Постанова від 02.02.2015 по справі 912/1617/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.02.2015 року Справа № 912/1617/14

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Величко Н.Л. (доповідач)

суддів: Іванова О.Г., Подобєда І.М.

секретар судового засідання: Погорєлова Ю.А.

За участю прокурора Міщук Н.П., службове посвідчення № 029708 від 20.10.14р.

Представники сторін:

від відповідача-2: Христенко В.В. представник, посвідчення НОМЕР_2 від 01.04.14;

від відповідача-3: Камишова К.О. представник, довіреність №ТД-063 від 01.03.14;

представники позивача, відповідача-1 та третьої особи у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

розглянувши матеріали апеляційної скарги державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Промінь",

на рішення господарського суду Кіровоградської області від 03.10.2014 року

у справі № 912/1617/14

за позовом заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача - 1 Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області смт. Олександрівка, Кіровоградська область

до відповідача - 2 державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Промінь" с. Красносілка, Олександрівський район, Кіровоградська область

до відповідача - 3 закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Елітне насіння", м.Київ

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 - Міністерство аграрної політики та продовольства України, м. Київ

про визнання недійсним розпорядження, договору оренди землі та повернення земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 03.10.2014 року у справі № 912/1617/14 (головуючий суддя: Коваленко Н.М., судді: Глушков М.С., Кабакова В.Г.) позов задоволено . Визнано недійсним розпорядження голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду на території Красносілківської сільської ради ДП СГП "Промінь" від 01.02.2012 року № 90р.

Визнано недійсним на майбутнє договір оренди землі від 25.03.2012 року, укладений між Олександрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та державним підприємством "Сільськогосподарське підприємство "Промінь", зареєстрований 23.05.2012 року відділом Держкомзему у Олександрівському районі за № 352050004002821.

Зобов'язано закрите акціонерне товариство "Торговий дім "Елітне насіння" повернути Головному управлінню Держземагентства у Кіровоградській області земельну ділянку площею 148,9271 га ріллі на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3520583500:02:000:9002 вартістю 1 685 260 грн. у придатному для використання стані шляхом припинення на ній господарської діяльності та складанні акту прийому-передачі земельної ділянки.

Стягнуто з Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області на користь Державного бюджету України - 1 218, 00 грн. судового збору. Стягнуто з державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Промінь" на користь Державного бюджету України - 2 436, 00 грн. судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що договір оренди землі від 25.03.2012 року укладено за відсутності дійсного рішення (розпорядження) відповідача 1 про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду, відтак спірний договір оренди землі не відповідає законодавству, зокрема, приписам ст. ст. 116, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, які діяли на час укладення такого договору, що є підставою для визнання договору недійсним.

2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення.

Не погодившись із зазначеним рішенням, державне підприємство "Сільськогосподарське підприємство "Промінь", звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги її заявник посилається на те, що господарським судом не враховано , що ДП «СГП «Промінь» находиться на стадії санації та спірна земельна ділянка передана в користування саме для виконання плану санації. В даному випадку вилучення земельної ділянки є обмеженням дій боржника щодо розпорядження його майновими правами на землю, яка є основним засобом виробництва, що перешкоджає виконанню плану санації та суперечить інтересам конкурсних кредиторів. Відтак, судом не прийнято до уваги підстави надання вказаної земельної ділянки у користування ДП «СГП «Промінь», а саме - виключно для виконання плану санації.

Міністерство аграрної політики України зверталося до Олександрівської РДА з листом від 23.11.2007 року № 37-11-3-11/18756 з проханням залишити у постійному користуванні ДП «СГП «Промінь» вказану земельну ділянку із земель державної власності, яка залишилась після розпаювання між працівниками та пенсіонерами, оскільки її вилучення унеможливлює статутну діяльність підприємства та виконання плану санації.

Для врегулювання даного питання шляхом компромісу, а саме для забезпечення надходження коштів за оренду земельної ділянки до бюджету та виконання плану санації ДП «СГП «Промінь», вказана земельна ділянка на законних підставах за рішенням конкурсної комісії по передачі земельних ділянок державної власності в оренду на конкурентних засадах у 2008 році була передана ДП «СГП «Промінь» в оренду, а потім в суборенду ЗАТ «ТД «Елітне насіння», оскільки передача у користування Інвестору(ЗАТ «ТД «Елітне насіння») вказаної земельної ділянки є основною умовою виконання плану санації (п.3.5.) та погашення кредиторської заборгованості.

Таким чином, земельна ділянка знаходиться у користуванні ДП «СГП «Промінь» та ЗАТ «ТД «Елітне насіння» ще з 2008 року відповідно до договору оренди землі б/н від 18.01.2008 року та договору суборенди землі б/н від 26.05.2008 року. У 2012 році вказані договори були переукладенні на підставі звернення арбітражного керуючого ДП «СГП «Промінь» у зв'язку з присвоєнням земельним ділянкам кадастрових номерів.

Протягом часу користування земельною ділянкою (більше 6 років) ніхто не оскаржував ні договори оренди та суборенди землі ні підстави отримання земельних ділянок у користування.

Дослідження зазначених обставин впливають на встановлення факту наявності законних підстав для укладення вказаного договору оренди землі.

