28 січня 2015 р. Справа № 876/8222/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 серпня 2014 року по справі № 344/10068/14-а, 2а-344/554/14 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про призначення пільгової пенсії, -
09.07.2014 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом, яким просив визнати за ним право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», визнавши незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області в призначенні йому пенсії на пільгових умовах за Списком №2 з часу звернення та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах за Списком №2 згідно постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року за №10 та постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162 з часу звернення.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 серпня 2014 року позов задоволено: визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах за Списком №2 згідно постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року за №10 та постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162 з 19 травня 2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі покликається на те, що суд першої інстанції безпідставно розглянув справу по суті, оскільки позивач з заявою про призначення пенсії, яка відповідає нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до управління не звертався.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 працював на посаді електрозварювальника з 02.08.1976 року по 17.10.1977 року, з 11.12.1979 року по 07.01.1984 року на ВАТ «Львівський завод Автонавантажувач», з 24.05.1985 року по 02.04.1990 року, з 01.06.1990 року по 23.08.1990 року на Івано-Франківському заводі автоматичних ліній «Автоливмаш» пізніше Виробниче обєднання «Карпатпресмаш» (на даний час ВАТ «Автоливмаш»), а також зараховано період проходження військової служби з 20.10.1977 року по 24.10.1979 року до пільгового стажу роботи.
Факт роботи електрозварником на ВАТ «Львівський завод Автонавантажувач» підтверджується і довідкою від 16.01.2014 року №9/34 (а.с.13).
У зв'язку з чим 19 травня 2014 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області для призначення пільгової пенсії.
Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області №118/Г-8 від 19 червня 2014 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 (а.с.6-7).
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМ України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Розділом ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, роботи в яких надає право на державну на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затв. постановою РМ СРСР № 1173 від 22.08.1956 р., передбачалися електрозварювальники ручної електродугової зварки та газозварники.
Списком № 2, який затверджений постановою КМ України № 10 від 26.01.1991 р., розділ ХХХІІІ «Загальні професії», позиція 23200000-19906 передбачені електрозварники ручного зварювання, позиція 23200000-11620 - газозварники.
Списком № 2, який затверджений постановою КМ України № 162 від 11.03.1994 р., розділ ХХХІІІ «Загальні професії», позиція 23200000-19906 передбачені електрозварники ручного зварювання, позиція 23200000-11620 - газозварники.
Згідно з Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р., при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
21.08.1992 р. набрала чинності постанова КМ України № 442 від 01.08.1992 р. «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», пунктом 2 якої встановлено, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за Списками №№ 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів, призначаються за результатами атестації.
Згідно ст.62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У пункті 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. N 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсії на пільгових умовах чи за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
Згідно архівної довідки Державного архіву Івано-Франківської області від 23.04.2013 року №Г-47/04-20 позивач працював електрозварювальником 4-5 розрядів цеху №1 Івано_Франківського заводу автоматичних ліній «Автоливмаш» (ВО «Карпатипресмаш») з травня 1984 по серпень 1990 року (а.с.20).
На підтвердження пільгового стажу позивачем також надано архівну довідку Державного архіву Івано-Франківської області від 23.04.2013 року №Г-46/04-20, в якій вказано, що позивач був прийнятий на посаду електрозварювальника 4-го розряду ручної зварки із шкідливими умовами праці зварювального цеху №1 Івано-Франківського заводу автоматичних ліній «Автоливмаш» з 24 травня 1984 року, з 1 квітня 1985 року переведений електрозварювальником 5-го розряду із шкідливими умовами праці, з 2 квітня 1990 року по 30 квітня 1990 року переведений перекваліфікантом газорізника того ж цеху, з 1 червня 1990 року переведений електрозварювальником 5-го розряду ручної зварки із шкідливими умовами праці того ж цеху, з 23 серпня 1990 року був звільнений з вищевказаної посади (а.с.19).
З урахуванням наведених норм, дослідивши дані трудової книжки, архівних довідок, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції достовірно встановлено, що позивач досяг 55-річного віку, має пільговий стаж роботи із шкідливими умовами праці за Списком №2 13 років 4 місяці, що надає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії 19 травня 2014 року, тому суд першої інстанції дійшов до правильного висновку щодо задоволення позовних вимог за період починаючи з 19 травня 2014 року.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 серпня 2014 року по справі № 344/10068/14-а, 2а-344/554/14- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Л.П. Іщук
Т.В. Онишкевич