Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02 лютого 2015 року Справа № П/811/3950/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Побочій О.В.,
прокурора - Боруша А.О.,
представник позивача - не прибув,
представник відповідача - не прибув,
третьої особи - ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом прокурора Добровеличківського району Кіровоградської області
в інтересах Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області
до відповідача - Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1
про визнання протиправним та скасування рішення.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Добровеличківського району Кіровоградської області в інтересах Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області (далі - відповідач); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (далі - третя особа), у якому просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області №736-р від 06 грудня 2012 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та надання в оренду земельних ділянок та надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (запасу) загальною площею 15,07 га багаторічних насаджень (контури №17,18) в оренду строком на 25 років ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Червонополянської сільської ради Добровеличківського району.
В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує, що розпорядження голови Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області №736-р від 06 грудня 2012 року в частині, що стосується надання ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства, прийняте всупереч вимогам статей 1, 7 Закону України „Про фермерське господарство".
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області в судове засідання не прибув та надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, зазначивши також що позовні вимоги ГУ Держземагенства у Кіровоградській області підтримує у повному обсязі (а.с.86).
Представник відповідача в судове засідання не прибув та своєї позиції щодо позовних вимог не висловив, натомість на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами (а.с.80).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 - в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення постанови у повному обсязі було відкладено до 09 лютого 2015 року із проголошенням вступної та резолютивної частини постанови в тому самому судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи.
Розглянувши подані прокурором документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
09 листопада 2012 року Добровеличківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області винесено розпорядження № 653-р про надання згоди громадянину ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності в оренду для ведення фермерського господарства (а.с.8).
06 грудня 2012 року Добровеличківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області винесено оскаржене розпорядження № 736-р про затвердження проектів землеустрою, актів визначення збитків власникам землі та землекористувачам, пов'язаних з вилученням земельних ділянок та надання їх в оренду для ведення фермерського господарства (а.с.20).
Так, вказаним розпорядженням, зокрема, затверджено проект землеустрою та надано громадянину ОСОБА_1 в оренду строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 15,07 га, у тому числі: 15,07 га - багаторічні насадження, із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу на території Червонополянської сільської ради для ведення фермерського господарства з встановленням орендної плати 4,0 % від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнта індексації.
Як вбачається з матеріалів справи, зазначене розпорядження було прийнято на підставі заяви ОСОБА_1 про надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства та доданих до неї документів, а саме: копій паспорта ОСОБА_1, довідки про одержання ним ідентифікаційного номера, диплома тракториста-машиніста, трудової книжки, свідоцтва про професійну перепідготовку, посвідчення тракториста-машиніста, викопіювання з кадастрової карти (а.с.9-17) .
Натомість прокуратурою Добровеличківського району в ході вивчення оскаржуваного розпорядження на предмет законності встановлено його прийняття з порушенням вимог земельного законодавства, зокрема, статті 1, 7 Закону України "Про фермерське господарство".
Зокрема, прокуратура зазначає, що заявником не обґрунтовано бажаний розмір земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства та не зазначено самі перспективи діяльності господарства, як того вимагає стаття 7 Закону України „Про фермерське господарство". Крім того, 31 липня 2014 року громадянин ОСОБА_1 повідомив прокуратуру про те, що про прийняття відповідачем оскаржуваного розпорядження йому нічого не відомо, заяву на ім'я голови Добровеличківської РДА він не писав та особисто не мав наміру займатись веденням фермерського господарства (а.с.22-24).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Основний Закон України гарантує право власності на землю, яке набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14).
Таке право реалізується громадянами та юридичними особами та державою на правових титулах володіння, користування та розпорядження земельними ділянками.
Згідно частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Серед іншого, громадянам гарантується право у встановленому законом порядку корситуватися земельними ділянками для ведення фермерського господарства.
Так, відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 року №973-ІV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
За змістом частини першої статті 12 вказаного Закону землі фермерського господарства можуть складатися із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі, земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації (частина перша статті 7 Закону України "Про фермерське господарство").
При цьому у заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
З аналізу вказаних норм у їх системному зв'язку вбачається, що необхідними передумовами надання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства, є особисте волевиявлення заявника щодо ведення такого господарства та фактична можливість здійснювати таку діяльність.
Суд наголошує, що при наданні земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, Добровеличківська РДА зобов'язана була перевірити вищезазначені обставини та лише після того реалізовувати свої повноваження щодо розпорядження відповідною земельною ділянкою
У матеріалах справи міститься заява за підписом ОСОБА_1, подана до Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області 01 листопада 2012 року, у якій заявник просить надати йому в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 15,07 га багаторічних насаджень терміном на 49 років, з метою ведення фермерського господарства на території Червонополянської сільської ради (а.с.9).
У судовому засіданні ОСОБА_1 не зміг достеменно пригадати обставин, за яких подавалася вказана заява.
Натомість із пояснень, наданих прокурору Добровеличківського району 31 липня 2014 року, вбачається, що ОСОБА_1 особисто не мав наміру займатись веденням фермерського господарства та такого господарства не створював (а.с.22-24).
У контексті спірних правовідносин суд критично оцінює посилання ОСОБА_1 на те, що вести фермерське господарство він мав намір спільно зі своїм знайомим ОСОБА_3 Однак, ОСОБА_3 не є членом фермерського господарства згідно заяви від 09 листопада 2011 року.
Так, згідно заяви про надання в оренду земельної ділянки, членами фермерського господарства вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 9). Натомість у судовому засіданні ОСОБА_6 повідомив суд, що ці особи йому не відомі.
Отже, у процесі розгляду справи суду не надано жодних доказів, які підтверджують дійсний намір ОСОБА_1 вести фермерське господарство.
Крім того, у третьої особи відсутні у власності або користуванні сільськогосподарська техніка та інші засоби для обробітку земель сільськогосподарського призначення, що не спростовано ОСОБА_1 та посвідчується довідкою відділу технічного нагляду Держсільсгоспінспекції в Кіровоградській області (а.с.18).
Принагідно суд зауважує, що у зазначеній заяві відсутнє обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, як того вимагають приписи статті 7 Закону України „Про фермерське господарство".
Частина третя статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язує суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевіряти, зокрема, чи прийняті такі рішення з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржене розпорядження в частині, що стосується надання ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства, винесено необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Підсумовуючи, суд бере до уваги, що проти адміністративного позову не заперечили відповідач та третя особа а також те, що оскаржене рішення не спричинило правових наслідків у вигляді укладеного між ОСОБА_1 та відповідачем договору оренди земельної ділянки та приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати, у відповідності до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 06 грудня 2012 року №736-р в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок ОСОБА_1 та надання йому в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (запасу) загальною площею 15,07 га (у тому числі 15,07 га багаторічних насаджень), строком на 25 років для ведення фермерського господарства на території Червонополянської сільської ради.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову у повному обсязі складено 09 лютого 2015 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Кравчук