Суд не врахував позицію Міністерства аграрної політики та продовольства України, як органу управління ДП «СГП «Промінь» та органу, який здійснює державний контроль у сфері земельних відносин, яке заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки визнання договору оренди земельної ділянки та відповідного договору суборенди земельної ділянки недійсними та вилучення земельної ділянки унеможливить виконання плану санації, погашення заборгованості ДП «СГП «Промінь» перед кредиторами та призведе до банкрутства державного підприємства, порушить права трудового колективу та завдасть шкоди інтересам держави.

Господарським судом не обґрунтовано зазначено, що Розпорядження втратило свою чинність внаслідок його невиконання у встановлений строк, тобто договір оренди землі від 25.03.2012 року укладено між сторонами за відсутності чинного розпорядження відповідного органу про надання земельної ділянки в оренду.

На думку скаржника, в рішенні суду не вірно зазначено, що Розпорядження суперечить ст.35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та ст. 123 Земельного кодексу України. Крім того, не зазначено будь-яких доказів порушення інтересів держави Відповідачами.

Представник відповідача підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.

3. Доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу.

Прокурором надано відзив на апеляційну скаргу відповідача -2, в якому зазначено, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено матеріали справи, прийнято вірне рішення у відповідності до норм чинного законодавства, доводи скаржника, в свою чергу, які зазначені в апеляційній скарзі є безпідставними та необґрунтованими. Просить залишити оскаржуване рішення - без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Позивачем надано заперечення на апеляційну скаргу в якому повністю підтримано правову позицію прокурора.

Відповідач-3, в свою чергу, підтримує апеляційну скаргу та наголошує, що суд першої інстанції передчасно дійшов до висновку, що розпорядження суперечить ст. 35 Закону України «Про «Про державну експертизу землевпорядної документації» та ст. 123 Земельного кодексу України. Просить прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.

У судовому засіданні 02.02.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

4. Дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський встановив наступні обставини:

Згідно статуту, затвердженого розпорядженням Мінагрополітики України №32 від 15.06.2005р. та державну реєстрацію якого проведено 22.06.2005р. номер запису 1436 105 0001 000144, Державне підприємство « Сільськогосподарське підприємство «Промінь» ,створене відповідно наказу Міністерства аграрної політики України від 21.04.2005р. № 165 «Про перейменування Дослідного господарства «Промінь» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Української академії аграрних наук.

ДП «СГП «Промінь» засноване на державній власності і підпорядковане Міністерству аграрної політики України (орган управління майном ).

Підприємство є державним, унітарним, комерційним підприємством.

Згідно ст.4 статуту майно підприємства є державною власністю і закріплено за ним на праві повного господарського відання.

Підприємство здійснює володіння та користування землею, як основним засобом виробництва згідно з державним актом на право користування землею, іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства(4.6 ст. 4 статуту).

14 серпня 2006 р. ухвалою господарського суду Кіровоградської області порушено провадження у справі про банкрутство ДП « СГП « Промінь», введено процедуру розпорядження майном боржника.

13 березня 2007р. розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації № 158-р затверджено проект землеустрою щодо приватизації та організації території. Передано у приватну власність громадянам земельні ділянки площею 3427,32 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення постійного користування ДП «Сільськогосподарське підприємство «Промінь» для ведення сільськогосподарського товарного виробництва.

Створено землі запасу на площі 1081,43 га ріллі, з яких 559,78 га ріллі підлягають залуженню, землі резерву на площі 690,43 га ріллі на території Красносілківської сільської ради (п.3 розпорядження) (а.с. 21 т.1)

Ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2007р. у справі 11/49 з метою сприяння відновленню платоспроможності боржника за клопотанням комітету кредиторів введено процедуру санації боржника Державного підприємства « Сільськогосподарське підприємство « Промінь»

23.11.2007р. листом № 37-11-3-11/18756 Міністерство аграрної політики України, яке є органом управління майном ДП «СГП «Промінь» ,звернулося до голови Олександрівської райдержадміністрації Кіровоградської області відповідно до п.4 ст.25 ЗК України з проханням залишити у постійному користуванні ДП «СГП «Промінь» земельну ділянку загальною площею 2569,68га із земель державної власності, яка залишилась після розпаювання між працівниками та пенсіонерами;

надати дозвіл ДП »СГП»Промінь» на виготовлення правовстановлюючих документів на право постійного користування земельною ділянкою;

внести відповідні зміни до розпорядження Олександрівської райдержадміністрації №158 від 13.03.2007р. в частині створення земель резерву і запасу та розпорядження № 647-р від 12.10.2007р. в частині передачі зазначеної земельної ділянки в оренду на конкурсних засадах.

У обґрунтування посилався на те, що ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2007р. введено процедуру санації. Керуючим санацією складено план санації який схвалено комітетом кредиторів та знаходиться на погодженні у Мінагрополітики. Одним із заходів згідно плану санації є відновлення платоспроможності боржника шляхом вирощування сільськогосподарських культур та використання земельних угідь. Вилучення земельної ділянки унеможливлює статутну діяльність підприємства, виконання плану санації, порушує права трудового колективу на працю та суперечить вимогам ст..141,ч.3 ст.84 Земельного кодексу України.

Згідно протоколу № 24 конкурсної комісії по передачі земельних ділянок державної власності в оренду на конкурсних засадах від 20.12.2007р. , зазначеною комісією розглядалося питання про проведення конкурсу по передачі земельних ділянок державної власності в оренду на території Красносілківської сільської ради з земель запасу: поле №5 (відділок 1) площею 114,58 га, поле №3 (відділок 2) площею 86,82 га, поле №10 (відділок 3) площею 148,93 га.,поле №3 (відділок 4) орієнтовно площею 100,7га,поле №4 (відділок 4) площею70,92 + 6,0 га.

