04 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/14455/14-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В
Лук'янчук О.В.
при секретарі: Паламарчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Одеської міської ради на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 21 листопада 2014р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Одеської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У серпні 2014р. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись в суд із позовом до Одеської міської ради про визнання незаконною бездіяльність Одеської міської ради щодо не внесення на розгляд пленарного засідання Одеської міської ради їх клопотання від 23 червня 2014р. про надання їм (кожному) безоплатно у власність змеленої ділянки площею по 0,10га для будівництва та обслуговування жилого будинку та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зобов'язання Одеської міської ради внести на розгляд найближчого пленарного засідання Одеської міської ради їх клопотання від 23 червня 2014р. про надання їм (кожному) безоплатно у власність змеленої ділянки площею по 0,10га для будівництва та обслуговування жилого будинку та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зобов'язати Одеську міську раду в 10-денний строк з моменту набрання постановою суду першої інстанції законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення, а копію цього звіту направити позивачам, стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2, ОСОБА_3 судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порядку ст.118 ЗК України, 23.06.2014р. вони звернулись до Одеської міської ради з письмовим клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами, про одержання безоплатно у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку площею по 0,10га та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради №01-26/КО-32-938/2 від 22 липня 2014р. позивачів було повідомлено про те, що їм необхідно звернутися із клопотанням та надати необхідні графічні матеріали на адресу Одеської міської ради кожному окремо на виконання ч.6 ст.118 ЗК України. Крім того, у листі було зазначено, що постійною комісією із землеустрою та земельних правовідносин Одеської міської ради, яка є суб'єктом внесення земельних питань на розгляд сесії, було прийнято рішення, що графічні матеріали подаються у вигляді геопідоснови в М 1:500.
Вважаючи такі дії відповідача неправомірними та незаконними, вони звернулись з позовом до суду та просять вимоги задовольнити.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 21 листопада 2014р. позов задоволено.
Визнано незаконною бездіяльність Одеської міської ради щодо невнесення на розгляд пленарного засідання Одеської міської ради клопотання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 від 23 червня 2014р. про надання їм (кожному) безоплатно у власність змеленої ділянки площею по 0,10га для будівництва та обслуговування жилого будинку та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Зобов'язано Одеську міську раду внести на розгляд найближчого пленарного засідання Одеської міської ради, після набранням постанови суду законної сили, клопотання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 від 23 червня 2014р. про надання їм (кожному) безоплатно у власність змеленої ділянки площею по 0,10га для будівництва та обслуговування жилого будинку та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Зобов'язано Одеську міську раду в 10-денний строк з моменту набрання постановою суду першої інстанції законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення, а копію цього звіту направити ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Стягнуто з Одеської міської ради шляхом списання з місцевого бюджету на користь ОСОБА_2 судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 73,08грн.
Стягнуто з Одеської міської ради шляхом списання з місцевого бюджету на користь ОСОБА_3 судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 73,08грн.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
За правилами ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Одеською міською радою порушені норми Земельного законодавства України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки у встановленому законом порядку клопотання позивачів не було розглянуто та не було прийнято жодного рішення за їх зверненням.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що позивачі 23.06.2014р. звернулись до Одеської міської ради з письмовим клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами, про одержання безоплатно у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку площею по 0,10га та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради №01-26/КО-32-938/2 від 22 липня 2014р. позивачам було повідомлено про те, що їм необхідно звернутися із клопотанням та надати необхідні графічні матеріали на адресу Одеської міської ради кожному окремо. Крім того, у листі зазначено, що постійною комісією із землеустрою та земельних правовідносин Одеської міської ради, яка є суб'єктом внесення земельних питань на розгляд сесії, було прийнято рішення, що графічні матеріали подаються у вигляді геопідоснови в М 1:500.
Вирішуючи питання щодо дотримання порядку розгляду клопотання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 суд першої інстанції виходив з наступного.
Правовідносини, які виникли між позивачем та Одеською міською радою регулюються Земельним кодексом України та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах її повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
За правилами п. «г» ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Згідно зі ст. 118 ЗК України існує порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а саме: громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виключною компетенцією пленарних засідань міської ради згідно п.34 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, з яким погоджується судова колегія, що Одеська міська рада в порушення норм ст.118 ЗК України та ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» клопотання позивачів на пленарному засіданні не розглядала та ніякого рішення стосовно цього питання не приймала і тим самим порушила порядок розгляду даного клопотання.
В свою чергу, Законом України від 02.07.2013р. за №366-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок» з метою удосконалення процедури відведення земельних ділянок шляхом скасування необхідності подання юридичною чи фізичною особою документів що перебувають у володінні органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, при отриманні дозволу на розроблення документації із землеустрою було внесено доповнення до ч.6 ст.118 ЗК України щодо заборони для органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає правомірним зауваження суду першої інстанції, стосовно того, що норма ст.118 ЗК України не містить обов'язку для громадян додавати до клопотання графічні матеріали саме у вигляді геопідоснови в М 1:500. Крім того, Закон не забороняє подавати клопотання від декількох громадян у порядку ч.6 ст.118 ЗК України.
Крім того, рішенням Одеської міської ради від 25.06.2014р. за №4852-VI «Про розгляд подання прокурора м.Одеси про усунення порушень вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування» були скасовані Розділи Положення 1-6 та додатки 1-5 до Положення, яким регулювалися земельні відносини та організації землеустрою у м.Одесі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196,198,200,206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Одеської міської ради - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 21 листопада 2014р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лук'янчук