Рішення від 05.02.2015 по справі 914/4283/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2015 р. Справа № 914/4283/14

За позовом: Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького, м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ««АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА», м. Львів

про стягнення 284 932,91грн.

Суддя Коссак С.М.

при секретарі Чеботар Є.О.

Представники:

Від позивача: Синчук С.М. - представник за довіреністю №97 від 16.06.2014р.;

Від відповідача: Чирик А.І. - представник за довіреністю №05-юр від 29.08.2014р.

Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» про стягнення заборгованості у сумі 284 932,91грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 04.12.2014р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 22.12.2014р.

З підстав зазначених в ухвалах суду від 22.12.2014р. розгляд справи відкладено на 21.01.2015р.

Відповідачем 20.01.2015р. через канцелярію суду подано клопотання (вх. №233/15) про зупинення провадження по справі № 914/4283/14 до вирішення по суті справи №914/3601/14 Львівським апеляційним господарським судом за апеляційною скаргою Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького на рішення господарського суду Львівської області від 10.12.2014р. за позовом Товариством з обмеженою відповідальністю «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» до Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» про визнання відсутності права у Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» вимагати у ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» оплати послуг з наднормативної стоянки двох повітряних суден Airbus A-320, бортові номери UR-AJA та UR-AJB за період з 27.03.2014р. по 19.04.2014р.; зобов'язання встановити тариф для базування повітряних суден ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» в кількості двох повітряних суден моделі Airbus A-320; внесення змін до Додатку «В» до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р.), розгляд якого судом відкладено до наступного судового засідання.

В судовому засіданні 21.01.2015р. оголошено перерву до 28.01.2015р.

У зв'язку неявкою представників сторін, клопотанням представника відповідача про відкладення розгляду справи, необхідність подання додаткових доказів, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи ухвалою суду від 28.01.2015р. розгляд справи відкладено на 05.02.2015р.

04.02.2015р. від відповідача надійшли пояснення по справі (вх.№ 4382/15), з якими в обґрунтування заперечень проти позову позивача надає копію Постанови Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2015р., якою залишено без змін рішення господарського суду Львівської області від 10.12.2014р. по справі № 914/3601/14.

У зв'язку прийняттям Львівським апеляційним господарським суду 27.01.2015р. постанови у справі № 914/3601/14 клопотання відповідача про зупинення провадження (вх. №233/15 від 20.01.2015р.) залишається без розгляду.

В судовому засіданні 05.02.2015р. представник позивача позовні вимоги підтримує з підстав зазначених в позовній заяві, просить позов задоволити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача заперечує проти заявлених позовних вимог з підстав зазначених у пояснення (вх.№ 4382/15), просить в позові відмовити.

Відповідно до ст. 69 ГПК України суд обмежений строками розгляду справи.

У судовому засіданні 05.02.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Між Державним підприємством «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» (позивач по справі; обслуговуюча компанія за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» (відповідач по справі; перевізник за договором) підписано Стандартну Угоду ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток «В» №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгоджені послуги та ціни до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008р.

Як зазначено у преамбулі, цей Додаток «В» складено відповідно до спрощеної процедури, за якою сторони домовляються про те, що умови Основної угоди та Додатка «А» до СУНО від січня 2008 року, опублікованого Міжнародною асоціацією повітряного транспорту (ІАТА), будуть частиною даного Додатка «В» так, якщо б вони були викладені в цьому документі повністю. Підписавши цей Додаток «В», сторони підтверджують, що вони ознайомлені з умовами вищевказаної Основної Угоди та Додатку «А». Відповідно до цього Додатку «В», Обслуговуюча компанія зобов'язується організувати в аеропорту м.Львова прийом, випуск і стоянку повітряних суден, а також забезпечити наземне обслуговування рейсів за заявкою перевізника.