Під залуження по полях орієнтовно площею 559,43га.

Земель резерву Красносілківської сільської ради : поле №8 (відділок 1) площею 116,81 га, поле №10 (відділок 2) орієнтовною площею 42,92га,поле №7 (відділок 2) орієнтовною площею 38,74 га, поле №7 (відділок 2) орієнтовною площею 4.73 га, поле №1 (відділок 2) орієнтовною площею 28,92га, поле №4 (відділок 3) орієнтовною площею 50,00га,поле №12 (відділок3) орієнтовною площею 32,51га, поле №11 (відділок 3) орієнтовною площею 98,62га,поле №11 (відділок 3) орієнтовною площею 48,84га., поле № 12 (відділок 3) орієнтовною площею 120,23га., поле №3 (відділок3) орієнтовною площею 23,85га. Поле №9 (відділок3) орієнтовною площею 78,89га.

Підчас проведення засідання конкурсної комісії розглядалося, у тому числі , звернення трудового колективу ДП СГП «Промінь» та керуючого санацією цього підприємства про надання землі, яка залишилась після приватизації та знаходилась у користуванні господарства на праві постійного користування без конкурсу.

За результатами конкурсною комісією прийнято рішення визнати конкурс на оренду земель Красносільківської сільської ради таким ,що не відбувся.

Рекомендовано Олександрівській районній державній адміністрації заключити з ДП «СГП «Промінь» договір оренди терміном до завершення процедури санації на землі запасу та резервного фонду Красносілківської сільської ради.

Відділу земельних ресурсів в три денний термін після підписання протоколу подати на розгляд райдержадміністрації проект розпорядження про надання земельних ділянок в оренду терміном до завершення процедури санації на землі запасу та резервного фонду Красносілківської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.39-40,т.1)

Головою Олександрівської райдержадміністрації 18.01.2008 прийнято розпорядження № 33-р "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" .

Пунктом 1,2 цього розпорядження вирішено заключити договір оренди земель запасу та резервного фонду Красносілківської сільської ради орієнтовною площею 1771,81 га до закінчення процедури санації з ДП СГП «Промінь» з 1 січня 2008р. на підставі рішення земельної конкурсної комісії від 20.12.2007р. (протокол № 24), надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Пунктом 3 розпорядження встановлено, що проект землеустрою необхідно виготовити в тримісячний термін (до 18.04.2008 року), в разі не виготовлення у зазначений термін, розпорядження та договір оренди втратить чинність.

Пунктом 4 ДП "СГП "Промінь" зобов'язано в тижневий термін надати відділу земельних ресурсів копію договору про замовлення проектів землеустрою з проектною організацією.

18.01.2008р. на підставі розпорядження між відповідачем 1 та відповідачем 2 укладено договір оренди землі без номеру, який зареєстрований Олександрівським відділенням Кіровоградської філії Центру Державного земельного кадастру у Державному реєстрі земель від 26.05.2008 року за № 1.

Згідно до зазначеного договору відповідачем 1 надано відповідачу 2 в оренду земельну ділянку площею 1171,81 га земель запасу та резервного фонду, на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та випасання худоби без міни цільового призначення. Згідно п.8 договору, останній діє з 1.01.2008р. до закінчення процедури санації, яка введена ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2007р. по справі 11/49, з правом пролонгації у разі продовження за рішенням господарського суду терміну санації або відновлення платоспроможності з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно проекту землеустрою. Орендар повинен не пізніше ніж за 10 днів після закінчення строку дії процедури санації повідомити письмово орендодавця про закінчення строку його дії.

Пунктами 18-20 договору встановлені умови і строки передачі земельної ділянки в оренду згідно з якими передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту є розпорядження голови Олександрівської райдержадміністрації від 18.01 2008р. № 33-р та передається орендарю у 3 денний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання передачі.

Пунктом 30 договору оренди орендар має право передавати цю орендовану ділянку в суборенду або залучати інших юридичних та фізичних осіб до спільного господарювання зі спільною юридичною відповідальністю за використання даних ділянок з дотриманням умов цього договору.

Згідно копії примірника №1 проекту землеустрою 2008р. останній розроблений ДП «Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на підставі договору з ДП "СГП "Промінь" № 779 від 23.01.2008 року та розпорядженням голови Олександрівської державної адміністрації від 18.01.2008р. (а.с116,т.1) На титульному листі зазначеної копії проекту наявний штамп розробника про реєстрацію № 5309 17.05.2008р.

Відповідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11.06.2008р. №1671 Головного управління земельних ресурсів Кіровоградської області , замовником державної експертизи проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду до закінчення процедури санації ДП «Сільськогосподарське підприємство «Промінь» є ДП «Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», дата виготовлення землевпорядної документації травень 2008р., вид державної експертизи первинна, проект землеустрою погоджений:

Красносілківською сільською радою від 19.02.2008р.№5

Відділом земельних ресурсів у Олександрівському районі від 19.02.2008р.№ 39

Олександрівським відділом екологічного контролю від 19.02.2008р.№13

Олександрівською районною санітарно-епідеміологічною станцією від 25.02.2008р. №265/03-1

Відділом регіонального розвитку містобудування, архітектури та житлово комунального господарства Олександрівської ОДА від 21.02.2008р. №38/03

Відділом охорони культурної спадщини, туризму та курортів управління культури і туризму Кіровоградської ОДА від 25.02.2008р. № 01-33-193/3.

