Постанова від 21.01.2015 по справі 816/4879/14

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2015 року м. ПолтаваСправа №816/4879/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Петрової Л.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Леуса О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Полтавській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держземагенства у Полтавській області про визнання протиправною відмови, що надана листами від 14 липня 2013 року №31-16-0.4-4417/2-1420, від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14, від 24 жовтня 2014 року №31-160.4-8023/2-14 з питань надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га; зобов'язання у межах своєї компетенції розглянути та вирішити відповідно до закону клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га.

В обґрунтування своїх вимог зазначав, що 21 травня 2014 року, 09 вересня 2014 року та ОСОБА_1 подав до Головного управління Держземагенства у Полтавській області клопотання про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га. Відповідач надавав відповіді на клопотання з порушенням місячного терміну розгляду клопотань передбаченого статтею 123 Земельного кодексу України. Також позивач наголошував, що законом передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для фермерського господарства. Однак, у своїх відмовах відповідач не вказав підстав, визначених у законі та не надав доказів, які б свідчили про наявність підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, передбачених частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, а також про речові права на зазначену ділянку боку третіх осіб.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У своїх письмових запереченнях зазначав, що на даний час на земельні ділянки, які бажає отримати позивач у користування видано накази на надання дозволу на розробку проектів землеустрою ОСОБА_4 Вважає дії Головного управління Держземагенства у Полтавській області при розгляді клопотань позивача правомірними.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 21 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів орієнтовною площею 3,00 га, на території Заворсклянської сільської ради /а.с. 15/.

До клопотання позивачем додано копію паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1, копію трудової книжки, копії дипломів про вищу сільськогосподарську освіту ОСОБА_1 викопіювання земельної ділянки, копії клопотання та листів.

Цього ж дня, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області з клопотанням від 21 травня 2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів орієнтовною площею 16,00 га, на території Заворсклянської сільської ради /а.с. 16/.

До клопотання позивачем додано копію паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1, копію трудової книжки, копії дипломів про вищу сільськогосподарську освіту ОСОБА_1 викопіювання земельної ділянки, копії клопотання та листів /а.с. 25-30/.

14 липня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області позивачу надано відповідь №31-16-0.4-4417/2-14 про залишення клопотань ОСОБА_1 без задоволення у зв'язку з тим, що за інформацією відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області дані земельні ділянки погоджувалися до надання іншим громадянам /а.с. 22/.

09 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства в оренду, орієнтованою площею 3,0000 га, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району, Полтавської області /а.с. 17/.

До клопотання позивачем додано копію паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1, копію трудової книжки, копії дипломів про вищу сільськогосподарську освіту ОСОБА_1, викопіювання земельної ділянки, обґрунтування, протокол професійної комісії з питань створення фермерського господарства /а.с. 25-32/.

Також, 09 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства в оренду, орієнтованою площею 16,0000 га, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району, Полтавської області /а.с. 18/.

До клопотання позивачем додано копію паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1, копію трудової книжки, копії дипломів про вищу сільськогосподарську освіту ОСОБА_1, викопіювання земельної ділянки, обґрунтування, протокол професійної комісії з питань створення фермерського господарства.

24 жовтня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області позивачу надано відповідь №31-16-0.4-8023/2-14, що на земельні ділянки, які ОСОБА_1 бажає отримати у користування відповідачем видано накази "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою" іншій особі /а.с. 24/.

Крім того, у серпні 2014 року позивач звернувся до начальника Головного управління Держземагенства у Полтавській області зі скаргою, у якій крім іншого, просив вирішити питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га /а.с. 33-35/.

На зазначену скаргу позивачу надано відповідь від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14 у якій, зокрема, зазначено, що листом від 14 липня 2014 року №31-16-0.4-4417/2-14 (за інформацією відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області дані земельні ділянки погоджувалися до надання іншим громадянам) ОСОБА_1 надану вичерпну відповідь /а.с. 23/.

