Ухвала від 05.02.2015 по справі 826/12214/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/12214/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменко В. В.,

суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,

за участю секретаря Ліневської В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 жовтня 2014 року у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ОСОБА_2, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 06 серпня 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 685-р про звільнення ОСОБА_2 з посади першого заступника Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади».

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України та ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» - Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції та на виконання Конституції та законів України видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Згідно до ч. 2, 3 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» - акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України, акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Відповідно до абз. 7 ч. 2 параграфа 30 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 950 від 18 липня 2007 року - акти Кабінету Міністрів з кадрових питань видаються у формі розпоряджень.

Згідно до ст. 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» - Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств а інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.

Діяльність центральних органів виконавчої влади, керівники яких не входять до складу Кабінету Міністрів України, спрямовується і координується міністрами. Питання діяльності таких центральних органів виконавчої влади представляють відповідні міністри, до сфери спрямування і координації яких належать ці органи.

Кабінет Міністрів України призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Прем'єр-міністра України: перших заступників і заступників керівників інших центральних органів виконавчої влади.

Так, статтею 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» передбачено, що керівник центрального органу виконавчої влади призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.

Керівник центрального органу виконавчої влади може мати не більше двох заступників, які призначаються на посади та звільняються з посад Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.

У разі звільнення керівника центрального органу виконавчої влади, в тому числі центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, перші заступники та заступники відповідного керівника центрального органу виконавчої влади звільняються з посад Кабінетом Міністрів України.

Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 30 Закону України «Про державну службу» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі, зокрема, відставки державних службовців, які займають посади першої або другої категорії (стаття 31 цього Закону).

Отже, припинення службово-трудових відносин на державній службі, визначені ст. 30 Закону України «Про державну службу», виникає на підставі юридичного факту - відставки державного службовця (статті 31 Закону).

Таким чином, при припиненні державної служби з підстав, визначених даною статтею службово-трудові відносини із державним службовцем припиняються в односторонньому порядку за рішенням державного органу.

У разі виникнення юридичних фактів, зазначених у ст. 30 Закону, як підстави для припинення державної служби, керівник органу державної влади приймає рішення про припинення службово-трудових відносин, яке ґрунтується на юридичних фактах та не потребує здійснення такого звільнення за встановленими правилами та гарантіями (статті 40, 43, 43 1, частина третя статті 184, статті 186 1, 198 Кодексу законів про працю України).

Виходячи з вищевикладеного, таким юридичним фактом у даному випадку є подання Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 2707/22/5 від 26 червня 2014 року на ім'я Прем'єр-міністра України та внесене подання Прем'єр-міністром України на засіданні Кабінету Міністрів України 06 серпня 2014 року.

Отже, оскаржуване розпорядження Кабінету Міністрів України відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» прийняте відповідачем в межах компетенції на підставі, в порядку та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування розпорядження № 685-р від 06.08.2014 «Про звільнення ОСОБА_2 з посади першого заступника Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України» задоволенню не підлягають.

Колегія суддів не погоджується з доводами апелянта, що відсутність резолюції Першого віце-прем»єр-міністра, Віце-прем»єр-міністра на проекті розпорядження про його звільнення та не включення його до порядку денного засідання Кабінету Міністрів України є порушенням порядку його звільнення, оскільки чинним законодавством не передбачено, що вказані порушення є підставою для скасування спірного розпорядження.

Крім того, не заслуговують на увагу й доводи апелянта з приводу того, що під час його звільнення було порушено норми трудового законодавства, а саме Кодексу законів про працю України, оскільки його звільнення відбулося в період відпустки.

Колегія суддів звертає увагу, що позивач був державним службовцем із спеціальним статусом, оскільки він був призначений та звільнений з посади не в загальному порядку, який передбачений для державних службовців апарату центрального органу виконавчої влади, а призначений та звільнений відповідно до ст. 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», а тому посилання позивача на порушення норм Кодексу законів про працю України є необґрунтованим

Згідно до ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування розпорядження - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 жовтня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

А. Г. Степанюк

Повний текст ухвали виготовлено 10.02.2015 року.

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.