У висновку наявні зауваження до землевпорядної документації а саме:

Підтвердити чинність дозволу на розробку проекту землеустрою;

Документацію доповнити планом санації (темін санації);

Продатувати завдання на виконання робіт;

Документацію доповнити обмеженням на не розорювання пасовищ;

Відсутнє погодження органу СЕС , план відведення та розбивочне креслення погодити з ОСОБА_3;

План відведення не погоджений ОНПС;

Відсутні дані про забезпеченість громадськими пасовищами жителів громади села;

Не дотримано вимоги ст. 19 Закону України «Про оренду землі»;

Прикласти правовстановлюючі документи на земельні ділянки попереднього землекористувача.

За результатами підсумкової оцінки об'єкт землевпорядної документації оцінено негативно та не погоджено.

У висновку зазначено, що строк дії висновку згідно ст.36 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації (т.1а.с 117)

Згідно копії примірника №2 проекту землеустрою 2008р., розробленого ДП «Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на підставі договору з ДП «СГП »Промінь» № 779 від 23.01.2008, наданого відділом Держземагенства в Олександрівському районі Кіровоградської області на 123 аркушах, зазначений документ має два титульні листи примірника №2, на першому з яких на бланку ДП « Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» наявний заголовок « Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду до закінчення процедури санації Державному підприємству «Сільськогосподарське підприємство «Промінь» для ведення товарного сільсько-господарського виробництва за рахунок земель державної власності (запасу та резервного фонду) на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, м. Кіровоград - 2008р та штамп відділу земельних ресурсів про визначення кадастрового номера земельної ділянки та зазначенням кадастрового номеру 3520583500:02:000:, дату його визначення - 28.06.12р. та внесення інформації до держреєстру 10.07.12р., на другій копії примірника №2 крім вищезазначеної інформації за виключенням штампу, розміщена наступна інформація правому верхньому куті «замовлення: від 23.01.2008р .№779 , замовник : ДП «СГП»Промінь» (в особі керівника Забави О.Г.), у лівому куті - «відділ землевпорядного проектування №4». В нижній частині листа зазначено - нормо контроль та підпис Л.П.Буянова.

Згідно з копіями матеріалів проекту примірника №2 2008р. до нього долучені:

Вихідна земельно-кадастрова інформація;

пояснювальна записка (з дотатком №1 - обмеження власників землі і землекористувачів в охоронних зонах ЛЕП); додаток № 2 до пояснювальної записки - експлікація відведених земель;

довідка Красносілківської сільської ради від16.04.2008р. №336 про те, що громадяни сіл Красносілківка та Бандурове ,які утримують у домогосподарстві ВРХ пасовищами забезпечені;

розпорядження Олександрівської районної держадміністрації від 18.01.2008р. № 33-р., розпорядження №442-р від 17.08.2010р. про припинення права користування земельною ділянкою на умовах оренди та дію договору оренди земельної ділянки на площі 2,0га (поле№3) із земель резервного фонду сільськогосподарського призначення Красносілківської сільської ради в зв'язку з добровільною відмовою від подальшого використання ДП «СГП»Промінь»;

Умови відведення земельних ділянок від 23.01.2008р. №14 Відділу земельних ресурсів у Олександрівському районі загальною площею 1765,8972га.;

Завдання на виконання робіт від 23.01.2008р.;

Висновок Красносілківської сільської ради від 19.02.2008р. №5 , в якому рада не заперечувала проти передачі в оренду земельних ділянок (згідно експлікації земельних угідь);

Висновок Відділу земельних ресурсів у Олександрівському районі Кіровоградської області від 19.02.2008р. №39, яким погоджено відведення земельних ділянок (згідно експлікації земельних угідь);

Висновок Олександрівського відділу екологічного контролю від 19.02.2008р., яким погоджено відведення земельних ділянок (згідно експлікації земельних угідь);

Лист від 25.02.2008р. №865/03-1 Олександрівської районної санітарно-епідеміологічної станції щодо погодження проекту землеустрою;

Висновок Відділу регіонального розвитку містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства від 21.02.2008р. №3-8/08, яким погоджено відведення земельних ділянок (згідно експлікації земельних угідь);

Ухвала господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2007р.у справі №11/49 про введення процедури санації;

Протокол засідання конкурсної комісії по передачі земельних ділянок державної власності в оренду на конкурсних засадах №24 від 20.12.2007р.;

Погодження проекту землеустрою Відділу охорони культурної спадщини, туризму та курортів від 25.02.2008р. №01-33-1931/3;

Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ДП «СГП»Промінь»;

Довідка з Єдиного державного реєстру №27212 від 25.06.2005р. про реєстрацію ДП "СГП "Промінь";

Свідоцтво про реєстрацію платника податку ДП «СГП «Промінь» №15039085 від 21.07.2005р.;

Статут ДП СГП «Промінь»;

Розрахункова відомість збитків від 21.02.2008р.;

Акт від 21.02.2008р. визначення збитків власникам землі та землекористувачам, пов'язаних з вилученням землі, затвердженим розпорядженням Олександрівської райдержадміністрації №224-р від 31.03.2008р. та розпорядження №224-р від 31.03.2008р.;

Відомість вирахування площ земельних ділянок, що запропоновані до відведення в оренду ДП «СГП» Промінь», на якій наявні штампи про визначення кадастрових номерів земельним ділянкам 28.06.2012р., у тому числі земельній ділянці № 2 площею 148,9271га кадастрового номеру 3520583500:02000:9002;

Експлікація відведених земель.

