Справа: № 826/11084/14 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А.
Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
Іменем України
09 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київського міського центру зайнятості про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Київського міського центру зайнятості про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови задовольнити інформаційний запит ОСОБА_2 від 09.04.2014 року за №9, в частині надання засвідченої копії Персональної картки НОМЕР_1;
- зобов'язати відповідача надати ОСОБА_2 засвідчену копію Персональної картки НОМЕР_1.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 листопада 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 1832.
З доповіді судді-доповідача вбачається, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, особиста участь сторін не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач у своєму запиті на інформацію від 09 квітня 2014 року просив, зокрема: виготовити засвідчену копію Персональної картки НОМЕР_1.
15 квітня 2014 року відповідач надав відповідь за №01-27/1854, в якій повідомив, що надати копію Персональної картки НОМЕР_1 не можливо у зв'язку з тим, що впровадженням Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості України (ЄІАС.NЕТ) програмний комплекс (ПК) "Зайнятість", що використовувався у районних центрах зайнятості, був знятий з експлуатації і супроводу. Деякий час (на період переходу) системи у районних центрах зайнятості використовувались одночасно, але без супроводу зі сторони розробника ПК "Зайнятість". У Святошинському районному центрі зайнятості ПК "Зайнятість" використовувалась як допоміжна до 29.04.2013 року. Після відмови апаратної частини сервера бази даних (RAID - масив) було пошкоджено як операційну систему сервера, так і всі інформаційні файли ПК "Зайнятість". Після ремонту сервера, відновити працездатність ПК "Зайнятість" Святошинський районний центр зайнятості без розробника програмного комплексу не мав можливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 30 вересня 2013 року № 11 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» виокремлено такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.
У разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної.
Визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Тобто, Закон регулює відносини щодо допуску до інформації, яка вже існує, і не вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення».
Частиною другою статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу (надалі - Порядок №198), який визначає процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, територіальним органом Державної служби зайнятості (далі - територіальний орган) з метою отримання ними соціальних послуг.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку №198 під час проведення реєстрації працівник центру зайнятості заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі державної служби персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової катки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України «Про зайнятість населення», підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.
Обробка персональних даних безробітних здійснюється центром зайнятості відповідно до закону.
З метою приведення нормативно-правових актів Міністерства соціальної політики України до вимог Законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та відповідно до пунктів 3, 5 Порядку №198, наказом Міністерства соціальної політики України від 16.05.2013 року №270, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.06.2013 року за №908/23440 «Про затвердження форм Персональної картки та додатків до неї, заяви про надання статусу безробітного та направлення на працевлаштування» затверджено форму Персональної картки та додатків до неї.
З метою упорядкування документів персональних справ осіб, які скористалися соціальними послугами, отримали матеріальне забезпечення відповідно до Законів України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та вдосконалення діловодства при передачі їх до відомчого архіву на зберігання, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.06.2006 року №227, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.07.2006 року за №801/12675, затверджений Перелік документів, з яких формується особова справа безробітного, що передається до відомчого архіву на зберігання.
Під номером 1 вказаного Переліку визначено Персональну картку особи, яка звернулася за сприянням у працевлаштування до центру зайнятості, та додатки до неї.
З наведених правових норм вбачається, що персональна карта особи, яка зверталася за сприянням у працевлаштуванні до центру зайнятості та додатки до неї мають бути наявними в особовій справі безробітного в обов'язковому порядку, незалежно від технічного стану серверів та інших програм.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про зайнятість населення» Єдина інформаційно-аналітична система центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, функціонує для: 1) інформаційної підтримки реалізації державної політики у сфері зайнятості населення; 2) створення цілісної системи інформаційної взаємодії державних органів, що здійснюють заходи щодо сприяння зайнятості населення; 3) проведення моніторингу ринку праці, аналізу попиту та пропонування робочої сили; 4) забезпечення виконання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, покладених на нього функцій та завдань.
До Єдиної інформаційно-аналітичної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, включається інформація, що надійшла від його територіальних органів у процесі своєї діяльності, зокрема від громадян, роботодавців, суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та органів державної влади (частина друга статті 23 цього Закону).
Інформація з Єдиної інформаційно-аналітичної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, надається та використовується відповідно до законів України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних» (частина четверта статті 23 Закону України «Про зайнятість населення»).
Таким чином, персональна картка безробітного та додатки до неї є готовим продуктом у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядником якого є відповідач, і повинна надаватися відповідно до чинного законодавства.
За наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача щодо відмови задовольнити інформаційний запит ОСОБА_2 від 09.04.2014 року за №9, в частині надання засвідченої копії Персональної картки НОМЕР_1 є протиправними, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 листопада 2014 року - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Київського міського центру зайнятості щодо відмови задовольнити інформаційний запит ОСОБА_2 від 09.04.2014 року за №9, в частині надання засвідченої копії Персональної картки НОМЕР_1.
Зобов'язати Київський міський центр зайнятості надати ОСОБА_2 засвідчену копію Персональної картки НОМЕР_1.
Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Файдюк В.В.
Чаку Є.В.