Ухвала від 05.02.2015 по справі 361/7624/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/7624/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Білик Г.О. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменко В. В.,

суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,

за участю секретаря Ліневської В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області та Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, Управління Пенсійного фонду України в м. Бровари та Броварського району Київської області про зобов'язання вчинити дії, визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, Управління Пенсійного фонду України в м. Бровари та Броварського району Київської області про зобов'язання вчинити дії, визнання дій неправомірними.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2014 року адміністративний позов - задоволено.

Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області на підставі Розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964 рс від 17 травня 1986 року включити до довідки про заробітну плату грошове забезпечення в сумі 880 крб., одержане за роботу в зоні Чорнобильській АЕС за період з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року, з урахуванням вже проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням даних, які містяться в довідці про заробітну плату під час знаходження в зоні відчуження за період з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року та здійснити відповідні виплати.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачі - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області та Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області, звернулися з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення позивача, представника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2-ї групи, захворювання якого, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи.

На час аварії на Чорнобильській АЕС, позивач працював у Броварському МВ УВС України в Київській області на посаді дільничого інспектора міліції та був направлений у відрядження до зони відчуження Чорнобильської АЕС, де безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року. Від впливу іонізуючого випромінювання отримав невиліковну фізичну та психологічну недугу, внаслідок чого став інвалідом другої групи.

Згідно довідки від 28 серпня 2014 року, виданої Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області, за роботу дільничим інспектором в пунктах відчуження позивачу було нараховано заробітну плату в розмірі 76 грн. 24 коп. та при обчисленні пенсії, до уваги було взято саме цю суму.

Посада позивача на той час відносилася до офіцерського і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до Розпорядження Ради Міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» № 964 рс від 17 травня 1986 року - якщо працівник, посада якого відносилася до офіцерського і начальницького складу органів внутрішніх справ, отримував гранично допустиму дозу радіації йому виплачувалися кошти в сумі, яка включала в себе три місячні оклади та кошти за спеціальне звання.

21 травня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Бровари Київської області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до розпорядження Ради Міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» № 964 від 17 травня 1986 року, оскільки при її нарахуванні не було враховано передбачену законодавством винагороду для такої категорії осіб, а саме: одноразову винагороду в сумі 660 крб. та оклад в сумі 220 крб. (90 крб. посадовий оклад та 130 крб. доплата за звання).

04 червня 2014 року Управління Пенсійного фонду України у м. Бровари Київської області направило на адресу позивача лист, в якому повідомило, що для перерахунку пенсії йому необхідно надати довідку про заробітну плату в зоні відчуження.

23 травня 2014 року позивач звернувся до начальника Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області із заявою, в якій просив видати йому поновлену довідку про заробітну плату та винагороду, яка належала для виплати на час прискорення в ліквідації на Чорнобильській АЕС, при виконанні службових обов'язків з 27 квітня 1986 року по 28 квітня 1986 року.

Однак, довідка позивачу видана не була.

Посадовий оклад позивача згідно довідки від 28 серпня 2014 року, виданої Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області становить 90 карб та доплата за звання в сумі 130 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно із розпорядженням Ради Міністрів СРСР № 964-рс від 17 травня 1986 року «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» у тих випадках, коли працівник отримує граничну допустиму дозу радіації, йому виплачується одноразова винагорода. Особам офіцерського і начальницького складу органів внутрішніх справ така винагорода виплачується в розмірі трьох місячних окладів грошового утримання за посадою і спеціальному званню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012, затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться в залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

Постанова правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії додається довідка про заробітну плату (дохід) особи, яка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням даних, які містяться в довідці про заробітну плату під час знаходження в зоні відчуження.

Згідно до ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області та Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, Управління Пенсійного фонду України в м. Бровари та Броварського району Київської області про зобов'язання вчинити дії, визнання дій неправомірними - залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

А. Г. Степанюк

Повний текст ухвали виготовлено 10.02.2015 року.

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.