Справа № 815/29/15
06 лютого 2015 року
10 год. 00 хв.
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справу за адміністративним позовом Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Одеській області до ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) про стягнення заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14 664 грн. 93 коп. до бюджету на рахунок № 33214813700014, код платежу 13050300, одержувач - УДК в Ізмаїльському районі ГУ ДКУ в Одеській області, банк одержувача - ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, -
До Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів в Одеській області (надалі - Ізмаїльська ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області) до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14 664 грн. 93 коп. до бюджету на рахунок № 33214813700014, код платежу 13050300, одержувач - УДК в Ізмаїльському районі ГУ ДКУ в Одеській області, банк одержувача - ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 09.12.2014 року у відповідача наявна заборгованість зі сплати земельного податку з фізичних осіб у розмірі 14 664 грн. 93 коп., яка виникла у зв'язку із несплатою податкового зобов'язання визначеного контролюючим органом згідно податкових повідомлень-рішень № 1120-5 від 30.05.2014 року та № 1119-15 від 30.05.2014 року, на підставі ст. 286 Податкового кодексу України за користування земельними ділянками: площею 1364 кв.м. за адресою: м. Ізмаїл, вул. К. Маркса, 44-а, нормативна грошова оцінка якої складає 1072 грн. 17 коп., площею 315 кв.м. за адресою: м. Ізмаїл, вул. Тучкова, 31, нормативної грошовою оцінкою 428 грн. 87 коп. відповідно до п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. В судовому порядку податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались, а відтак суми визначеного земельного податку, який підлягає стягненню з відповідача є узгодженими. У зв'язку з чим, позивач просить задовольнити позов повністю та стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 4 583 грн. 83 коп. (аркуші справи 3-4).
Позивач у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи. Через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід. № ФП/170/15 від 06.02.2015 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Ізмаїльської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, в якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі (аркуш справи 25).
Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи (аркуш справи 19).
Письмових заперечень проти позову, заяв або клопотань про відкладення розгляду справи. тощо відповідачем до суду не надано.
Через канцелярію суду за вхід. № ФП/167/15 від 05.02.2015 року відповідачем надано клопотання про надіслання на адресу відповідача копії адміністративного позову Ізмаїльської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по земельному податку у відповідності до норм КАС України, у зв'язку із тим, що відповідачем було отримано лише пам'ятку про роз'яснення прав та ухвалу суду від 06.01.2015 року про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду (аркуш справи 24).
В судовому засіданні, за результатами розгляду даного клопотання, усною ухвалою суду, занесеною до журналу судового засіданні судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача з тих підстав, що відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу та третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виконано вказані приписи Кодексу адміністративного судочинства України та надіслано на адресу відповідача копію позовної заяви з додатками, про що до позову під час його подання до суду додано відповідний опис з квитанцією про відправлення на адресу відповідача копії позову з додатками.
Таким чином, на адресу відповідача судом було надіслано лише копію ухвали суду із супровідним листом з пам'яткою про права та обов'язки, оскільки у відповідності до вищезазначеного, у суду відсутній обов'язок щодо надіслання на адресу відповідача за позовами суб'єктів владних повноважень, копій позовних заяв з додатками, так як таким обов'язок виконано позивачем - суб'єктом владних повноважень під час подання адміністративного позову. Про що до позову додано відповідний письмовий доказ.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі сторони, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням зазначеного та надходження від представника позивача клопотання про розгляд справи без його участі, відповідно до приписів ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні судом прийнято рішення про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, згідно договору купівлі-продажу нежитлового приміщення від 03.12.2002 року, є власником нежитлового приміщення кафе-бару, що знаходиться в АДРЕСА_1 на земельній ділянці 320 кв.м. і складається в цілому з літ. А - кафе-бар, дощатий. Загальною площею 48,7 кв.м., надвірні споруди (аркуш справи 16).
Так, згідно матеріалів справи, відповідач є користувачем земельних ділянок: площею 1364 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 та 315 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2.
Використання землі в Україні, згідно вимог ст. 206 Земельного Кодексу України є платним.
Рішенням Ізмаїльської міської ради № 241-VI від 06.06.2012 року «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїла», затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Ізмаїла Одеської області; затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Ізмаїла в розмірі 124,80 грн.; затверджено економіко-планувальне зонування території міста Ізмаїла; затверджено коефіцієнти, які впливають на оціночну вартість земельних ділянок: коефіцієнт функціонального призначення, зональні коефіцієнти, локальні коефіцієнти та затверджено здійснювати з 2014 року розрахунки нормативної грошової оцінки земель міста Ізмаїла з урахуванням виявлених в результаті розвитку інфраструктури міста локальних коефіцієнтів. Введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Ізмаїла з 01.01.2013 року (аркуші справи 12-14).