02.01.2014р. між Сторонами також було укладено наступні додатки до Додатку «В» до Стандартної Угоди:

- Додаток В1.0 (Аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропорту «Львів»); - Додаток В2.0 (Тарифи та перелік послуг з наземного обслуговування пасажирських ПС в залежності від максимальної злітної ваги, тарифи та комплекс послуг, що надаються при обслуговуванні пасажирів та їх багажу (пасажирське обслуговування), тарифи та перелік послуг з наземного обслуговування ПС для Перевізників, що здійснюють технічну або вимушену посадку ПС, Тарифи та перелік послуг на наземне обслуговування ПС для перевізників, що виконують некомерційні рейси, Тарифи та перелік послуг для зустрічі та випуску ПС для Перевізників,що виконують вантажні рейси); - Додаток В3.0 (Тарифи на додаткові послуги під час наземного обслуговування ПС в міжнародному аеропорту м. Львів); - Додаток В4.0 (Тарифи та перелік послуг для базових перевізників в міжнародному аеропорту м. Львів).

Додатком В1.0 передбачено аеропортові збори за обслуговування ПС і пасажирів у аеропорту «Львів», це, зокрема, збір за посадку - зліт ПС, збір за обслуговування пасажирів в аеровокзалі; збір за забезпечення авіабезпеки; збір за наднормативну стоянку ПС; державний збір.

Відповідно п. 7.1.6. Стандартну Угоду ІАТА про наземне обслуговування розрахунки за надані послуги перевізник проводить протягом п'яти банківських днів з моменту отримання рахунку обслуговуючої компанії.

Позивач зазначає, що виставив відповідачу рахунки №04-0000087 від 18.04.2014р. на суму 101 725,54 грн. та №04-0000088 від 22.04.2014р. на суму 203 727,37 грн. за аеропорт не обслуговування ПС з 29.03.2014р. по 19.04.2014р.

Листом від 18.04.2014р. № 50 відповідач гарантував здійснити оплату наданих позивачем послуг до 25.04.2014р.

Крім цього, відповідачем здійснено часткову оплату наданих послуг, що підтверджується банківськими виписками 08.04.2014р. - 20 000,00 грн., 189.04.2014р. - 30 000,00 грн. та 23.04.2014р. 20 950,00 грн.

23.05.2014р. позивачем надіслана відповідачу претензію від 20.05.2014р. № 1003 про сплату заборгованості в сумі 234 502,91 грн.

У зв'язку з невиконанням Стандартної Угоду ІАТА про наземне обслуговування, позивач просить стягнути 234 502,91 грн. - основного боргу та за неналежне виконання 21 518,68 грн. - втрат від інфляції, 3 469,36 грн. - 3% річних та 25 441,96 грн. - пені.

Крім цього, відповідач зазначає, що позивач посилаючи на п.7.1.6. Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування стверджує, що ним надано послуги по наднормативній стоянці двох повітряних суден відповідача Airbus A-320, бортові номери UR-AJA та UR-AJB, так як надання послуг з базування цих повітряних суден не було передбачено умовами укладеної між сторонами угоди.

З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» подано позов до Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» про визнання відсутності права у Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» вимагати у ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» оплати послуг з наднормативної стоянки двох повітряних суден Airbus A-320, бортові номери UR-AJA та UR-AJB за період з 27.03.2014р. по 19.04.2014р.; зобов'язання встановити тариф для базування повітряних суден ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» в кількості двох повітряних суден моделі Airbus A-320; внесення змін до Додатку «В» до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. (справа № 914/3601/14).

Судом встановлено, що рішенням господарського суду Львівської області від 10.12.2014р. у справі № 914/3601/14, позовні вимоги задоволено частково, а саме: 1. Зобов'язано Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького» встановити тариф для базування повітряних суден Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» кількості двох повітряних суден моделі Airbus A320.

