10 лютого 2015 р. м. ХерсонСправа № 821/429/15-а
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Пекного А.С., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до Херсонської міської ради про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 08.08.2014 р.,
встановив:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 08.08.2014 р., щодо нежилого приміщення площею 633,6 кв. м будинку 173 по вулиці 40 р. Жовтня в м.Херсоні не чинним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 107 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема існують підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно ч.3 ст. 18 КАС України справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Згідно з Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 р. систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 16 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 18 КАС України адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 5 вищевказаного Закону України визначена система місцевого самоврядування, яка включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Виходячи зі змісту наведених правових норм видно, що органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади мають різний правовий статус.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом до Херсонської міської ради, в якому просить визнати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 08.08.2014 р., щодо нежилого приміщення площею 633,6 кв. м будинку 173 по вулиці 40 р. Жовтня в м.Херсоні не чинним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Тобто позивач пред'являє позовні вимоги до органу місцевого самоврядування, а не місцевого органу виконавчої влади, тому даний спір з урахуванням положень п.1 ч.1 ст. 18 КАС України предметно не підсудний Херсонському окружному адміністративному суду, оскільки має розглядатись відповідним місцевим загальним судом як адміністративним.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду
Таким чином, вивчивши позовну заяву та проаналізувавши нормативні акти, можна дійти висновку, що даний адміністративний позов підлягає поверненню позивачу на підставі п. 6 ч.3 ст. 108 КАС України, що не позбавляє його права звернутись з цим позовом до місцевого загального суду як адміністративного.
Керуючись ч. 3 ст. 108 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до Херсонської міської ради про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 08.08.2014 р. - повернути позивачу.
Повернути позивачу сплачений судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп., згідно квитанції №37 від 13.10.2014 р. .
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.