Згідно пояснювальної записки до проекту ,на час розробки проекту відведення земельні ділянки є землями державної власності, використовувались за цільовим призначенням. Відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі, земельні ділянки віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельні ділянки, розміщені на ґрунтах агровиробничих груп 29д, 37д 38д, 40е, 41е, 49е, 50е, 56е, 208д,209е.

Ухвалою від 2.02.2011р. у справі №11/49 Господарським судом Кіровоградської області затверджено план санації ДП "СГП " Промінь".

Розділом 3.3 плану санації передбачено перелік заходів санації ДП «СГП»Промінь» серед яких відновлення та стабілізація виробничо-господарської діяльності боржника шляхом його участі у спільній виробничій діяльності з інвестором та кредиторами. До виконання зобов'язань боржника перед кредиторами залучено інвестора - Закрите акціонерне товариство торговий дім «Елітне насіння», який взяв на себе зобов'язання з погашення заборгованості боржника перед кредиторами в обсязі 4438 923 грн., у тому числі в обмін на право на укладення договору про спільну сільськогосподарську діяльність терміном 25 років, який є складовою частиною плану санації.

Розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду на території Красносілківської сільської ради ДП "СГП "Промінь" від 01.02.2012 року № 90р затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду до закінчення процедури санації ДП "Сільськогосподарське підприємство "Промінь" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель державної власності (запасу та резерву) сільськогосподарського призначення на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області , надано відповідачу 2. в оренду земельні ділянки загальною площею 1763,8484 га, в тому числі: 1181,7628 га ріллі та 582,0856 га пасовищ. Визначено, що договір оренди повинен бути укладений та зареєстрований в місячний термін, у разі невиконання розпорядження у вказаний термін, розпорядження втратить чинність. (а.с18-19 т.1) У додатку до розпорядження перелічені земельні ділянки запасу, землі резерву з визначенням їх кадастрових номерів ,площі та їх призначення (рілля, пасовища) у тому числі під порядковим номером 1 - земельна ділянка кадастровий номер 3520583500:02:000:9002 загальною площею 148,9271га ріллі з земель запасу.

На підставі розпорядження між відповідачем 1 та відповідачем 2 укладено договір оренди землі від 25.03.2012 року, який зареєстрований відділом Держкомзему у Олександрівському районі 23.05.2012 року за № 352050004002821.

Відповідно до зазначеного договору відповідачем 1. надано відповідачу 2. в оренду земельну ділянку площею 148,9271га ріллі на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району із земель запасу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1: 02: 000: 9002 вартістю 1 685 260 грн. Згідно п.8 договору ,останній діє з моменту реєстрації і до закінчення процедури санації, яка введена ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2007р. по справі 11/49 (31.12.2018р.), з правом пролонгації у разі продовження за рішенням господарського суду терміну санації або відновлення платоспроможності з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно проекту землеустрою.

Пунктами 18-20 договору встановлені умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, згідно з якими передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення та передається орендарю у 3 денний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання передачі

Згідно акту прийому передачі зазначена земельна ділянка передана в оренду орендарю. (а.с 23-27,т.1)

В подальшому вказана земельна ділянка відповідачем 2. передана в суборенду відповідачу 3. на підставі договору суборенди від 19.07.2012 року, зареєстрованого відділом Держкомзему у Олександрівському районі 19.07.2012 року за № 352050004003190.

Згідно листа Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Кіровоградської філії ДУ «Держгрунтохорона» № 158-10/05/01-465 від 11.07.2014р. агровиробнича група грунтів 41е «Черноземи опідзолені важко суглинкові є особливо цінними ґрунтами загальнодержавного значення, провінції Лісостепова Правобережна на території, якої розташований Олександрівський район (т.1 а.с 118)

Листом ДП «Кіровградський дослідний інститут» від 31.07.14р. №01/18-592 надано інформацію прокуратурі Кіровоградської області, що на земельних ділянках, які орендуються ДП СГ «Промінь» для ведення сільськогосподарського виробництва території Красносілклвської сільської ради Олександрівського району грунтовий покрив представлений агровтробничими групами грунтів:

29д-сірі опідзолені середньо суглинкові грунти;

37д- сірі опідзолені слабо змиті середньосуглинкові грунти;

38д-сірі опідзолені середньо змиті середньо суглинкові грунти;

40е- темносірі опідзолені важко суглинкові грунти;

41е - чорноземи опідзолені важко суглинкові;

49е -черноземи опідзолені слабо змиті важко суглинкові;

50е- темносірі реградовані, чорноземи опідзолені та слабо реградовані слабо змиті важкосуглтнкові;

53 е- чорноземи реградовані та сильно реградовані важко суглинкові;

55 е - чорноземи реградовані та сильно реградовані слабо змиті важко суглинкові;

56е - чорноземи реградовані та сильно реградовані середньо змиті важко суглинкові.(а.с.144,т.1)

15.07.2014р. листом за № 10-11-0.2-4349/2-14 Головне управління Держагентства у Кіровоградській області повідомило , що в період з 1.01.2009р. по 15.07.2014р. до управління проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду до закінчення процедури санації ДП «Сільськогосподарське підприємство «Промінь» на проведення державної експертизи землевпорядної документації не надходив.

Разом з тим повідомив, що актом Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області від 24.09.2012р. «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду» були знищені матеріали за період з 2007 по 2008 роки, тому не може надати інформацію за даний період (а.с.147,т.1).

