19 травня 2011 року (14 год. 40 хв.) Справа № 2а-0870/2634/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Киселя Р.В.,
при секретарі судового засідання Лавринці І.П.,
за участю:
прокурора - Харченко В.І.
представника позивача: Драча В.М., дов. № 11208/10/10-010 від 25.08.2009;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя, який діє в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя
до: Відкритого акціонерного товариства «Ерко+Запоріжжя»
про: стягнення заборгованості з земельного податку,
21.04.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя, який діє в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі - позивач) до Відкритого акціонерного товариства «Ерко+Запоріжжя» (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з рахунків відповідача кошти у сумі частини податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб - 7360,09 грн. (сім тисяч триста шістдесят гривень 09 коп.), які зарахувати на р/р 33210811700003, код платежу 13050100, отримувач - місцевий бюджет у Жовтневому районі м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 34677124, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не виконав своє зобов'язання по сплаті земельного податку в 2010 році, внаслідок чого за 2010 рік у нього утворився податковий борг з самостійно визначеного позивачем розміру земельного податку в сумі 2459,67 грн.
Крім того, на підставі акту перевірки від 22.11.2010 №488/15/23879294 позивачем були прийняті податкове повідомлення - рішення форми «Р» №0007041501/0 від 22.11.2010, яким відповідачу нарахована сума податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 340,00 грн., податкові повідомлення - рішення форми «Ш» №0007051501/ від 22.11.2010, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 4008,56 грн., №0007061501/0 від 22.11.2010, яким відповідачу визначене податкове зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1291,15 грн. та №7071501/0 від 22.11.2010, яким відповідачу визначене податкове зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 122,99 грн. Дані податкові повідомлення - рішення були надіслані відповідачу засобами поштового зв'язку та отримані відповідачем 30.11.2010.
Визначена сума податкового боргу не сплачена відповідачем, податкові повідомлення - рішення не скасовані.
Ухвалою від 22.04.2011 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 11.05.2011.
У судове засідання, призначене на 11.05.2011, представник відповідача не прибув. Станом на 11.05.2011 у суду були відсутні відомості про отримання відповідачем судової повістки.
Через неприбуття в судове засідання 11.05.2011 представника відповідача, на підставі п.1 ч. 1 ст. 128 КАС України судове засідання було відкладене на 18.05.2011.
У судове засідання 18.05.2011 представник відповідача, повідомлений про дату, час та місце судового засідання у спосіб передбачений ст. 38 КАС України, не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Через неприбуття в судове засідання представника відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 128 КАС України судове засідання було відкладене на 19.05.2011.
У судове засідання 19.05.2011 представник відповідача, повідомлений про дату, час та місце судового засідання у спосіб передбачений ст. 38 КАС України, не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, заперечень проти позову не надав.
У судовому засіданні 19.05.2011 прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, зокрема зазначивши, що сума самостійно визначеного відповідачем (розрахунок №33900 від 25.06.2010) зобов'язання по сплаті земельного податку в 2010 році в розмірі 2459,67 грн. утворилась внаслідок несплати відповідачем за листопад-грудень 2010 такого податку. Решта податкового боргу утворилась на підставі виданих позивачем податкових повідомлень - рішень від 22.11.2010, які відповідачем були отримані 30.11.2010 й досі не оскаржені. Відтак, просили задовольнити позов у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
Згідно довідки Головного управління статистики у Запорізькій області від 23.03.11 №15-09/1361 15.02.1996 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради відповідач зареєстрований в якості юридичної особи.
25.06.2010 за № 33900 позивачем від відповідача був прийнятий звітний податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік, згідно якого загальна сума нарахованого земельного податку, що підлягає сплаті в 2010 році відповідачем визначена в розмірі 14758,07 грн., в т.ч. в січні - листопаді по 1229,84 грн. щомісяця, а в грудні - 1229,83 грн.
На підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки відповідача від 22.11.2010 №488/15/23879294 позивачем були прийняті податкові повідомлення - рішення форми «Ш» №0007051501/ від 22.11.2010, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 4008,56 грн., №0007061501/0 від 22.11.2010, яким відповідачу визначене податкове зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1291,15 грн. та №7071501/0 від 22.11.2010, яким відповідачу визначене податкове зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 122,99 грн. Дані податкові повідомлення - рішення були надіслані відповідачу засобами поштового зв'язку та, згідно поштового повідомлення, отримані відповідачем 30.11.2010.
Враховуючи відсутність заперечень відповідача проти позову та ненадання ним доказів, які б спростовували доводи позивача, судом встановлено, що зазначені податкові повідомлення рішення відповідачем не оскаржені.
У зв'язку з непогашенням відповідачем податкового боргу, 13.12.2010 позивачем в адресу відповідача була виставлена податкова вимога форми «Ю» №1/836 на суму 4900,42 грн.
Згідно даних облікової картки відповідача, станом на 18.05.2011 відповідач має податкову заборгованість з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 7360,09 грн., що відповідає сумі заявленого позову.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про плату за землю», в редакції чинній до 01.01.2011, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про плату за землю» визначалось, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно із ч. 1 ст. 15 вищезазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» визначалось, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відтак, відповідач повинен був сплатити податок на землю за листопад 2010 року до 30.12.2010, а за грудень 2010 року до 30.01.2011.
Частиною 1 статті 25 Закону України «Про плату за землю» встановлювалось, що за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.
Згідно із ч. 1 ст. 26 Закону України «Про плату за землю» визначалось, що за порушення Закону України «Про плату за землю» платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України, та законами України.
Відповідно до ст. 27 зазначеного Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно із п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в редакції чинній до 01.01.2011 (далі - Закон №2181), у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону №2181 визначались підстави для самостійного визначення суми податкового зобов'язання платника податків контролюючим органом.
Підпунктом 4.2.3 пункту 4.2 статті 4 Закону №2181 визначалось, що обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків.
Пунктом 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в редакції чинній до 01.01.2011, визначені підстави та розміри штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.
Оскільки відповідач не оскаржив податкові повідомлення - рішення, на підставі яких заявлений позов, не надав суду доказів на спростування цих податкових повідомлень-рішень, то суд визнає визначені в них суми податкових зобов'язань такими, що правильно визначені позивачем.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 визначалось, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону №2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Згідно пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
З аналізу вищенаведених норм права та обставин справи вбачається, що на момент розгляду справи відповідач має податковий борг з земельного податку на заявлену в позові суму.
Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону №2181 визначалось, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно із ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно пп. 14.1.137 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства, не сплачено суму податкового боргу з податку на землю в розмірі 7360,09 грн.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що вимоги позивача по стягненню з відповідача податкового боргу в сумі 7360,09 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м. Запоріжжя, який діє в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя до Відкритого акціонерного товариства «Ерко+Запоріжжя» про стягнення заборгованості з земельного податку - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з рахунків Відкритого акціонерного товариства «Ерко+Запоріжжя» (код ЄДРПОУ 23879294, зареєстроване: 69057, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 86) кошти у сумі частини податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб - 7360,09 грн. (сім тисяч триста шістдесят гривень 09 коп.), які зарахувати на р/р 33210811700003, код платежу 13050100, отримувач - місцевий бюджет у Жовтневому районі м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 34677124, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Р.В. Кисіль
Суддя Р.В. Кисіль
Постанова в повному обсязі складена 23.05.2011.