"04" лютого 2015 р. Справа № 920/1792/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Черленяк М.І., суддя Хачатрян В.С. , суддя Шепітько І.І.
при секретарі Кузнєцовій І.В.
за участю
прокурора Омельченко О.С. (посвідчення №030961,від 22.12.2014 року)
представників:
позивача - не з'явився;
відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №4580С/1-12) на рішення господарського суду Сумської області від 13 листопада 2014 року у справі №920/1792/14
за позовом Шосткинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі позивача - Шосткинської районної державної адміністрації, м. Шостка Сумської області,
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Кролевець Сумської області;
про внесення змін до договору оренди,
В жовтні 2014 року прокурор звернувся до господарського суду Сумської області з позовом до відповідача, у своїй позовній заяві прокурор просить суд внести зміни до пункту 9 договору оренди від 18.08.2004 року укладеного між Шосткинською районною державною адміністрацією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, зареєстрованого у Шосткинському районному відділі Сумською регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 05.10.2004 року за № 538, виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 40696,58 гривень на рік, що становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".
Рішенням господарського суду Сумської області від 13 листопада 2014 року у справі № 920/1792/14 (суддя Левченко П.І.) позов задоволено повністю.
Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права. Просить прийняти постанову, якою скасувати рішення господарського суду Сумської області від 13.11.2014 року по справі №920/1792/14, та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову Шосткинському міжрайонному прокурору відмовити.
Також відповідач вважає, що нарахування орендної плати є необґрунтованим, та безпідставно залучено у якості позивача Шосткинську районну державну адміністрацію
Позивач не забезпечив явку свого представника в призначене судове засідання. Суд здійснив усі заходи по повідомленню позивача про час та місце слухання справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с 67). Суд вважає за можливе здійснити розгляд скарги без участі позивача.
Відповідач надав заяву (вх. № 169, від 09.01.2015 року) в якій просить суд розгляд апеляційної скарги проводити без його участі. Вимоги викладенні в апеляційній скарзі підтримує повністю.
В судовому засіданні прокурор заперечував проти апеляційної скарги відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутнього у судовому засіданні прокурора, дослідивши доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів 18.08.2004 року між Шосткинською районною державною адміністрацією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки для сільськогосподарського виробництва (риборозведення), яка знаходиться на території Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області за межами населеного пункту, який зареєстровано у Шосткинському районному відділі Сумської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 05.10.2004 року за № 538.
Відповідно до пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 116,9915 га, в тому числі під водою (ставки) - 116,0651 га, забудовані землі (гідротехнічні споруди) 0,9264 га.
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 земельних податків на рік на рахунок Клишківської сільської ради.
Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
05.10.2004 року додатковою угодою № 538 пункт 9 договору від 18.08.2004 року було викладено в новій редакції, а саме: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 4690,45 грн. за рік, що становить 1,5 земельних податків з урахуванням коефіцієнту індексації". Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.05.2007 року, встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 6256,00 грн. на рік, що становить 0,598% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.01.2008 року встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у сумі 9685,31 грн. на рік, що становить 0,9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.01.2009 року встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у сумі 18595,79 грн. на рік, що становить 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.01.2010 року встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у сумі 20348,29 грн. на рік, що становить 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вказаною угодою також визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1356552,60 грн.
Як вірно встановлено судом першої інстанції відповідно до витягу з технічної документації по грошовій оцінці земель водного фонду Шосткинського району Сумської області наданого Управлінням Держемагенства в Шосткинському районі, грошова оцінка земельних ділянок площею 116,9915 га станом на 01.10.2014 рік становить 1356552,60 грн.
Згідно ст. ст. 288.5, 288.5.1 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки.
Тому розмір річної орендної плати за земельні ділянки має складати 40696,58 грн.
Частиною 8 статті 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини пов'язані із орендою землі регулюються законом.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст. 289.2 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель сільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Частиною третьою статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 року затверджено типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої зазначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами та в інших випадках передбачених законом.
Порядок зміни та розірвання господарських договорів врегульовано статтею 188 Господарського кодексу України, за приписами якої, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
15.08.2014 року Шосткинською районною державною адміністрацією було направлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 пропозицію про внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо приведення орендної плати у відповідність до вимог Податкового кодексу України, однак на даний час вказана пропозиція відповідачем залишена без розгляду.
Пунктом 34 договору оренди земельної ділянки від 18.08.2004 року визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що сторони не досягли згоди щодо зміни договору в частині розміру орендної плати. А тому у позивача виникло право на звернення до господарського суду з позовною вимогою щодо внесення змін до розділу 3 договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати за землю.
Колегія суддів вважає, що. суд першої інстанції вірно застосував положення закону, щодо нарахування орендної плати на землю відповідачу. Стосовно думки відповідача про залучення Шосткінської районної адміністрації, державна адміністрація є орендодавцем і власником зазначеної земельної ділянки а тому має право на участь у судовому процесі і є належною стороною у справі.
Колегія суддів, з урахуванням зазначеного дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв оскаржуване рішення, обґрунтовано, з урахуванням матеріалів справи та у відповідності до діючого законодавства, тому рішення господарського суду Харківської області від 13 листопада 2014 року у справі №920/1792/14 підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 33, 43, 85, 101, пунктом 1 статті 103, статтями 105, Господарського процесуального кодексу України судова колегія Харківського апеляційного господарського суду,
Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 13 листопада 2014 року у справі №920/1792/14 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 06.02.15 року
Головуючий суддя Черленяк М.І.
Суддя Хачатрян В.С.
Суддя Шепітько І.І.