Постанова від 28.01.2015 по справі 813/3247/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2015 року Справа № 876/8451/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2014 року по справі № 813/3247/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

30.04.2014 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом, яким просив визнати протиправним та скасувати наказ Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області від 27 березня 2014 року №342 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2014 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області №342 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків» від 27 березня 2014 року.

Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що оскаржуваний наказ відповідає вимогам підпунктів 77.1, 77.2, 77.3, 77.4, 77.5 статті 77 Податкового кодексу України, тому є законним. Порядок формування та затвердження плану-графіку, перелік ризиків та поділ їх за ступенями встановлюється Міндоходів. Згідно інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності позивача, складеної відповідно до Наказу Міністерства Доходів і зборів України за № 98/ДСК від 15 травня 2013 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану - графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання", позивач має низьку податкову віддачу у розмірі 1,72%. З урахуванням цього, позивач був включений до плану - графіку перевірок як платник податків з високим ступенем ризику в діяльності відповідно до абз. 2 пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та заперечив проти доводів апеляційної скарги.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовільнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову з наступних підстав.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції, та приймає нову постанову, якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 23.02.1996 року зареєстрована як фізична особа-підприємець з присвоєнням ідентифікаційного коду НОМЕР_1.

Як вбачається з матеріалів справи, 26 квітня 2014 року позивачем отримано повідомлення Дрогобицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області за № 2476/10/17- 20 від 27 березня 2014 року про проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання платником податків позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства (а.с.7).

До вищевказаного повідомлення також було долучено копію Наказу Дрогобицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області № 342 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків" від 27 березня 2014 року за підписом виконуючого обов'язки начальника органу ДПС Солоненко С.Д., щодо проведення перевірки позивача за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2013 року, терміном з 07 квітня 2014 року строком на десять робочих днів (а.с.8).

Відповідно до пп.20.1.4 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Пунктами 77.1, 77.2 статті 77 передбачено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Планування проведення планових виїзних документальних перевірок здійснювалось на підставі Наказу Міністерства Доходів і зборів України за № 98/ДСК від 15 травня 2013 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану - графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання".

З метою неухильного дотримання вимог наказу та дотримання єдиного підходу при формуванні планів-графіків проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання - фізичних осіб на 2014 рік плану-графіка документальних перевірок відбираються виключно фізичні особи - підприємці, які отримали доходи понад 500 тис. грн., перебувають на загальній системі оподаткування та за даними підсистеми «Аналітична система» системи «Податковий блок» мають найбільшу кількість ризиків щодо несплати податків.

При відборі фізичних осіб-підприємців до плану-графіка, особливу увагу необхідно звертати на наявну податкову інформацію, зокрема, яка накопичена в АС «Ризики ПДФО», а також іншій оприлюдненій інформації, яка міститься у зверненнях платників податків (листах, скаргах, заявах тощо) та свідчить про можливі порушення вимог чинного податкового законодавства.

Згідно інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності позивача, складеної відповідно до Наказу Міністерства Доходів і зборів України за № 98/ДСК від 15 травня 2013 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану - графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання", позивач має низьку податкову віддачу у розмірі 1,72%. Відповідно до системи «Податковий блок» позивачем задекларовано дохід за 2012 рік в сумі 651 000 грн.. Кількість найманих працівників становить 3 чоловіки. Середня заробітна плата 1150 грн.. Задекларовано податкове зобов'язання по ПДВ на рівні податкового кредиту (а.с.48).

Оскільки попередня документальна планова перевірка проведена відповідачем за період діяльності 01.01.2009 року по 31.12.2011 року, то позивача включено до плану-графіка документальних перевірок на 1 квартал 2014 року за період з період діяльності з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року.

Суд першої інстанції задовольняючи позов вказав, що оскільки державна податкова інспекція незаконно включила у план-графік позивача, то відповідно і наказ про проведення перевірки є незаконним.

Однак, з цим погодитися не можна. Відповідно до норм чинного законодавства, зокрема, п. 77.1, 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України, Наказу Міністерства Доходів і зборів України за № 98/ДСК від 15 травня 2013 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану - графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання" державна податкова інспекція має право складати плани-графіки перевірок. Цьому передує вивчення великого обсягу інформації про господарську діяльність суб'єктів господарювання, ступінь ризиків тощо. При цьому використовується база даних податкової інформації на рівні Державної податкової адміністрації України та відповідні нормативні документи.

Після аналізу та вивчення інформації і приймається рішення про те, включати у план-графік перевірок того чи іншого суб'єкта підприємницької діяльності чи не включати.

Тобто, на думку колегії суддів, складання такого плану-графіка є виключною компетенцією державної податкової інспекції, і ніхто не може це вчиняти крім неї. Суд першої інстанції вказав, що позивача неправильно включили у план-графік, чим підмінив дії державної податкової інспекції, що законом заборонено.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області №342 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки платника податків» від 27 березня 2014 року є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Судова колегія вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а тому постанову суду першої інстанції необхідно скасувати і винести нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області задоволити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2014 року по справі № 813/3247/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич