про залишення позовної заяви без руху
06 лютого 2015 р. № 814/376/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лісовська Н. В., ознайомившись з позовною заявою:
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
дотимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 , АДРЕСА_2
провизнання дій протиправними, визнання наказу недійсним,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 про визнання дій незаконними, визнання наказу недійсним, визнання дій позивача законними, відновлення на попередньому місці праці для проходження служби за контрактом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 107 КАС України після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Проте, поданий адміністративний позов викладеним вимогам не відповідає.
Відповідно до п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд, зокрема, визнати незаконними дії.
Суд зазначає, що зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду прохання позивача процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача. Ч. 4 ст. 105 КАС України визначає формулювання позовних вимог, що можуть становити зміст адміністративного позову. За суттю, це бажаний для позивача спосіб захисту адміністративним судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними.
Також, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
При цьому, дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, а бездіяльність суб'єкта владних повноважень - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Слід зазначити, що вищевказані позовні вимоги сформовані позивачем нечітко, незрозуміло та не коректно в розумінні ст. 105 КАС України, оскільки позивач просить суд визнати неправомірними дії не конкретизуючи, які саме дії відповідача позивач просить суд визнати протиправними та в чому вони полягають.
Таким чином, узагальнена форма викладення позивачем позовних вимог щодо визнання протиправними дій не дає суду змоги зрозуміти, що саме оскаржується позивачем з метою подальшого розгляду справи.
Крім того, позивач просить суд визнати недійсним наказ, проте не зазначає, який саме наказ, ким і коли виданий, що також не дає суду змоги зрозуміти, що саме оскаржується позивачем з метою подальшого розгляду справи.
При цьому, суд також звертає увагу позивача на те, що у якості відповідача по справі визначено лише тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 .
Проте, як вбачається з витягу з наказу від 08.01.2015 р. № 8 про виключення позивача із списків особового складу частини, останній винесений тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 .
В свою чергу, припис від 08.01.2015 р. № 14, у відповідності до якого позивачу було запропоновано вибути з розпорядження командира військової частини НОМЕР_3 , винесений тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_2 полковником ОСОБА_2 , а не тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 .
Отже, позивачу, з урахуванням викладеного, необхідно визначитись зі складом відповідачів та викласти зміст позовних вимог щодо кожного з них, та, у разі пред'явлення позову до посадових осіб, - зазначити повні дані цих відповідачів у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 106 КАС України.
Також, позивач просить суд визнати дії позивача законними, що не узгоджується з приписами ч. 4 ст. 105 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
На підставі викладеного, суд вказує позивачу на необхідність приведення позовних вимог у відповідність до приписів ст.ст. 105 -106 КАС України.
Крім того, ч. 1 ст. 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
При цьому, суд зазначає, що у контексті з положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Разом з цим, варто зазначити, що юридична значимість для особи, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, тобто безпосередня залежність виникнення чи припинення прав та обов'язків зазначеної особи від таких рішень, дій чи бездіяльності, є кваліфікуючою ознакою змісту адміністративного позову відповідно до положень ч. 4 ст. 105 КАС України.
З позовної заяви не вбачається можливості встановити факт порушення прав позивача саме тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 .
Таким чином, ненадання позивачем таких даних унеможливлює суд встановити залежність порушених прав позивача від рішень, дій чи бездіяльності відповідача.
Отже, суд зазначає позивачу про необхідність надати до суду докази на підтвердження вищезазначених обставин.
Відтак, системно проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та дослідивши позовну заяву, судом з'ясовано, що при подачі адміністративного позову позивачем не було виконано вимог, передбачених статтями 105 та 106 КАС України, що в свою чергу, позбавляє суд можливості правильно визначити зміст позовних вимог та склад відповідачів по справі з метою подальшого вирішення спору по суті.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки, про які позивачу зазначено в ухвалі суду, мають бути усунені позивачем шляхом належного оформлення адміністративного позову, із наданням, визначених в ухвалі суду доказів.
За таких обставин, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя доходить висновку, що адміністративний позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 106, 108, 160 КАС України, суд, -
Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
Встановити позивачу строк до 20.02.15 р. для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н. В. Лісовська