"05" лютого 2015 р.Справа № 916/525/13-г
Одеський апеляційний господарський суд у складі:
Головуючого судді Ліпчанської Н.В.
Суддів Лисенко В.А., Мацюри П.Ф.
При секретарі судового засідання Молодові В.С.
За участю представників сторін:
Від позивача - Єгоров В.С., за довіреністю № 14-37 від 13.05.2014 р.;
Від відповідача - Орлова О.В., за довіреністю № 13/24-3 від 05.01.2015 р.;
Від ДВС - Шевченко Д.В., за довіреністю № 3-14/4.1/1353 від 23.12.2014 р.
Розглянувши апеляційні скарги Державної виконавчої служби та Публічного акціонерного товариства "Одеська ТЕЦ"
на ухвалу господарського суду Одеської області від 08.12.2014р.
За скаргою Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України
у справі № 916/525/13-г
За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Публічного акціонерного товариства "Одеська ТЕЦ"
про стягнення 16 145 688,00 грн.,
Встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 25.03.2013 р. (Суддя - Меденцев П.А.) у справі № 916/525/13-г позов Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (Далі - ПАТ „НАК „Нафтогаз України" задоволено, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ" (Далі - ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ") на користь ПАТ „НАК" "Нафтогаз України" 16 000 000 грн. основного боргу, 62 400 грн. пені, суму на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів 32 000 грн., три відсотки річних в розмірі 51 288 грн. та судовий збір у розмірі 68 820 грн. (т. 1 а.с. 54 - 56).
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2013 р. рішення господарського суду Одеської області від 25.03.2013 р. у даній справі - залишено без змін (т. 1 а.с. 79 - 82).
20.05.2013р. на примусове виконання рішення господарського суду Одеської області від 25.03.2013 р. був виданий відповідний наказ (т. 1 а.с. 90).
08.07.2013 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (Далі - ДВС) було відкрито виконавче провадження по виконанню наказу господарського суду Одеської області від 20.05.2013р. №916/525/13-г (т. 2 а.с. 6).
23.07.2013 р. до ДВС надійшла заява ПАТ „Одеська ТЕЦ" про зупинення виконавчого провадження у зв'язку з тим, що воно є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке внесене до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України від 23.06.2005р. №2711-IV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (т. 2 а.с. 9).
23.09.2014 р. відділом примусового виконання рішень ДВС було винесено Постанову про зупинення виконавчого провадження, на підставі зазначених у заяві ПАТ „Одеська ТЕЦ" норм (т. 2 а.с. 54).
09.10.2014 р. ПАТ "НАК "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду Одеської області зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень ДВС у даній справі, в якій просить суд визнати неправомірними дії ДВС, які полягають у винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження від 23.09.2014 р. ВП№38760199 з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 20.05.2013р. №916/525/13-г; визнати недійсною постанову про зупинення виконавчого провадження від 23.09.2014р. ВП№38760199 з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 20.05.2013р. №916/525/13-г; зобов'язати державного виконавця ДВС вчинити дії відповідно до чинного законодавства (т. 1 а.с. 97 - 101).
В обґрунтування зазначеної скарги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" вказує на те, вказана постанова про зупинення виконавчого провадження винесена з порушенням вимог чинного законодавства України, з огляду на відсутність підстав для зупинення виконавчого провадження, оскільки згідно Рішення Конституційного Суду України, викладених у рішенні №18-рп/2012 від 13.12.2012 р. (т. 2 а.с. 32 - 34), обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень на підставі п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а внесення юридичної особи до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", дія якого не поширюється на стягнення боргу за договором поворотної фінансової допомоги.
23.10.2014 р. ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" надало відзив на скаргу, в якому просило місцевий господарський суд відмовити у задоволенні скарги, зазначаючи, що дії Державної виконавчої служби щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження цілком законні, оскільки заборгованість за договором поворотної фінансової допомоги у ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виникла саме з причин неповних розрахунків за спожиту теплову енергію, та вказав, що єдиним споживачем теплової енергії ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" є КП "Теплопостачання міста Одеси", заборгованість якого перед відповідачем підтверджується бухгалтерською довідкою від 20.10.2014 р. та складає 317 215 321,54 грн. Крім того, ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" звертає увагу суду на те, що ухвалою суду від 15.06.2001р. було порушено провадження у справі №17-2-18/01-5010 за заявою ВАТ "Одесагаз" до ДП "Одеська ТЕЦ" про визнання банкрутом, в рамках якої було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (т. 1 а.с. 117 - 119).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 08 грудня 2014 року (Суддя - Щавинська Ю.М.) Скаргу ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень ДВС України у даній справі - задоволено частково. Суд визнав дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Селезньова М.О. щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 23.09.2014р. ВП №38760199 - незаконними. Також, суд визнав недійсною зазначену постанову про зупинення виконавчого провадження від 23.09.2014р. ВП №38760199. У задоволенні решти скарги було відмовлено (т. 2 а.с. 66 - 71).