2. Внести зміни до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток «В» №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгоджені послуги та ціни до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008 року, доповнивши його п.2.2, викладеним у наступній редакції:

«Обслуговуюча компанія надає Перевізнику місця для базування двох повітряних суден без закріплення за конкретним номером стоянки. Ціна місця базування повітряного судна за місяць по типам повітряних суден становить (в гривнях, без ПДВ):

№ З/ПТип ПСБортовий номерЦіна за одне місце базуванняПримітка

1.А320UR-AJAЗгідно тарифу, визначеного

2.A320UR-AJBОбслуговуючою компанією.

Вартість встановлена за кожний календарний місяць або його частину та стягується в повному обсязі незалежно від фактичного часу перебування повітряного судна в аеропорту базування протягом календарного місяця. Інформацію про базування нового повітряного судна Перевізник повинен офіційно направити на адресу Обслуговуючої компанії за 10 (десять) робочих днів до прибуття повітряного судна. У разі відсутності такої інформації або несвоєчасного її подання, Обслуговуюча компанія може відмовити Перевізнику в базуванні цього повітряного судна. Інформацію про припинення базування повітряного судна Перевізник повинен офіційно направити на адресу Обслуговуючої компанії до останнього робочого дня місяця, в якому повітряне судно припинило базування. У разі відсутності такої інформації та/або її несвоєчасного подання оплата за базування цього повітряного судна стягується в розмірі згідно з умовами Додатку до моменту отримання Обслуговуючою компанією офіційного повідомлення від Перевізника.».

Вважати, що зазначені зміни до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток «В» №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгоджені послуги та ціни до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008 року, набули чинності з 27.03.2014р.

Львівський апеляційний господарський суд постановою від 27.01.2015р. у справі № 914/3601/14 рішення господарського суду Львівської області від 10.12.2014р. у справі № 914/3601/14 залишено без змін. Отже рішення набрало законної сили, а тому в силу ст. 35 ГПК України, також має преюдиційне значення в даній справі та не підлягає доказуванню.

Рішенням господарського суду Львівської області від 10.12.2014р. та у постанові Львівського господарського суду Львівської області від 27.01.2015р. у справі № 914/3601/14 встановлено, що у квітні Державним підприємством «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького виставлено ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» рахунки №04-0000087 від 18.04.2014р. на суму 101 725,54 грн. та №04-0000088 від 22.04.2014р. на суму 203 727,37 грн. за аеропортове обслуговування за період з 29.03.2014р. - по 08.04.2014 р. До виставлених рахунків було додано акти форми С №87 та №247 відповідно, в яких містяться види послуг та зборів, на підставі яких було сформовано відповідні рахунки.

Серед переліку видів зборів та послуг у вищевказаних актах №87 та №247 форми С зазначено «збір за забезпечення понаднормативної стоянки».

Однак ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» вважає, що зазначена послуга «забезпечення понаднормативної стоянки ПС» відповідачем не надавалась, а відтак відсутні підстави для нарахування відповідного аеропортового збору за період з 27.03.2014р. по 19.04.2014р.

Також судом встановлено, що з метою організації базової стоянки повітряних суден компанії Атласджет Україна під час проведення технічного обслуговування та інших робіт, пов'язаних із регламентом обслуговування повітряних суден в базовому аеропорту Львів ім.Данила Галицького, який визначено в якості базового аеропорту, ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» звернувся до Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького із листом вих.№77/1 від 10.03.2014р., в якому просив розглянути укладення додаткової угоди на базування повітряного судна та надіслав її проект. У вказаній додатковій угоді йшлося про доповнення Додатку «В» до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р., доповнивши його пунктом 2.2.

Проте, вказана пропозиція залишена Державним підприємством «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького без відповіді, додаткову угоду №2 до стандартної угоди не підписано, що зумовило звернення ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ Україна» до суду із позовною заявою.

Отже, рішенням Господарського суду Львівської області від 10.12.2014р. у справі № 914/3601/14, яке набрало законної сили (постанова Львівського апеляційного господарського суду від 27.01.2015р. у справі № 914/3601/14) зобов'язано Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького встановити тариф для базування повітряних суден ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» в кількості двох повітряних суден моделі Airbus A-320 та внести зміни до Додатку "В" до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. з урахуванням та зазначенням встановленого тарифу.