5. Мотиви, з яких виходила апеляційна інстанція при винесенні постанови.

5.1 щодо порушення інтересів держави у особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області, м. Кіровоград .

Обґрунтовуючи порушення інтересів держави прокурор послався на те, що незаконне надання в користування спірної земельної ділянки порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів, порушує стабільність суспільних відносин у вказаній сфері та обмежує повноваження Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області щодо можливості розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Як вбачається з матеріалів справи предметом розгляду у цій справі є визнання недійсним розпорядження голови Олександрівської райдержадміністрації Кіровоградської області "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду на території Красносілківської сільської ради ДП "СГП "Промінь" від 01.02.2012 року № 90р., яке було підставою для укладення оскаржуваного договору оренди землі.

Згідно частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент прийняття розпорядження, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Підпункт «а» частини 3 ст. 122 ЗК України, в редакції яка діяла на момент прийняття розпорядження, встановлював повноваження районних державних адміністрацій на їх території передавати земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Частина 4 ст.122 ЗК України, згідно якої Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, та його територіальні органи набув повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб, набула чинності з 1.01.2013р.

Тобто, розпорядження голови Олександрівської райдержадміністрації від 1.02.2012р. ніяким чином не обмежувало повноваження позивача, в інтересах якого заявлено позов, щодо можливості розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Згідно ст. 15 ЗК України, в редакції станом на момент прийняття розпорядження, до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин належало, у тому числі, ведення державного земельного кадастру, державної реєстрації земельних ділянок; здійснення землеустрою, моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель;

Згідно зі ст. 187,188 ЗК України, контроль за використанням та охороною земель полягав в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Державний контроль за використанням та охороною земель повинен був здійснюватися уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», якою врегульовано організацію і здійснення державного контролю, державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснює Державна екологічна інспекція та її територіальні органи.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом у тому числі проведення перевірок, розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель.

Таким чином, належним органом ,який здійснює повноваження щодо державного контролю за використанням та охороною земель є Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи, а з питань екології та природних ресурсів - Державна екологічна інспекція та її територіальні органи.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що права та законні інтереси держави у особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області не порушені.

5.2 щодо підстав визнання розпорядження Олександрівської районної державної адміністрації №90 від 1.02.2012р. недійсним.

Суд першої інстанції виходив з того, що спірне розпорядження суперечить ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" та ст. 123 Земельного кодексу України, що у складі земель, які надано в оренду спірним розпорядженням, містяться ґрунти агровиробничих груп 41е, які входять в перелік особливо цінних ґрунтів загальнодержавного значення і відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" (в редакції чинній на момент прийняття спірного розпорядження) проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, підлягає обов'язковій державній експертизі.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП «СГП «Промінь» користувалося на праві оренди спірною земельною ділянкою на підставі договору оренди землі від 18.01.2008р., який зареєстровано Олександрівським відділенням Кіровоградської філії Центру Державного земельного кадастру у Державному реєстрі земель від 26.05.2008 року за № 1.

Термін дії договору з 1.01.2008р. до закінчення процедури санації , яка введена ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 30.05.2007р. по справі 11/49 , з правом пролонгації у разі продовження за рішенням господарського суду терміну санації або відновлення платоспроможності з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно проекту землеустрою.

На момент розгляду справи процедура санації у справі про банкрутство не закінчена, згідно плану санації, затвердженого ухвалою суду у справі про банкрутство ДП «СГП» Промінь» №11/49 від 2.02.2011р., процедура санації банкрута триватиме до 31.12.2018р.

Таким чином, на момент розгляду заяви відповідача-2 про переукладення договору оренди землі та прийняття спірного розпорядження № 90 від 1.02.2012р. договір оренди землі від 18.01.2008р. продовжував діяти.

Згідно ч.1ст. 123. Земельного кодексу України, в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення відповідачем-1, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;

надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Як вбачається з копії проекту землеустрою примірника №2 2008р., саме на підставі цієї документації з землеустрою приймалося спірне розпорядження від 1.02.2012р. №90, без розроблення нового проекту землеустрою і це не суперечить вимогам ст.122 Земельного кодексу України, оскільки межі земельної ділянки були встановлені на місцевості при передачі земельних ділянок в натурі за договором оренди від 18.01.2008р. (відомість вирахування площ т.3, а.с.51-129), цільове використання земельної ділянки, а саме для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, не змінювалося .

Що стосується проекту землеустрою розробленого за розпорядженням від 18.01.2008 № 33-р "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" голови Олександрівської районної державної адміністрації та на підставі якого укладено договір оренди земельних ділянок від 18.01.2008р., то судова колегія зазначає, що ні вищезазначене розпорядження ні договір оренди землі не є предметом даного позову.

В матеріалах справи відсутні докази, що протягом шести років оренди, будь-яка особа їх оскаржувала з мотивів їх невідповідності нормам земельного законодавства.

Висновок, що оскаржуване розпорядження від 1.02.2012р. №90 не відповідає вимогам ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", судом першої інстанції зроблено виходячи з того, що проект землеустрою розроблений у 2008 р. ДП « Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» отримав негативну оцінку землевпорядної експертизи, про що свідчить висновок №1671 від 11.06.2008р. і тому ця землевпорядна документація не могла бути використана при вирішенні питання про передачу земельної ділянки у 2012р.

Судова колегія вважає, що цей висновок судом зроблений без врахування всіх обставин справи.