Пунктом 14.1.147 статті 14 Податкового Кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктами 36.1, 36.5 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Заборгованість відповідача, згідно матеріалів справи виникла у зв'язку із несплатою нарахованих податкових органом зобов'язань з орендної плати за землю відповідно до ст. 286 Податкового кодексу України.
Згідно з приписами п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Так, як вбачається з матеріалів справи, враховуючи викладене, на підставі ст. 286 Податкового кодексу України, Ізмаїльською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області 30.05.2014 року було складено податкові повідомлення-рішення №№ 1119-15 та № 1120-5 щодо визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14 624 грн. 40 коп. та 40 грн. 53 коп. відповідно (аркуш справи 9).
Вказані податкові повідомлення-рішення було надіслано за адресою відповідача поштою та вручено особисто під підпис ОСОБА_1 08.08.2014 року.
Суми у вказаних податкових повідомленнях -рішеннях визначені відповідно до приписів чинного законодавства та складаються із:
- 1 364 кв.м. (площа земельної ділянки) х 1 072 грн. 17 коп. (нормативна грошова оцінка) х 1% (ставка податку) = 14 624 грн., 40 коп. - розмір земельного податку, який підлягає сплаті за користування земельною ділянкою у розмірі 1 364 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1.
- 315 кв.м. (площа земельної ділянки) х 428 грн. 87 коп. (нормативна грошова оцінка) х 0,03% (ставка податку) = 40 грн., 53 коп. - розмір земельного податку, який підлягає сплаті за користування земельною ділянкою за адресою: м. Ізмаїл, вул. Тучкова, 31.
Відповідно пп. 16.1.4, 16.1.9 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи та не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
Строки сплати плати за землю визначено у ст. 287 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.п. 287.1, 287.5 ст. 287 вказаного Кодексу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, передбачених вказаною нормою строк. Відповідачем визначену суму земельного податку сплачено не було.
Податкові повідомлення-рішення №№ 1119-15, 1120-5 від 30.05.2014 року в судовому порядку відповідачем не оскаржувались.
Таким чином, згідно довідки позивача про суми податкового боргу платника податків ОСОБА_1 від 09.12.2014 року та даних облікової картки платника податків ОСОБА_1, за період з 07.10.2014 року по теперішній час, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати земельного податку з фізичних осіб, яка не сплачена добровільно та не стягнута у судовому порядку у розмірі 14 664 грн. 93 коп. (аркуші справи 9-10, 22).
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплачена у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 розділу 1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справ, з метою погашення податкового боргу, Ізмаїльською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області відповідно до п. п. 59.1, 59.3, 59.4, 59.5 ст. 59 Податкового Кодексу України було надіслано на адресу ОСОБА_1 податкову вимогу форми «ф» № 58-11 від 27.03.2014 року на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 26.03.2014 року, за основним платежем - 13 331 грн. 74 коп.. яка отримана відповідачем 29.03.2014 року (аркуші справи 7, 8).
Доказів щодо оскарження або оплати відповідачем податкової заборгованості зі сплати земельного податку у розмірі 4 583 грн. 83 коп. повністю або частково, або доказів оскарження податкових повідомлень-рішень, тощо, станом на момент розгляду справи суду не надано.
Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин та оцінюючи надані у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог щодо стягнення податкового боргу у сумі 14 664 грн. 93 коп., відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до вимог п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінюючи надані у справу докази, виходить із принципів адміністративного судочинства - змагальність, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин справи, згідно із яким розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих позивачем доказів, зважаючи на те, що законодавством України встановлений обов'язок платників податків зі сплати податків (зборів) та інших обов'язкових платежів та такий обов'язок відповідачем у визначеному законодавством порядку та строки не виконаний, а інше ним не доведено, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Одеській області до ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1) про стягнення заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14 664 грн. 93 коп. до бюджету на рахунок № 33214813700014, код платежу 13050300, одержувач - УДК в Ізмаїльському районі ГУ ДКУ в Одеській області, банк одержувача - ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011 є обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до приписів Закону України «Про судовий збір», позивач звільнений від сплати судового збору, у зв'язку з чим, питання про розподіл судових витрат не вирішувалось.
На підставі викладеного, керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 128, 159-164, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Одеській області до ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2) про стягнення заборгованості по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14 664 грн. 93 коп. до бюджету на рахунок № 33214813700014, код платежу 13050300, одержувач - УДКС в Ізмаїльському районі ГУ ДКСУ в Одеській області, банк одержувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011 - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2) заборгованість по земельному податку з фізичних осіб у розмірі 14 664 (чотирнадцять тисяч шістсот шістдесят чотири) грн. 93 (дев'яносто три) коп. на користь бюджету на рахунок № 33214813700014, код платежу 13050300, одержувач - УДКС в Ізмаїльському районі ГУ ДКСУ в Одеській області, банк одержувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан