02 лютого 2015 року Справа № 803/1892/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представників позивача Кортоус Т.В., Шульгача В.К.,
представника відповідача Тарасюк Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Волинської обласної психіатричної лікарні №1 м. Луцька про зобов'язання вчинити дії,
Державна фінансова інспекція у Волинській області звернулась з адміністративним позовом до Волинської обласної психіатричної лікарні №1 м. Луцька про зобов'язання виконати пункти 4-8 та пункт 11 вимоги від 05 серпня 2013 року № 03-040-14-14/4758 щодо перерахування в дохід обласного бюджету за рахунок доходів спеціального фонду грошових коштів в розмірі 241 236, 98 грн., відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати внутрішнім сумісникам в розмірі 15 955, 60 грн. та сплачених на цю суму внесків до фондів в розмірі 5 654, 48 грн., відшкодування витрат з оплати частини поточних ремонтів та обслуговування котельні в розмірі 710, 73 грн. спожитих орендарями, відшкодування вартості комунальних послуг в розмірі 8 268, 72 грн., надходження плати за проведення судово-психіатричної експертизи у цивільних справах в розмірі 10 958, 57 грн.
02 лютого 2015 року позивач уточнив позовні вимоги та просив суд зобов'язати Волинську обласну психіатричну лікарню №1 м. Луцька виконати пункт 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року № 03-040-14-14/4758 щодо забезпечення відшкодування незаконних видатків в розмірі 241 236, 98 грн. пов'язаних з наданням платних послуг з проведення обов'язкового попереднього (періодичного) психіатричного огляду (оплата праці із нарахуванням), за рахунок коштів загального фонду кошторису, шляхом перерахування зазначених коштів до обласного бюджету. Забезпечити надходження плати за проведення судово-психіатричної експертизи у цивільних справах в розмірі 10 958, 57 грн., в іншому випадку стягнути з винних осіб шкоду в порядку встановленому ст.130-136 Кодексу законів про працю. Зменшити в кошторисі на 2013 рік бюджетні асигнування за загальним фондом по КЕКВ «Оплата праці» на суму 45 133, 67 грн. та по КЕКВ 2120 «Нарахування на заробітну плату» на суму 16 383, 52 грн., внаслідок включення недостовірних даних до розрахунків, складених до бюджетних запитів та затвердження необґрунтованих бюджетних асигнувань.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем станом на момент розгляду справи пункт 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року № 03-040-14-14/4758 не виконаний, а тому, згідно вимог Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні та Положення про Державну фінансову інспекцію України, позивач просив суд зобов'язати відповідача виконати пункт 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року № 03-040-14-14/4758.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги, з урахуванням їх уточнення, просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що вимога Державної фінансової інспекції у Волинській області від 05 серпня 2013 року № 03-040-14-14/4758 виконана Волинської обласної психіатричною лікарнею №1 виконана, за винятком пунктів 4, 11 та 14 зазначеної вимоги.
В свою чергу вимога Державної фінансової інспекції у Волинській області від 05 серпня 2013 року № 03-040-14-14/4758 в частині пунктів 4, 11 та 14 була оскаржена в судовому порядку.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року у справі № 803/1905/13-а за позовом Волинської обласної психіатричної лікарні №1 м. Луцька до Державної фінансової інспекції у Волинській області про часткове визнання нечинним та скасування вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758 позов задоволений повністю, визнані протиправними та скасовані пункти 4, 11 та 14 вимоги Державної фінансової інспекції у Волинській області від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року вказана постанова суду залишена без змін.
З огляду на вище викладене, представник відповідача вважає, що у Державної фінансової інспекції у Волинській області відсутні правові підстави вимагати від Волинської обласної психіатричної лікарні №1 м. Луцька виконання пунктів 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758, у зв'язку з чим в задоволені позову просила відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає з огляду на наступне.
Державною фінансовою інспекцією у Волинській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності психіатричної лікарні за період з 01 квітня 2009 року по 01 травня 2013 року. За результатами ревізії складено акт від 29 липня 2013 року № 040-22/01.
За результатами перевірки позивачем винесена вимога, Волинській обласній психіатричній лікарні №1 м. Луцька, від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758 згідно якої, у зв'язку із виявленими ревізією порушеннями, зобов'язано: забезпечити відшкодування видатків у сумі 241 236, 98 грн., спричинених покриттям лікарнею видатків, пов'язаних з наданням платних послуг з проведення обов'язкового попереднього (періодичного) психіатричного огляду (оплата праці з нарахуванням) за рахунок коштів загального фонду кошторису шляхом перерахування зазначеної суми з надходжень по спеціальному фонду в дохід обласного бюджету (пункт 4 вимоги); забезпечити надходження плати в розмірі 10 958, 57 грн. за проведення судово-психіатричної експертизи у цивільних справах, яка проводилась безкоштовно. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у недоотриманні власних коштів установи, шкоду в порядку та розмірі, встановленому трудовим законодавством (пункт 11 вимоги); зменшити в кошторисі на 2013 рік бюджетні асигнування за загальним фондом по КЕКВ 2110 "Оплата праці" на 45 133, 67 грн. та по КЕКВ 2120 "Нарахування на заробітну плату" на 16 383, 52 грн. внаслідок включення недостовірних даних до розрахунків, складених бюджетних запитів та затвердження необґрунтованих бюджетних асигнувань (пункт 14 вимоги).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представниками сторін, пункти 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758 відповідачем не виконані.
Натомість, Волинська обласна психіатрична лікарня №1 м. Луцька звернулась з позовом до Державної фінансової інспекції у Волинській області про визнання нечинними та скасування пунктів 4, 11, 14 вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року у справі №803/1905/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року, пункти 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758 визнані протиправними та скасовані. (а.с.84-93)
Згідно п.10 ст.10 Закону України органу державного фінансового контролю надається право: звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Наведеною нормою КАС України встановлені преюдиційні обставини, тобто ті обставини, що встановлені в судовому рішенні, яке набрало законної сили. Зазначені преюдиційні обставини є підставами для звільнення від доказування.
З огляду на те, що Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року у справі №803/1905/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року, пункти 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758 визнані протиправними та скасовані, у позивача відсутні підстави вимагати виконання у відповідача пункти 4, 11 та 14 вимоги від 05 серпня 2013 року №03-040-14-14/4758, а відтак позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд
В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції у Волинській області до Волинської обласної психіатричної лікарні №1 м. Луцька про зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 07 лютого 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока