09 лютого 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/393/15-а
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Войтович І.І., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106, 107 КАС України за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області про визнання дій неправомірними та зняття арешту з соціального рахунку, -
встановив:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області в якому просить визнати дії відповідача щодо накладення арешту на соціальний рахунок НОМЕР_1 в АТ "Райфайзен Банк Аваль" неправомірним; зняти арешт з розрахункового рахунку ФОП ОСОБА_1, НОМЕР_1 в АТ "Райфайзен Банк Аваль".
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. В частині 2 цієї статті зазначено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів даного адміністративного позову та доданих до нього документів вбачається, що 10.10.2014 року ВДВС Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області була винесена постанова про арешт коштів ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 241019,77 грн. Також, відповідно до даної постанови було накладено арешт на рахунок НОМЕР_1 в АТ "Райфайзен Банк Аваль".
Суд звертає увагу на те, що із даним позовом позивач звернувся до суду лише 06.02.2015р., що підтверджується відбитком штемпеля на першому аркуші адміністративного позову, тобто після закінчення строку для звернення до суду встановленого п. 1 ч. 2 ст. 181 КАС України.
Заяви про поновлення строку звернення до суду із позовом від позивача не надходило. При цьому у позовній заяві позивач не вказує жодних обставин, які б перешкоджали йому вчасно звернутись до суду та не надає доказів на підтвердження їх поважності.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Частиною 2 ст. 100 цього Кодексу передбачено, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду та не надано заяви про поновлення строку із доказами поважності причини його пропуску, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовну заяву необхідно залишити без розгляду.
Керуючись статтями 99, 100, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області про визнання дій неправомірними та зняття арешту з соціального рахунку - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Войтович І.І.
кат. 11.5