ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
03 лютого 2015 року № 813/321/15
о 17 год., 25 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Саковець Б.П., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом ОСОБА_1, представники - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
до Відділу РАЦС м. Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції, за участю третьої особи Відділу реєстрації актів цивільного стану Жидачівського управління юстиції у Львівській області, представник відповідача - не прибув, представник третьої особи - не прибув
про зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом у якому позивач просила зобов'язати Відділ РАЦС м. Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису про народження, а саме: доповнити актовий запис № 9 від 28.05.1943 року, складений Відділом реєстрації актів цивільного стану Жидачівського управління юстиції у Львівській області про народження ОСОБА_4 відомостями про національність її матері ОСОБА_5 відомостями про її національність «полька».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у актовому записі про народження позивача відсутні відомості щодо національності її матері ОСОБА_5. Мама позивача ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в сім'ї ОСОБА_8 та ОСОБА_9, яка за національністю «полька», про що свідчить відомість з актового запису про народження ОСОБА_9, датованого ІНФОРМАЦІЯ_2. Позивач зазначає, що її матір навчалася у польській школі, зі шкільних свідоцтв якої вбачається, що така була римо-католицького віросповідання. Згідно архівної довідки про шлюб батьків позивача, її мама, бабуся і дідусь були римо-католиками.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задоволити.
Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав, що відділи ДРАЦС в Україні при здійснюють свої повноваження виключно в межах своєї компетенції. Відповідач вказує, що інформація про народження позивача міститься не в актовому записі, що складався органами ЗАГС, а в церковному метричному записі.
Згідно п. 2.7. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, якщо в актовому записі про народження відсутні графи «По батькові» та «Місце народження», що стосується відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому. Відтак, доповнювати існуючі актові записи про народження відділи РАЦС компетентні лише графами «По батькові» та «Місце народження» щодо дитини. Компетенція відділів РАЦС не поширюється на доповнення метричних записів, які складались релігійними установами. Відповідно, доповнення відомостей відділом РАЦС вносяться у ті графи, які передбачені затвердженим Кабінетом Міністрів України зразком актового запису, але при проведенні реєстрації народження не були заповнені з будь-яких причин. Доповнення графами актових записів не входить до компетенції відділів РАЦС, крім визначених у Правилах внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, у зв'язку з чим відповідач компетентний заносити інформацію до граф актового запису, а не доповнювати метричний запис самими графами.
Відповідач прибуття повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причини неприбуття не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 04848330.
Третя особа прибуття повноважного представника в судове засідання не забезпечила, причини неприбуття не повідомила, хоча була належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 03730176.
Заслухавши пояснення представників позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
Висновком Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Стрию реєстраційної служби Стрийського міськрайонного управління юстиції у Львівській області від 09.09.2014 року, на заяву позивача, відмовлено у клопотанні заявнику з підстав, що у доповненні національності матері «полька» в записі з метричної книги про народження № 9 від 16.05.1943 року складеному по м. Жидачів Львівської області у зв'язку з відсутністю графи «національність» у метричному записі та відсутністю підтверджуючих документі.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про національні меншини в Україні» № 2494-XII від 25.06.1992 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року із змінами і доповненнями, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 6 цього ж Закону, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно ст. 9 цього ж Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (на час виникнення спірних правовідносин), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п. 2.6. цих же Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:
свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Згідно п. 2.7. цих же Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо в актовому записі про народження відсутні графи "По батькові" та "Місце народження", що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Згідно п. 2.15. цих же Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо актовим записом про народження передбачені, але в ньому відсутні прізвище, власне ім'я, по батькові або громадянство батьків; якщо прізвище, власне ім'я та по батькові зазначено без урахування національних традицій; якщо при державній реєстрації народження дитині присвоєне прізвище або власне ім'я без урахування побажань батьків або одного з них; якщо дитина має власне ім'я, відмінне від того, яке зазначено в актовому записі про народження, і цього вимагають інтереси дитини; при необхідності зміни прізвища, власного імені, по батькові у зв'язку із зміною статі; при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа); при зміні громадянства; при зміні батьком або матір'ю прізвища відповідно до статті 53 СК України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини (висновок складається з урахуванням вимог, зазначених у статті 148 СК України); якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості); в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивач в обґрунтування позовних вимог та в підтвердження факту національності «полька» надала суду копії:
- Свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1;
- Свідоцтва про одруження позивача;
- Свідоцтва про народження матері позивача ОСОБА_5;
- Свідоцтва про одруження батьків позивача;
- Свідоцтва про смерть матері позивача;
- архівної довідки Центрального державного історичного архіву України у м. Львові № Г-92 від 22.05.2014 року;
- шкільного свідоцтва матері позивача.
Судом не враховуються обґрунтування позивачем та її представниками позовних вимог, оскільки з матеріалів справи, зокрема, з копії свідоцтва ОСОБА_5 (матері позивача) № 36 від ІНФОРМАЦІЯ_2, метричної свідоцтва про одруження ОСОБА_10 та ОСОБА_5 (батьків позивача) від 25.10.1941 року, свідоцтва про смерть ОСОБА_5 (матері позивача) № 748 від 25.10.2008 року, національність матері позивача не значиться, що у свою чергу не підтверджує її належності до національності «полька».
А тому, на думку суду, у відповідності до вимог Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану», зміна національності громадян не входить до компетенції органів реєстрації актів цивільного стану та не має інших нормативних актів, які регламентують порядок внесення змін до графи «національність».
Суд також зазначає, що внесення змін до актових записів, згідно п. 2.15. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, можливе лише у разі, якщо в актовому записі є перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості. Вказаною нормою не передбачено можливість зміни національності.
Жодних належних та допустимих доказів які б підтверджували, що під час державної реєстрації акту цивільного стану позивача були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості) суду не надано.
Відтак, з врахуванням вищенаведеного, відповідачем обґрунтовано, надано висновок про неможливість внесення змін до актового запису шляхом доповнення актового запису № 9 від 28.05.1943 року, складеного Відділом реєстрації актів цивільного стану Жидачівського управління юстиції у Львівській області про народження ОСОБА_4 відомостями про національність її матері ОСОБА_5 відомостями про її національність «полька», а також не вбачається підстав і до покладення на відповідача зобов'язання до внесення змін у вказаний актовий запис про народження матері позивача.
Вказана позиція узгоджується з позицією ВАС України викладеною в ухвалах від 07.02.2007 року, від 10.11.2009 року у справі К-23110/07, від 31.07.2014 року у справі № К/9991/34769/12.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог .
Згідно ст. ст. 49, 70, 71 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу РАЦС м. Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції, за участю третьої особи Відділу реєстрації актів цивільного стану Жидачівського управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, задоволенню не підлягають.
Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати та витрати на правову допомогу покладають на позивача.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 09.02.2015 року.
Суддя Гавдик З.В.