Негативний висновок землевпорядної експертизи від 11.06.2008р. № 1671 не долучений до матеріалів проекту землеустрою, що зберігається у відділі земельних ресурсів.

З матеріалів справи вбачається до складу земельних ділянок ,які передавались в оренду входили землі агровиробничої групи грунтів 41е «Черноземи опідзолені важко суглинкові», які є особливо цінними грунтами загальнодержавного значення і документація із землеустрою яких є об'єктом обов'язкової державної експертизи.

Згідно 6 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" від 17.06.2004р. №1808-1У в редакції, яка діяла на 1.01.2008р., об'єктами державної експертизи є документація із землеустрою та документація з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріали і документація державного земельного кадастру.

Стаття 7 вищезазначеного закону встановлює, що суб'єктами державної експертизи є замовники та виконавці.

Замовниками державної експертизи є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи, організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, а також розробники об'єктів державної експертизи.

Відповідно ст.22 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державної експертизи зазначеною статтею віднесено організація та проведення державної експертизи відповідно до закону;

нормативно-методичне забезпечення та координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів у сфері державної експертизи;

здійснення в межах повноважень державного контролю за додержанням вимог законодавства у сфері державної експертизи;

ініціювання проведення державної експертизи.

Відповідно до загальних положень Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 липня 2012 року N 408) - адміністратором державного реєстру земель є Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (далі - Центр ДЗК), що забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, має повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК.

Оператори державного реєстру земель - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

Реєстратори державного реєстру земель - структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.

Згідно п.2.2 вищезазначеного порядку реєстратор здійснює процедуру перевірки та приймання обмінного файла, у тому числі порівняння з технічною документацією.

У разі відповідності обмінного файла відомостям, які наведено в технічній документації, та вимогам до структури, змісту та формату обміну даними, за результатами перевірки та приймання реєстратором робиться відмітка на титульному аркуші технічної документації про приймання обмінного файла, після чого заповнюється реєстраційна картка.

У разі негативного висновку щодо результатів перевірки та приймання обмінного файла виконавцю робіт для доопрацювання надається список конкретних вимог та зауважень у вигляді протоколу перевірки, відповідно до якого необхідно внести зміни і доповнення.

Реєстратор перевіряє структуру, формат, об'єм та склад земельно-кадастрових даних, що містить обмінний файл .

Заповнена реєстраційна картка разом з технічною документацією передаються виконавцем робіт до територіального органу земельних ресурсів для проведення державної землевпорядної експертизи.

Виконання державної землевпорядної експертизи технічної документації територіальним органом земельних ресурсів можливо тільки за наявності відмітки про приймання обмінного файла на титульному аркуші технічної документації.

Після проведення державної землевпорядної експертизи технічна документація разом з реєстраційною карткою (картками) та висновком державної землевпорядної експертизи передаються до територіального органу земельних ресурсів для підготовки відповідних рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо надання або передачі земельної ділянки у власність або користування.

У разі негативного висновку державної землевпорядної експертизи технічної документації або потреби доопрацювання технічної документації відмітка про приймання обмінного файла анулюється територіальним органом земельних ресурсів, а реєстраційна картка вилучається та передається реєстратору за актом приймання-передавання, що вимагає від виконавця робіт доопрацювання обмінного файла згідно зі змінами, які повинні бути внесені до технічної документації та проходження процедури повторного здавання обмінного файла.

Територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації. (п.2.5 порядку).

Оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі.

Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів та печаткою оператора (реєстратора).

Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.

Аналіз зазначених положень законодавства дає підстави зробити висновок ,що встановлений на момент державної реєстрації договору оренди землі від 18.01.2008р. порядок передбачав перевірку державним реєстратором документів на їх відповідність законодавству та ініціювання останнім проведення державної землевпорядної експертизи , відсутність позитивного висновку державної землевпорядної експертизи виключало можливість здійснення державної реєстрації у тому числі договору оренди.

Представники як відповідача 1 та відповідача 2 наполягали на тому ,що позитивний висновок державної землевпорядної експертизи був наявний на момент державної реєстрації договору від 18.01.2008р.

Суд першої інстанції не звернув увагу на те, що замовниками державної землевпорядної експертизи є не тільки розробники об'єктів державної експертизи, яким є ДП "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", а і органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи, організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, тому дійшов помилкового висновку, що наявність негативного висновку державної землевпорядної документації №1671 від 11.06.2008р.,замовником якого був розробник проекту землеустрою, є безумовним доказом порушення ст.35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» при прийнятті спірного розпорядження від1.02.2012р.

Тим більш, що порівняння зауважень у висновку від 11.06.2008р. № 1671 з другим примірником проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду СГП «Промінь» 2008р., який зберігається у відділі Держземагенства в Олександрівському районі Кіровоградської області та наданий Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області, дає підстави зробити висновок ,що проект землеустрою примірник №2 містить всі документи щодо яких було висловлено зауваження в експертизі .

Згідно з інформацією наданою Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області, що актом Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області від 24.09.2012р. "Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду" були знищені матеріали за період з 2007 по 2008 роки, тому він не може надати інформацію щодо направлення управлінню проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду до закінчення процедури санації ДП «Сільськогосподарське підприємство «Промінь» на проведення державної експертизи землевпорядної документації у цей період (а.с.147, т.1).

