Справа № 670/766/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Волкова О.М.
Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.
29 січня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду у Віньковецькому районі Хмельницької області на постанову Віньковецького районного суду Хмельницької області від 03 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у Віньковецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії ,
В вересні 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про перерахунок пенсії.
Постановою Віньковецького районного суду Хмельницької області від 03.10.2014 року позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та постановити нову ухвалу про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Сторони у справі повноважних представників у судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно із ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 16.04.2010 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м Віньковецькому районі та отримує пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 84% заробітної плати працюючого державного службовця.
05.09.2014 року позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку йому пенсії.
Проте, 16.09.2014 року отримав відповідь від відповідача із відмовою у проведенні перерахунку пенсії через те, що матеріальна допомога не є надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії не має підстав.
24.09.2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про зобов'язання УПФУ в Віньковецькому районі провести перерахунок пенсії з 24.03.2014 року в розмірі 84% із заробітної плати (доходу), зазначеної в довідці за №99/72-14-2318 від 24.03.2014 року.
Постановою Віньковецького районного суду Хмельницької області від 03.10.2014 року позов задоволено: визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу, скасовано розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області від 11.05.2010 року № 185235 в частині визначення розміру пенсії, та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця починаючи з 24.03.2014 року у розмірі 84 % з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в період квітня 2008 року по березень 2010 року відповідно до довідок Віньковецької районної державної адміністрації № 99/72-14-2318/2014 та № 99/72-14-2318/2014 від 03.09.2014 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно довідок № 99/72-14-2318/2014 та № 99/72-14-2318/2014 від 03.09.2014 року, виданих Віньковецькою районною державною адміністрацією вбачається, що ОСОБА_2 в період з квітня 2008 року до грудня 2009 року отримав допомогу на оздоровлення в сумі 5586,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб - 2793,00 грн., індексацію зарплати - 1271,09 грн., в період з січня 2010 року до березня 2010 року отримав допомогу на оздоровлення в сумі 2793,00 грн.
Вказана довідка відповідає формі довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій передбачена графа інші виплати, яка визначена постановою Правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року у виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі № 2а-4753/09/2670.
Загальна сума отриманих позивачем коштів з квітня 2008 року до березня 2010 року становить 42622,60 грн., які виплачувалися згідно Закону України «Про державну службу», та на які нараховувались страхові внески та перерахування до Пенсійного фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
На момент виходу ОСОБА_2 на пенсію 16.04.2010 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції до 08.07.2011 року передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшувався на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку.
Частиною 2 ст. 33 цього Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Види надбавок, які враховуються при призначенні пенсій відповідно до Закону, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До них відносяться надбавки: за високі досягнення у праці, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», доплата за науковий ступень.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 цього Закону та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсі, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до частини першої цієї статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати у відповідності до наведених вище нормативно-правових актів є складовою заробітної плати. На їх суми нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже колегія суддів вважає доведеним висновок суду першої інстанції, щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця починаючи з 24.03.2014 року у розмірі 84 % з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в період квітня 2008 року по березень 2010 року відповідно до довідок Віньковецької районної державної адміністрації № 99/72-14-2318/2014 та № 99/72-14-2318/2014 від 03.09.2014 року.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду у Віньковецькому районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Віньковецького районного суду Хмельницької області від 03 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Ватаманюк Р.В.
Мельник-Томенко Ж. М.