Постанова від 08.12.2014 по справі 336/7866/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" грудня 2014 р. справа № 336/7866/14-а(2а/336/202/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.

суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя

на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 05 листопада 2014 року у справі

за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 09.10.2014 року звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя), в якому просила: визнати неправомірним рішення УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 29.09.2014 року № 400/Я-1 щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю з 11.04.2011 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії з урахуванням 88 відсотків при розрахунку пенсії від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, та індексації заробітної плати.

Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 05.11. 2014 року позовні вимоги задоволені частково, визнано незаконними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя з відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії , на відповідача покладено обов'язок здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсію з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових доходів громадян, починаючи з 01 жовтня 2014 року з урахуванням раніше здійснених виплат.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, де отримує пенсію за віком в розмірі 88 відсотків від суми заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була призначена їй з 11.04.2011 року.

25.09.2014 pоку позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила зробити їй перерахунок пенсії відповідно до наданої уточнюючої довідки про заробітну плату №204/03-06 від 14.08.2014 року, виданою УПСЗН Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради, у здійсненні такого перерахунку відповідач листом №40/Я-1 від 29.09.2014 року відмовив.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що пенсійні відносини позивача врегульовані ст.37Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), тобто об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати позивача , з якої нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі, та інших надбавок.

Відповідно до приписів ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 9.07.2003 року (далі Закон №1058-IV ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 2 Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 року "Про затвердження порядку індексації грошових доходів населення" передбачено, що індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ та організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними різницями, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В силу викладеного є вірним висновок суду першої інстанції про порушення прав позивача від мовою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя у перерахунку ОСОБА_2 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та покладання на відповідача зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням включення зазначених сум та індексації в середньомісячну заробітну плату для нарахування пенсії, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період з дати звернення.

Беручи до уваги приписи п.1 ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, а тому суд першої інстанції вірно зазначив, що перерахунку підлягає пенсія позивача з 1.10 2014 року.

В той же час суд першої інстанції не вирішив питання щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру відсотків від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

Згідно з частинами другою і п'ятою статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачу нарахована пенсія 88 відсотків від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії, а тому відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням 88 відсотків при розрахунку пенсії від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески, з урахуванням матеріальних допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати.

Підставою для зміни судового рішення у відповідності до приписів ч.1 п.1 ст.201 КАС України є вирішення не всіх позовних вимог.

В силу викладеного постанова Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 05.11. 2014 року підлягає зміні.

Керуючись ч.2 ст.198, ст.201, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.

Постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 05 листопада 2014 року - змінити.

Викласти абзац третій постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 05 листопада 2014 року в наступній редакції.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових доходів громадян, починаючи з 01 жовтня 2014 року в розмірі 88 відсотків, з урахуванням раніше здійснених виплат.

В іншій частині постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 05 листопада 2014 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.С. Прокопчук

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова