар вносить плату за земельну ділянку без врахування податку на додану вартість.

Рожнівською сільською радою Макарівського району Київської області прийнято рішення: від 17.05.2010 №1616 «Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.02.2005 №430 укладеного з ТОВ «Пух Клаб» та №1617 «Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.02.2005 №431 укладеного з ТОВ «Пух Клаб»; від 17.10.2010 №1618 «Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25.05.2007 №4070 укладеного з ТОВ «Пух Клаб».

Відповідно до зазначених рішень, Рожнівська сільська рада Броварського району Київської області, у зв'язку з введенням в дію з 30.11.2009 нової нормативної грошової оцінки земель, збільшено нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 4,0244 га, 1,700 га, 1,4059 га і встановила їх розмір 1030648,84 грн., 42082,61 грн. і 685657,43 грн. відповідно. На основі цього, до вказаних договорів оренди внесено зміни в частині нормативної грошової оцінки і орендної плати, та в зв'язку з вищевикладеним податковий орган прийшов до висновку про порушення позивачем податкового законодавства.

Згідно п.288.1 ст.288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Отже, суд першої інстанції вірно вказує, що відповідно до вимог ПК України, підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ст.289.1 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок

Важливо те, що ст.21 Закону України №161-XIV «Про оренду землі» передбачено, що розмір, форма, і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Як встановлено судами обох інстанцій та документально підтверджується матеріалами справи, позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договори оренди землі від 02.02.2005 №430 та №431, та від 29.05.2007 №4070.

У зазначених договорах сторонами визначено розміри нормативних грошових оцінок земельних ділянок у сумі 275780,06 грн., 1331,10 грн., 12571,50 грн. і 99703,34 грн. відповідно і становить разом 389386,00 грн.

Випадки перегляду розміру орендної плати передбачено пунктом 11 договорів.

Положеннями ст.30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. При цьому ст.654 ЦК України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом, чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Вірно вказує суд першої інстанції, що договір оренди землі є цивільно-правовим, відтак йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.

Дана правова позиція відповідає висновкам Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеним у постанові від 11.06.2013 року у справі №21-443а12.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

В контексті наведеного і оскільки між позивачем і Рожнівською сільською радою діяли договори оренди землі, і у позивача існував обов'язок по сплаті орендної плати в розмірі, встановленому в договорах оренди, а тому позивач не зобов'язаний був сплачувати орендну плату в іншому розмірі, ніж передбачено договорами оренди. Відповідно дії податкового органу суперечать положенням законодавства, та вчинені поза межами його компетенції як суб'єкта владних повноважень, а податкове повідомлення-рішення від 25.03.2014 №0003362201.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Відповідач як суб'єкт владних повноважень, всупереч вимог ч.2 ст.72 КАС України, не надав до суду належні докази правомірності своїх дій та не обгрунтував їх у встановленому законом порядку.

Судова колегія апеляційної інстанції не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається апелянт в апеляційній скарзі, та вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини.

Доводи апеляційної скарги, не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові від 23.07.2014 року, та не можуть бути підставою для її скасування.

За таких обставин, у відповідності до ст.200 КАС України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили згідно ст.254 КАС України, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Старова Н.Е.

Судді: Мєзєнцев Є.І.

Чаку Є.В.