Таким чином на момент розгляду справи з врахуванням рішення суду від 10.12.2014р. у справі № 914/3601/14, яким з 27.03.2014р. внесено зміни до Додатку «В» №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгодження послуги та ціни до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008 р. та вартість послуг базування двох суден Airbus A-320, бортові номери UR-AJA та UR-AJB ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» за період з 27.03.2014р. повинна бути нарахована відповідно до умов п.2.2. Додатку «В». Однак станом на 05.02.2014р. належних та допустимих доказів нарахування позивачем згідно умов п.2.2. Додатку «В» Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток «В» №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгоджені послуги та ціни до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008р. позивачем не надано.

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до статті 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

В силу положень статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до п.3.7 Правил організації охорони повітряних суден та об'єктів на авіапідприємствах цивільної авіації України, затверджених Наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 30.03.2005р. №230, на аеродромах повинні бути виділені та відповідно обладнані три види стоянок повітряних суден (далі - ПС): перон, стоянки для технічного обслуговування та стоянки довгострокового зберігання. Для ПС кожної авіакомпанії, що базується в аеропорту (аеродромі), виділяються постійні стоянки довгострокового зберігання.

Згідно з п.1.2 Положення про порядок використання аеродромів України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України та Міністерства транспорту України від 20.06.2003р. №191/446, базовим аеродромом є аеродром, призначений для постійного базування повітряних суден. У відповідності до Повітряного кодексу України, аеродромом є поверхня земної або водної ділянки, на якій розміщені будівлі, споруди та обладнання, яка призначена повністю або частково для вильоту, прибуття та руху по цій поверхні повітряних суден (п.12 ч.1 ст.1), а аеропортом - комплекс споруд, призначених для приймання, відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень, що має для цих цілей аеродром, інші наземні споруди та необхідне обладнання (п.17 ч.1 ст.1).

Згідно вимог чинного законодавства, перед початком використання авіакомпанією повітряних суден та надавати послуги з повітряних перевезень за допомогою цих суден, авіакомпанія повинна, окрім інших дозвільних документів, отримати сертифікат експлуатанта на відповідні повітряні судна.

Так, згідно ч.1 ст. 94 Повітряного кодексу України авіаперевізник зобов'язаний надавати послуги з повітряних перевезень в обсягах і на умовах, передбачених сертифікатом експлуатанта, ліцензією та наданими йому правами на експлуатацію повітряних ліній.

Частинами 1 та 2 ст. 13 Повітряного кодексу України передбачено, що сертифікат на відповідність вимогам авіаційних правил України повинні отримати підприємства та організації, які в галузі цивільної авіації здійснюють експлуатацію повітряних суден..

Отримання Сертифікату експлуатанта в Україні здійснюється згідно Правил сертифікації експлуатантів, що здійснюють експлуатацію цивільних повітряних суден (літаків) з метою виконання комерційних транспортних перевезень згідно з вимогами OPS1, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №430 від 27.07.2010р (надалі - Правила сертифікації).

Відповідно до п. 3.2. Правил сертифікації у направленому до Державіаслужби України листі суб'єкта, який має намір розпочати господарську діяльність у сфері авіаційних перевезень, складеному у довільній формі та підписаному уповноваженими особами (далі - лист про наміри), а також згідно Заявки (додаток №1 до Правил сертифікації) серед іншого, повинно бути зазначено: е) аеропорти базування та типи ПС (зазначити - власні або орендовані), які будуть використовуватись для виконання запланованих польотів.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Львівського господарського суду від 27.01.2015р. у справі № 914/3601/14 встановлено, що при отриманні ТОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» сертифіката експлуатанта в порядку, визначеному Правилами сертифікації експлуатантів, що здійснюють експлуатацію цивільних повітряних суден (літаків) з метою виконання комерційних транспортних перевезень згідно з вимогами OPS1, затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №430 від 27.07.2010р., аеродромом базування відповідних повітряних суден позивача у Заяві про отримання сертифіката експлуатанта від 10.12.2013 року визначено Львів та Бориспіль.

ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА», листом №511 від 06.01.2014р., повідомило Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького про проходження процедури отримання вказаного сертифіката та про те, що аеропорт відповідача планується як базовий, у зв'язку із чим просило надати копії документів для підготовки первинного та вторинного пакетів доказової документації для Державіаслужби України.

Сторони не заперечують, що у відповідь на вказаний лист Державним підприємством «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького позивачнм було надано необхідні копії документів, які використано відповідачем при проходженні процедури отримання сертифікату експлуатанта, копію якого долучено до матеріалів справи № 914/3601/14.

Окрім цього, до матеріалів справи № 914/3601/14 долучено Програму авіаційної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» AJU-SEC-002-2014, узгоджену 31.03.2014р. директором Департаменту авіаційної безпеки Державіаслужби п. Сутулинським О.М., затверджену 03.02.2014р. генеральним директором ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» п. Підгородецьким С.І. та погоджену 03.02.2014р. генеральним директором ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького п. Гонтаревим Р.П., а також План заходів на випадок аварійної ситуації з власним повітряним судном ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» AJU-ERP-001-2014, затверджений 19.02.2014р. генеральним директором ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» п. Підгородецьким С.І. та погоджений генеральним директором ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького п. Гонтаревим Р.П., у п.1.1 якого, та далі по тексту, Державне підприємствм «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького визначено як базовий аеропорт повітряних суден ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА».

02.04.2014р. ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» було отримано Сертифікат експлуатанта, який засвідчує, що ТзОВ «Авіакомпанія «Атласджет Україна» надано право здійснювати комерційні повітряні перевезення.

Згідно з пунктом 2.4. Наказу № 433 від 14 квітня 2008 року збір за наднормативну стоянку ПС встановлюється за кожну повну добу або її частину у відсотковому відношенні до ставки збору за посадку-зліт у денний час або за кожну годину наднормативної стоянки та кожну тонну МЗМ ПС незалежно від виду сполучення (час наднормативної стоянки визначається у годинах з округленням до першого десяткового знака). Нормативний (без сплати збору) час стоянки пасажирського ПС становить 3 години. Нормативний (без сплати збору) час стоянки вантажного ПС становить 6 годин, якщо інше не передбачено додатками до даного наказу. До збору за наднормативну стоянку застосовується коефіцієнт 0,5 у разі затримки авіарейсу, спричиненої метеорологічними умовами. Збір за наднормативну стоянку не стягується, якщо затримка авіарейсу сталася з вини працівників аеропорту.

Нормативна стоянка - регламентований проміжок часу, необхідний для виконання комплексу наземного обслуговування авіарейсу і встановлений виходячи з технологічних особливостей аеропорту. Рейс авіаційний - закінчена операція щодо переміщення транспортного ПС у повітряному просторі й часі за встановленим маршрутом і розкладом. (Методичні рекомендації формування ставок аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 1 липня 2003 року N 472).

З матеріалів справи №914/3601/14 вбачається, що датою посадки ПС А-320 UR-AJA на території Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького, є 27.03.2014 року, дата зльоту - 19.04.2014 року; дата посадки А-320 UR-AJВ - 29.03.2014 року, дата зльоту - 08.04.2014 року.

З Довідок від 05 вересня 2014 року № 352 та 353, складених ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА», вбачається, що у відповідні вищевказані періоди щоденно проводилась технічна перевірка двох ПС А-320.

Крім того, як встановлено судом у справі № 914/3601/14, Ліцензія на надання послуг з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом була видана ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» 14.04.2014 року, а Сертифікат експлуатанта ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА», було отримано лише 02.04.2014 року. Лише після отримання цих документів ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» міг здійснювати будь які повітряні перевезення та авіарейси, в тому числі комерційні.

З матеріалів справи не вбачається здійснення двома зазначеними повітряними суднами позивача як авіарейсів у зазначений проміжок часу, так і жодними документами не підтверджується здійснення нормативних та наднормативних стоянок після посадок на території відповідача, оскільки у зазначені проміжки часу такі ПС безперервно перебували на території відповідача, зокрема, під час здійснення позивачем юридично значущих дій для отримання відповідної Ліцензії та Сертифікату експлуатанта. Протилежного матеріалами справи №914/3601/14 не встановлено.

Відтак, апеляційний господарський суд, з урахуванням вищенаведеного, критично ставиться до пояснень Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького про те, що ним надавалися позивачу саме така послуга як забезпечення наднормативної стоянки ПС.

Як визначено п.6.2 вказаного Додатку "В", перевізник проводить всі розрахунки за надані послуги з обслуговуючою компанією відповідно до тарифів, зазначених у додатку "В" та додатках до нього.

Відповідно до п.2.2 цього Додатку "В", усі послуги, які не включені в параграф 1 цього Додатку "В", надаються відповідно до тарифів на додаткові послуги під час наземного обслуговування ПС в міжнародному аеропорту м.Львів, які наведені в Додатку В3.0. На замовлення перевізника та за згодою обслуговуючої компанії, остання може надавати перевізнику інші додаткові послуги, які не наведені в Додатку В3.0, відповідно до тарифів, встановлених обслуговуючою компанією самостійно.

Згідно статті 81 Повітряного кодексу України у разі надання в аеропортах та на аеродромах послуг із забезпечення зльоту-посадки повітряних суден, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, забезпечення авіаційної безпеки, пошуку та рятування в зоні відповідальності аеропорту, забезпечення наднормативної стоянки, обслуговування вантажів, забезпечення приймання, зберігання, контролю якості та видачі авіаційного пального для заливу в паливозаправники або заправлення баків повітряних суден та в разі надання інших послуг, пов'язаних з діяльністю аеропорту, в аеропортах та на цивільних аеродромах справляється плата за надання таких послуг. Розмір плати за надання послуг із забезпечення зльоту-посадки повітряних суден, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення наднормативної стоянки (аеропортові збори) та за інші послуги, що надаються аеропортом (аеродромом) користувачам, встановлюється відповідно до законодавства України. Порядок розрахунку плати за аеропортове обслуговування та інші послуги, що надаються в аеропортах (на аеродромах), порядок оплати та звільнення від неї визначаються відповідно до законодавства.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14 квітня 2008 року № 433 «Про встановлення аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України» затверджено наступні аеропортові збори за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України: за посадку зліт ПС, за обслуговування пасажирів в аеровокзалі, за забезпечення авіаційної безпеки, за наднормативну стоянку. Зокрема, Додатком 4 до відповідного Наказу затверджено АЕРОПОРТОВІ ЗБОРИ за обслуговування повітряних суден (ПС) і пасажирів у міжнародному аеропорту м. Львів, серед яких також передбачено збір за наднормативну стоянку ПС.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. N 1548 «Повноваження центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг Мінінфраструктури встановлює за погодженням з Мінекономрозвитку аеропортові збори в іноземній валюті за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України (посадка - зліт повітряного судна, обслуговування пасажирів в аеровокзалі, наднормативна стоянка повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки).

Аеропортовий збір за наднормативну стоянку повітряних суден за своєю правовою природою відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» відноситься за видом цін до державних регульованих цін.

При цьому, згідно статті 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення», державна цінова політика у сфері діяльності суб'єктів природних монополій реалізується відповідно до законодавства про природні монополії.