Враховуючи, що діючий на момент державної реєстрації договору оренди землі від 18.01.2008р. порядок унеможливлював державну реєстрацію договорів оренди землі без землевпорядної експертизи ,саме органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів були наділенні повноваженнями з перевірки достовірності інформації та технічної документації, державної експертизи проектної документації з землеустрою, яка вноситься до Державного реєстру земель, саме з моменту державної реєстрації відповідач 2 набув право користування земельною ділянкою, державна реєстрація договору оренди є офіційним визнанням державою відповідності поданих на реєстрацію документів вимогам земельного законодавства, судова колегія дійшла висновку про не доведення позивачем порушення відповідачем 1 при прийнятті оспорюваного розпорядження від 1.01.2012р. №90 ст.35 Закону «Про державну експертизу землевпорядної документації « та ст. 122,123,124 ЗК України та відсутність підстав для визнання недійсним розпорядження голови Олександрівської райдержадміністрації в Кіровоградської області від 1.02.2012р №90.

5.3 щодо підстав визнання недійсними договору оренди землі

Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. (ч.ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України)

Згідно ч.1ст. 123. Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення відповідачем-1, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Таким чином, підставою для надання в оренду земельної ділянки державної або комунальної власності та передумовою укладення відповідного договору є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження землею від імені власника.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до ст. 41 вищезазначеного закону голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію.

Згідно з ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Підставою для укладення договору оренди землі від 25.03.2012 року між відповідачем 1. та відповідачем 2. стало розпорядження голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду на території Красносілківської сільської ради ДП СГП "Промінь" від 01.02.2012 року № 90р. без виготовлення проектної документації.

Суд приймаючи рішення дійшов висновку ,що на день укладення спірного договору оренди землі від 25.03.2012р. розпорядження голови райдержадміністрації 01.02.2012 року № 90р. "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду на території Красносілківської сільської ради ДП СГП "Промінь" втратило свою чинність внаслідок його невиконання у встановлений в розпорядженні строк, тому вважав, що на день укладення договору на існувало рішення органу про передачу землі в оренду.

Але з такими висновками судова колегія не погоджується з огляду на таке.

Дійсно п.3 оскаржуваного розпорядження містить застереження, що договір оренди слід укласти та зареєструвати в місячний термін, в разі не виконання розпорядження у вказаний термін, розпорядження втратить чинність. Тобто, договір слід було укласти до 1.03.2012р. фактично договір підписаний 25.03.12р. та проведено державну реєстрацію 23 травня 2012р.

З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини.

Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Тобто, розпорядження голови райдержадміністрації є формою вираження волі державного органу вступити у цивільні правовідносини, шляхом укладення договору оренди землі в місячний термін та її державної реєстрації з ДП СГП «Промінь».

Підписавши договір оренди землі 25.03.2012р. сторони підтвердили волю сторін на укладення цього договору та прийняття пропозиції щодо укладення договору.

Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача 1 зазначений термін у розпорядженні був встановлений з метою пришвидшення оформлення договору та не затягування з його державною реєстрацією.

Застереження у розпорядженні про можливість втрати ним чинності не є безумовним, наступні дії сторін свідчать про наявність волі сторін на укладення договору на умовах передбачених розпорядженням від 1.02.2012р. № 90 що не суперечить загальним положенням про договір розділу 11, глави 52 ЦК України, тому судова колегія вважає, що не має підстав вважати, що на час укладення між сторонами договору оренди землі від 25.03.2012 року було відсутнім рішення відповідного органу про передачу в оренду земельної ділянки.

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частини 1 ст. 215 зазначеного Кодексу підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Оспорюваний договір від 25.03.2012р. укладений особами ,які мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, правочин вчинений у формі, встановленій законом, і спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, договір відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди землі з державним сільськогосподарським підприємством, статутною діяльністю якого є виробництво, переробка, зберігання продукції рослинництва та тваринництва, не суперечить інтересам держави, тому судова колегія вважає, що підстави для визнання недійсним договору відсутні.

Судова колегія погоджується в висновками господарського суду, якими відхилено решту вказаних прокурором підстав для визнання недійсним договору оренди землі, позаяк такі обставини не є законодавчо визначеними підставами для визнання недійсним договору оренди землі.

З огляду на зазначене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції не в повній мірі з'ясував обставини справи відповідно до ст.43 ГПК України, що призвело до не правильної іх юридичної оцінки, що є підставою для його скасування та відмови у позові позивачу.

Керуючись ст.99,101,ч.1ст.104,ст.105Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного сільськогосподарського підприємства «Промінь» задовольнити.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 03.10.2014 року у справі №912/1617/14 скасувати.

У позові заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави у особі Головного управління Держземагенства у Кіровоградської області про:

визнання недійсним розпорядження голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області "Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок в оренду на території Красносілківської сільської ради ДП СГП "Промінь" від 01.02.2012 року № 90р.;

визнання недійсним на майбутнє договір оренди землі від 25.03.2012 року, укладений між Олександрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та державним підприємством "Сільськогосподарське підприємство "Промінь", зареєстрований 23.05.2012 року відділом Держкомзему у Олександрівському районі за № 352050004002821.

зобов'язання закрите акціонерне товариство "Торговий дім "Елітне насіння" повернути Головному управлінню Держземагентства у Кіровоградській області земельну ділянку площею 148,9271 га ріллі на території Красносілківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3520583500:02:000:9002 вартістю 1 685 260 грн. у придатному для використання стані шляхом припинення на ній господарської діяльності та складанні акту прийому-передачі земельної ділянки відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний тест постанови виготовлено 09.02.2015р.

Головуючий суддя Н.Л. Величко

Суддя О.Г. Іванов

Суддя І.М. Подобєд