03.02.2015 р.Справа № 539/4131/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Федоренко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 22.12.2014р. по справі № 539/4131/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лубенської міської ради
про скасування постанови про накладення штрафу,
03 грудня 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лубенської міської ради (далі - відповідач), в якому просив скасувати постанову №10-11/14 відповідача від 13.11.2014 року про накладення штрафу в сумі 1360 грн. відповідно до статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
22 грудня 2014 року ухвалою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області позовну заяву ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лубенської міської ради про скасування постанови про накладення штрафу - залишено без розгляду.
ОСОБА_1 у апеляційній скарзі просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду. Вказує, що строк для звернення до адміністративного суду з позовом ним було пропущено з поважних причин, копію оскаржуваної постанови отримав 15.11.2014 року, однак з 16.11.2014 року по 27.11.2014 року перебував у відрядженні, у зв'язку з чим до суду з позовом звернувся лише 02.12.2014 року.
Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Лубенської міської ради письмових заперечень на апеляційну скаргу до суду не подала.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Залишаючи без розгляду позов ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що строк звернення до адміністративного суду з позовом пропущено без поважних причин, підстави для поновлення такого строку відсутні.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 оскаржується постанова Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лубенської міської ради від 13.11.2014 року №10-11/14. Позивач не заперечує, що копію зазначеної постанови ним отримано 15.11.2014 року, однак вказує, що у період з 16.11.2014 року по 27.11.2014 року перебував у відрядженні, що підтверджується копією наказу №10/1 від 12.11.2014 року (а.с.27), у зв'язку з чим не мав змоги своєчасно звернутись до суду з позовом.
Позивач, звернувшись з позовом, дійсно пропустив строк звернення до суду, однак матеріали справи містять докази на підтвердження поважної причини пропуску строку позивачем на звернення з відповідним позовом до суду.
Згідно статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
На реалізацію зазначеного конституційного принципу спрямована норма ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно частини 1 якої, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Згідно з ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З огляду на норми ч. 1 ст. 100 КАС України та ст. 289 КУпАП та беручи до уваги, що норми Конституції є нормами прямої дії, суд вправі поновити пропущений строк на оскарження постанови про адміністративне правопорушення за наявності підстав для визнання причин пропуску строку поважними.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що строк оскарження Адміністративної комісії при виконкомі Лубенської міської ради від 13.11.2014 року №10-11/14 пропущений з поважних причин.
Згідно статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Отже, ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, ст. 204, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 22.12.2014р. по справі № 539/4131/14-а - скасувати.
Справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лубенської міської ради про скасування постанови про накладення штрафу направити до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в силу ч. 2 ст. 211 КАС України, оскільки не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.
Повний текст ухвали виготовлений 09.02.2015 р.
Помічник судді Цюпак О.П.