06 лютого 2015 року Справа № 808/775/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції»
до Запорізького міського голови Сіна Олександра Ченсановича
третя особа Громадська організація «БІЗНЕС-СОЮЗ» ПОРАДА»
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та дострокове припинення повноважень
04 лютого 2015 року Громадська організація «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції» (далі по тексту - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Запорізького міського голови Сіна Олександра Ченсановича (далі по тексту - відповідач), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Громадська організація «БІЗНЕС-СОЮЗ» ПОРАДА», в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не звітування в 2010, 2011, 2012, 2013 та 2014 роках про свою роботу перед територіальною громадою міста Запоріжжя на відкритих зустрічах з громадянами.
- визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка виразилася у не забезпеченні здійснення наданих йому повноважень, передбачених статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
- зобов'язати відповідача звітувати про свою роботу та виконання передвиборної програми за період з жовтня 2010 до грудня 2014 року перед територіальною громадою міста Запоріжжя на відкритій зустрічі з громадянами.
- достроково припинити повноваження відповідача у зв'язку із порушенням ним законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень.
Відповідно до вимог ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до п.2 ч.1 ст.3 КАС України, адміністративний суд - суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як свідчать матеріали позовної заяви Громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції», позовні вимоги заявлені до Запорізького міського голови Сіна Олександра Ченсановича.
Згідно з Преамбулою Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 (зі змінами та доповненнями), цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно з частинами 1, 2 та 3 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Аналізуючи вище викладені норми, суддя дійшов висновку, що позивачем заявлені вимоги до посадової особи органу місцевого самоврядування - Запорізького міського голови, що виключає можливість розгляду указаної справи Запорізьким окружним адміністративним судом.
З урахуванням викладеного, позов Громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції» має розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі вищенаведеного, пункту 6 частини третьої статті 108, статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції» до Запорізького міського голови Сіна Олександра Ченсановича, третя особа Громадська організація «БІЗНЕС-СОЮЗ» ПОРАДА» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та дострокове припинення повноважень - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу право звернутися із вказаним позовом до місцевого загального суду, за місцезнаходженням відповідача, в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П.Бойченко