Мотивуючи дану ухвалу, місцевий господарський суд, посилаючись на норми ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального Кодексу України, ст.ст. 1, 2, 15, 37, 39 Закону України „Про виконавче провадження", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Рішення Конституційного суду України №18рп/2012 від 18.12.2013 р., ст.ст. 67, 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" вказав на те, що відносини сторін, які виникли на підставі договору поворотної фінансової допомоги знаходяться поза сферою регулювання Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а виконавче провадження з примусового виконання наказу №916/525/13-г від 20.05.2013р. не стосується неповних розрахунків за енергоносії, а отже і не підлягає обов'язковому зупиненню на підставі п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження".
Місцевий господарський суд дійшов до висновку про неправомірність дії державного виконавця щодо зупинення виконавчого провадження, у зв'язку з чим постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Селезньова М.О від 23.09.2014р. ВП №38760199 підлягає визнанню недійсною.
Стосовно вимог скаржника про зобов'язання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України вчинити дії відповідно до чинного законодавства, місцевий господарський суд дійшов до висновку про відмови у задоволенні даних вимог, з огляду на відсутність жодних доказів ухилення державного виконавця від поновлення виконавчого провадження після визнання недійсною відповідної постанови про зупинення виконавчого провадження. При цьому, суд зазначив, що захисту підлягає вже порушене право, а не таке, яке може бути порушено у майбутньому, і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Не погоджуючись із винесеною ухвалою місцевого господарського суду, 21.01.2015 р. ДВС України звернулась із апеляційною скаргою до Одеського апеляційного господарського суду, вважаючи вказану ухвалу такою, що прийнята судом з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню, з огляду на наступне:
У відділі примусового виконання рішень ДВС України перебуває виконавче провадження з примусового виконання наказу № 916/525/13-г, виданого 20.05.2013 р. господарським судом Одеської області.
Відповідно до п. 3.7 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч. 1 п. 15 ст. 37 Закону України „Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Боржника - ПАТ „Одеська ТЕЦ" внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Заборгованість за договором поворотної фінансової допомоги у ПАТ „Одеська ТЕЦ" перед ПАТ „НАК „Нафтогаз України" виникла саме з причин неповних розрахунків за спожиту теплову енергію.
Постанова ДВС про зупинення виконавчого провадження від 23.09.2014 р. ВП № 38760199, прийнята у відповідності згідно із вищевказаними вимогами законодавства.
28.01.2015 р. до Одеського апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга ПАТ „Одеська ТЕЦ", в якій підприємство вважає, що ухвала господарського суду Одеської області від 08.12.2014 р. по даній справі прийнята внаслідок неповного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, а дії державного виконався ДВС України є цілком законними та правомірними.
ПАТ „Одеська ТЕЦ" в апеляційній скарзі вказує на те, що ухвалою суду від 15.06.2001 р. у справі №17-2-18/01-5010 про порушення провадження у справі про банкрутство введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, згідно якого протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що ухвалу господарського суду слід залишити без змін, а апеляційні скарги без задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно із статтею 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у ньому, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до законів України, а також рішеннями, що підлягають примусовому виконанню.
В частині 2 статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" вказано, що примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".
Відповідно до п.15 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадках внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Частиною 2 ст.2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно п.1.4 ст.1 вказаного Закону заборгованість - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію"
Наведеними положеннями встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюються положення п.15 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Згідно висновків Конституційного суду України, викладених у рішенні №18рп/2012 від 18.12.2013р., обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до ст.ст. 67, 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України офіційно оприлюднюються та є обов'язковими для виконання.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що відносини сторін, які виникли на підставі договору поворотної фінансової допомоги знаходяться поза сферою регулювання Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а виконавче провадження з примусового виконання наказу №916/525/13-г від 20.05.2013р. не стосується неповних розрахунків за енергоносії, а отже і не підлягає обов'язковому зупиненню на підставі п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження".
Колегія суддів не погоджується із посиланням ДВС на те, що заборгованість за договором поворотної фінансової допомоги у ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виникла саме причин неповних розрахунків за спожиту теплову енергію КП "Теплопостачання міста Одеси" перед ПАТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ", оскільки ці відносини стосуються лише зазначених підприємств, та не мають жодного відношення до обов'язків сторін договору поворотної фінансової допомоги.
Посилання ПАТ „Одеська ТЕЦ" на введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вимоги за договором поворотної фінансової допомоги від 20.10.2011 р. виникли вже після порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Одеська ТЕЦ", а отже вони не є конкурсними.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду винесено при повному з'ясуванні та дослідженні всіх обставин справи з правомірним застосуванням норм діючого законодавства, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 99; 101 - 103; 105 - 106 ГПК України, суд -
Постановив:
Апеляційні скарги Державної виконавчої служби та Публічного акціонерного товариства "Одеська ТЕЦ" - залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Одеської області від 08.12.2014р. у справі № 916/525/13-г - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до ВГСУ.
Повний текст постанови підписано 09.02.2015 р.
Головуючий суддя Н.В. Ліпчанська
Суддя В.А. Лисенко
Суддя П.Ф. Мацюра