Однак, позивач не погодився із відмовами Головного управління Держземагенства у Полтавській області, викладеними у листах від 14 липня 2013 року №31-16-0.4-4417/2-1420, від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14, від 24 жовтня 2014 року №31-160.4-8023/2-14, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом "а" частини третьої статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що Головне управління Держземагенства у Полтавській області, як орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, мало розглянути клопотання позивача у місячний строк та за результатами їх розгляду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.

Суд наголошує на тому, що стаття 123 Земельного кодексу України визначає виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, а саме: лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Однак, Головне управління Держземагенства у Полтавській області листом від 14 липня 2014 року №31-16-0.4-4417/2-14 клопотання ОСОБА_1 залишено без задоволення, зазначивши підставою "за інформацією відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області дані земельні ділянки погоджувалися до надання іншим громадянам" /а.с. 22/.

Листом від 24 жовтня 2014 року №31-16-0.4-8023/2-14 Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області клопотання позивача взагалі не були вирішені по суті (не зазначено про задоволення чи відмову у задоволенні клопотання), а лише повідомлено, що на земельні ділянки, які ОСОБА_1 бажає отримати у користування відповідачем видано накази "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою" іншій особі /а.с. 24/.

Суд звертає увагу на те, що клопотання позивача розглянуті з порушенням встановленого статтею 123 Земельного кодексу України місячного строку, а саме:

- клопотання від 21 травня 2014 року отримані відповідачем 21 травня 2014 року, про що свідчить вхідна дата на примірниках клопотань, наданих відповідачем /а.с. 54-55/, однак відповідь надана лише 14 липня 2014 року;

- клопотання від 09 вересня 2014 року отримані відповідачем 09 вересня 2014 року, про що свідчить вхідна дата на примірниках клопотань, наданих відповідачем /а.с. 42-43/, однак відповідь надана лише 24 жовтня 2014 року.

Також, на скаргу позивача відповідачем надано відповідь від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14 у якій, зокрема, зазначено, що листом від 14 липня 2014 року №31-16-0.4-4417/2-14 (за інформацією відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області дані земельні ділянки погоджувалися до надання іншим громадянам) ОСОБА_1 надану вичерпну відповідь /а.с. 23/.

Тобто, під час надання відповіді на скаргу ОСОБА_1, відповідач не розглянув скаргу по суті, а лише послався на необґрунтовану відмову, викладену у листі 14 липня 2014 року №31-16-0.4-4417/2-14, складену з порушенням вимог частини третьої статті 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк /стаття 40/; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб /частина друга статті 55/.

Отже, відповідачем було необґрунтовано відмовлено листами від 14 липня 2013 року №31-16-0.4-4417/2-1420, від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14, від 24 жовтня 2014 року №31-160.4-8023/2-14 у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне згідно з частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Полтавській області щодо неналежного розгляду клопотань ОСОБА_1 шляхом надання відмови листами від 14 липня 2013 року №31-16-0.4-4417/2-14, від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14, від 24 жовтня 2014 року №31-16-0.4-8023/2-14 з питань надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га; зобов'язати Головне управління Держземагенства у Полтавській області у межах своєї компетенції розглянути та вирішити відповідно до закону клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га.

Відповідно до положень частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Полтавській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Полтавській області щодо неналежного розгляду клопотань ОСОБА_1 шляхом надання відмови листами від 14 липня 2013 року №31-16-0.4-4417/2-14, від 23 вересня 2014 року №П-194/0-348/6-14, від 24 жовтня 2014 року №31-16-0.4-8023/2-14 з питань надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га.

Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Полтавській області у межах своєї компетенції розглянути та вирішити відповідно до закону клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду за межами населених пунктів на території Заворсклянської сільської ради Полтавського району: земельної ділянки орієнтовною площею 3,0 га, земельної ділянки орієнтовною площею 16,0 га.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 грн /сімдесят три гривні вісім копійок/.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 26 січня 2015 року.

Суддя Л.М. Петрова