Справа: № 826/990/14 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.
Іменем України
05 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Ганечко О.М.,
Літвіної Н.М.,
при секретарі Некрасовій М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Української міської ради Обухівського району Київської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом громадського об'єднання "Український суспільно-правовий рух: Демократія через право" до Української міської ради Обухівського району Київської області, Державної екологічної інспекції у Київській області, управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області, Обухівської районної державної адміністрації, треті особи - управління Держземагенства у Обухівському районі Київської області, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 листопада 2014 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Українська міська рада Обухівського району Київської області подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції (за текстом апеляційної скарги). Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.
05 лютого 2014 року від представника Української міської ради Обухівського району Київської області надійшла заява про уточнення апеляційних вимог, в якій вона просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції, а провадження у справі закрити.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Громадське об'єднання "Український суспільно-правовий рух: Демократія через право" звернулось до суду з позовом до Української селищної ради Обухівського району Київської області (далі - відповідач-1), Державної екологічної інспекції у Київській області (далі -відповідач-2), управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області (далі -відповідач-3), Обухівської районної державної адміністрації (далі - відповідач-4), треті особи: управління Держземагентства у Обухівському районі, ОСОБА_3, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Української міської ради Обухівського району Київської області про приватизацію земельних ділянок з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, загальною площею 0,12 га, які розташовані в межах Української міської ради Обухівського району Київської області;
- визнати протиправними дії управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області та Державної екологічної інспекції у Київській області щодо погодження проектів відведення земельних ділянок з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, загальною площею 0,12 га, які розташовані в межах Української міської ради Обухівського району Київської області;
- стягнути з відповідачів на користь позивача понесені судові витрати.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Розділом IV Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ (далі - ЗК України) визначено порядок набуття і реалізації права на землю.
Відповідно до ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Разом з тим, громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Укладення таких угод здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу (ст. 131 ЗК України).
Відповідно до наявної у матеріалах справи копії технічної документації щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки ОСОБА_3 для ведення індивідуального садівництва та для ведення особистого селянського господарства на території Української міської ради Обухівського району Київської області, підставою для виконання робіт зі складання вказаної технічної документації стали договори купівлі-продажу земельних ділянок №2494 від 15.10.2008 року, №2539 від 16.10.2008 року, №2534 від 16.10.2008 року, №2479 від 15.10.2008 року, №2514 від 16.10.2008 року, №2499 від 16.10.2008 року, №2519 від 16.10.2008 року, №2554 від 16.10.2008 року, №2524 від 16.10.2008 року, №2464 від 15.10.2008 року, №2469 від 15.10.2008 року, №2484 від 15.10.2008 року, №2509 від 16.10.2008 року, №2489 від 16.10.2008 року, №2539 від 15.10.2008 року, №2474 від 15.10.2008 року, №2529 від 16.10.2008 року, №2459 від 15.10.2008 року, №2504 від 16.10.2008 року, №2454 від 15.10.2008 року.
У пояснювальній записці, наявній у даній технічній документації, вказано, що при розробці технічної документації проведено комплекс землевпорядних робіт, необхідних для складання державних актів на право власності на земельні ділянки ОСОБА_3, із зазначенням попередніх власників даних земельних ділянок, серед яких зокрема, зазначено ОСОБА_4 (площа земельної ділянки 0,1200 га).
Крім того, у вищезазначеній пояснювальній записці наголошено, що межі земельних ділянок не змінювалися, при цьому складено акт про відновлення меж земельних ділянок та передачі на зберігання межових знаків. Основою для отримання координат точок теодолітного ходу, кутів повороту зовнішніх меж земельних ділянок є технічна документація із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки попередніх власників в межах Української міської ради Обухівського району Київської області.
Відповідно до наявної у технічній документації щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки ОСОБА_3 для ведення індивідуального садівництва та для ведення особистого селянського господарства на території Української міської ради Обухівського району Київської області, копії державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №217249, яким посвідчено право власності на земельну ділянку площею 0,1200 га, розташованої у Київській області, Обухівський район, Українська міська рада, за ОСОБА_4, з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, підставою для виникнення права власності на дану земельну ділянку було розпорядження Обухівської райдержадміністрації №506 від 07.04.2008 року.
Тобто, земельна ділянка з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, загальною площею 0,12 га, яка розташована в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, набута ОСОБА_4 на підставі розпорядження Обухівської райдержадміністрації №506 від 07.04.2008 року, а у подальшому дана земельна ділянка на підставі цивільно-правового договору була відчужена останнім на користь ОСОБА_3
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Українською міською радою Обухівського району Київської області не приймалось рішення про приватизацію земельних ділянок з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, загальною площею 0,12 га, які розташовані в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, а відтак позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Української міської ради Обухівського району Київської області про приватизацію земельних ділянок з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, загальною площею 0,12 га, які розташовані в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області та Державної екологічної інспекції у Київській області щодо погодження проектів відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3223151000:06:014:044, загальною площею 0,12 га, яка розташована в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що з матеріалів справи не вбачається факту погодження відведення даної земельної ділянки ані управлінням водних ресурсів у м. Києві та Київській області, ані Державною екологічною інспекцією у Київській області.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 20 травня 2013 року передбачено, що оскільки порядок видачі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку перебуває у сфері публічно-правових відносин, то спори щодо дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень з приводу їх видачі підлягають розгляду адміністративними судами.
А тому підстави для закриття провадження в даній справі відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Української міської ради Обухівського району Київської області залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н.М.
Повний текст виготовлено: 09.02.2014 року.
.
Головуючий суддя Коротких А. Ю.
Судді: Літвіна Н. М.
Ганечко О.М.