Окрема ухвала від 26.01.2015 по справі 803/2670/14

ОКРЕМА УХВАЛА

26 січня 2015 року Справа № 803/2670/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С. Ф.,

при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,

за участю представника позивача Сасовського Р.І.,

представника відповідача Андруся В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області до Колективного підприємства УВТК «Будівельник» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області (далі - УПФУ в м. Луцьку) звернулося з позовом до Колективного підприємства УВТК «Будівельник» (далі - КП УВТК «Будівельник») про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за липень-листопад 2014 року по пенсіонерах ОСОБА_3, ОСОБА_4 на суму 7 860,20 грн. і по пенсіонеру ОСОБА_5 з листопада 2013 року по листопад 2014 року на суму 10 504,28 грн., а всього на загальну суму 18 364,48 грн.

В ході розгляду справи встановлено, що відповідач відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 6.8 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» зобов'язаний щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Однак, своїх зобов'язань відповідач не виконує, в результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійному фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонерах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, існує заборгованість в сумі 18 364,48 грн. На даний час сума заборгованості не сплачена.

Позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах по пенсіонерах-пільговиках ОСОБА_3, ОСОБА_4 за період з липня по листопад 2014 року включно, а по ОСОБА_5 за період з листопада 2013 року по листопад 2014 року.

Ухвалою суду від 26.01.2015 року в даній справі позовну заяву УПФУ в м. Луцьку до КП УВТК «Будівельник» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонеру ОСОБА_5, за період з листопада 2013 року по червень 2014 року включно залишено без розгляду у зв'язку із пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і відсутністю у суду підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26.01.2015 року адміністративний позов УПФУ в м. Луцьку задоволено, стягнуто з КП УВТК «Будівельник» на користь УПФУ в м. Луцьку несплачену частину заборгованості за період з липня по листопад 2014 року у сумі 2 364,23 грн. по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

При цьому, судом встановлено, що у розрахунку по пенсіонеру ОСОБА_5 позивач зазначив заборгованість з дати призначення пенсії (07.11.2013 року) по червень 2014 року в розмірі 6 203,93 грн., що свідчить про порушення позивачем строків надіслання розрахунків, передбачених п.6.4 Інструкції, що призвело до неможливості стягнення цієї суми судом, як такої що заявлена поза межами строку звернення.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що працівниками відділу обліку надходження платежів УПФУ в м. Луцьку неналежно виконувались службові обов'язки, що призвело до неможливості стягнення з КП УВТК «Будівельник» сплачених державою в особі УПФУ в м. Луцьку витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 6 203,93 грн.

Так, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (надалі - Закон №1788-XII). При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (надалі - Інструкція ).

Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємство в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Однак як встановлено судом, УПФУ в м. Луцьку в порушення вимог пункту 6.4 Інструкції направило КП УВТК «Будівельник» розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії по пенсіонеру ОСОБА_5 вперше лише 22.07.2014 року згідно супровідного листа №6512/03-14, а не в 10-ти денний строк, починаючи з дня призначення пенсії - 07.11.2013 року, що також підтверджується копією рекомендованого повідомлення з відміткою про вручення відповідачу 25.07.2014 року письмового розрахунку (а.с. 7-8). Крім того, з оглянутої в судовому засіданні службової записки начальника відділу обліку надходження платежів Н. Бондаренко до юридичного відділу УПФУ в м. Луцьку вбачається, що про необхідність стягнення в судовому порядку заборгованості з КП УВТК «Будівельник» (в т.ч. і по пенсіонеру ОСОБА_5 за період з листопада 2013 року по листопад 2014 року) відділ обліку надходження платежів звернувся лише 26.11.2014 року (вх. №1301) Представник позивача в судовому засідання вказані обставини підтвердив.

Зазначені порушення службовими особами УПФУ в м. Луцьк норм статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України призвели до неможливості стягнення в судовому порядку з КП УВТК «Будівельник» заборгованості, як фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної пенсіонеру ОСОБА_5 поза межами встановленого законодавством 6-ти місячного строку звернення з позовом до суду.

Пенсіонеру, на користь якого позивачем були понесені витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, таку пенсію було призначено з листопада 2013 року, про що містяться відомості у письмовому розрахунку, відтак, вказана особа перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з моменту призначення пенсії.

Відповідно до частин першої, другої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Право на пред'явлення вимог про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонеру ОСОБА_5, за період з листопада 2013 року по листопад 2014 року виникло у позивача з 26 листопада 2013 року. Як встановлено судом, службовими особами відділу обліку надходження платежів УПФУ в м. Луцьку лише в грудні 2014 року подано до юридичного відділу службову записку про необхідність для звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонеру ОСОБА_5, а УПФ з таким адміністративним позовом звернувся до суду 24 грудня 2014 року, тобто з пропуском 6-ти місячного строку звернення.

З вищевикладеного вбачається, що службові особи відділу обліку надходження платежів неналежно виконували свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не вчинили усіх дій, які входять до кола їх обов'язків, хоча мали реальну можливість виконати службові обов'язки належним чином, що призвело до невчасного звернення в суд з позовом про стягнення заборгованості у встановлений законом строк та неможливості стягнення судом заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонеру ОСОБА_5, за період з листопада 2013 року по червень 2014 року на загальну суму 6 203,93 грн.

Відповідно до частини 1 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Враховуючи, що при розгляді даної адміністративної справи виявлені порушення позивачем норм Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, суд вважає за необхідне повідомити начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про наявність таких порушень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що їм сприяли.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 158-160, 165, 166 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Повідомити начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про допущені порушення вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, а саме службовими особами відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області, які неналежно виконували свої обов'язки щодо дотримання порядку проведення розрахунків та стягнення коштів, що призвело до неможливості стягнення в судовому порядку заборгованості за період з листопада 2013 року по червень 2014 року на загальну суму 6 203,93 грн. з колективного підприємства УВТК «Будівельник» сплачених державою в особі УПФУ в м. Луцьку, як витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по пенсіонеру ОСОБА_5, для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли вказаним порушенням.

Про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, повідомити суд у строк, встановлений статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України.

Окрема ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на окрему ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, повний текст якої буде виготовлений 31 січня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий С.Ф. Костюкевич