Відповідно до переліку суб'єктів природних монополій, який опублікований на офіційній веб. сторінці Антимонопольного комітету України (http://www.amc.gov.ua), позивач - Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького» є суб'єктом природної монополії та включений до переліку суб'єктів природних монополій у товарній групі "забезпечення посадки зльоту повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення наднормативної стоянки повітряного судна, забезпечення обслуговування пасажирів в аеровокзалі".

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2010 р. N 590 затверджено Перелік спеціалізованих послуг аеропортів, це зокрема, забезпечення посадки, зльоту повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення приймання, зберігання, контролю за якістю та видачі авіаційного пального для заливу у паливозаправник або заправлення баків повітряного судна, забезпечення наднормативної стоянки повітряного судна, забезпечення обслуговування пасажирів в аеровокзалі.

Відтак, з аналізу умов Договору та чинного законодавства, вбачається, що позивачем можуть також надаватися і інші додаткові послуги, за які встановлюються відповідні тарифи, в тому числі і самостійно позивачем.

Відповідач вважає, що фактично в спірний період мало надання позивачем місця для базування ПС А-320 UR-AJA та А-320 UR-AJB на території позивача, за що відповідач згоден здійснити оплату на основі встановленого відповідачем тарифу.

З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького та ТзОВ «АВІАКОМПАНІЯ «АТЛАСДЖЕТ УКРАЇНА» у Додатковій угоді № 2 до Стандартної угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) від 07.04.2014р. погодили надання обслуговуючою компанією надання таких послуг як надання перевізнику місця для базування повітряних суден, а обслуговуючою компанією було встановлено відповідний тариф - ціна за одне місце базування для ПС А320 UR-AJA.

Відповідно до п.2.2 Методичних рекомендацій формування ставок аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 1 липня 2003 року N 472, основними принципами при визначенні ставок аеропортових зборів є недопущення подвійного нарахування витрат.

Чинним законодавством України не передбачено прямої імперативної заборони щодо надання аеропортами авіакомпаніям такої послуги як надання місця для базування повітряних суден та можливості встановлення власних тарифів за надання таких послуг.

Стандартною Угодою ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток "В" №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгоджені послуги та ціни до Стандартної Угоди про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008р. не було визначено тарифу за базування повітряних суден перевізника.

Чинним законодавством України не встановлено обмежень чи заборон на внесення змін до Стандартної Угоду ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток "В". Окрім цього, у п.11.2 Стандартну Угоду ІАТА про наземне обслуговування встановлено, що усі доповнення та зміни до даної угоди заносяться до Додатку (ів) В.

Відповідно до ч.5 ст.188 ГК України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, він вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Так, у п.8.5 Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (спрощена процедура) Додаток "В" №ОД/2014/01/02/3 від 02.01.2014р. - місце розташування, узгоджені послуги та ціни до Стандартної Угоди ІАТА про наземне обслуговування (СУНО) від січня 2008р., визначено, що будь-які зміни до цього Додатка "В" або його додатків вважаються такими, що набрали чинності, якщо вони оформлені у письмовому вигляді та підписані кожною із сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення уваляються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ст. 115 ГПК України рішення, узвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 35 ГПК України обставини, визнані господарським судом загальновідомими, не потребують доказування. Факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

З врахуванням вище наведено, у зв'язку не поданням позивачем належних та допустимих доказів нарахування вартості наданих послуг та їх ідентифікації, доказів нарахування вартості послуг базування двох повітряних суден Аirbus A-320, бортові номери UR-AJA та UR-AJB відповідача за період з 27.03.2014р. відповідно до умов п.2.2. Додатку «В», що встановленого рішенням господарського суду від 10.12.2014р. у справі №914/3601/14, яке набрало законної сили, у зв'язку недоведеністю порядку нарахування суми виставленої заборгованості, суд приходить до висновку, що сума заявлених позовних вимог є не обґрунтованою та безпідставною.

Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Виходячи зі змісту всього наведеного вище, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судові витрати покладаються на позивача, згідно із вимогами ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 35, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 10.02.2015 р.

Суддя Коссак С.М.