Ухвала від 04.02.2015 по справі 2-а/489/321/2014

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 2-а/489/321/2014

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тихонова Н.С.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва на постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 21 жовтня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2014 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо не врахування у заробітну плату, з якої обчислено розмір пенсії позивачу виплат матеріальної допомоги та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації грошових коштів; зобов'язати відповідача провести позивачу з 12.02.2011 р. перерахунок пенсії державного службовця за віком, включивши у заробітну плату, з якої призначена пенсія, допомогу на оздоровлення, допомогу на вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації, здійснити виплату донарахованої суми пенсії, забезпечити виплату пенсії у розмірі гарантованому законодавчими, нормативно-правовими актами; зобов'язати відповідача врахувати суми матеріальної допомоги та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації грошових коштів, як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії позивачу при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що дії відповідача є грубим порушенням її прав на отримання пенсії в повному обсязі з урахуванням всіх отриманих нею виплат, з яких було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 21 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця без врахування при призначені розміру пенсії виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових коштів. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва провести перерахунок пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, включивши до суми заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових коштів. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва здійснити нарахування і виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму пенсії, починаючи з 30.03.2014 р. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Судом першої інстанції справа була розглянута у відповідності до ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.

У відповідності до абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України апеляційні скарги у справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 12.02.2011 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва та отримує пенсію згідно ЗУ «Про державну службу».

Для визначення розміру та нарахування пенсії як державному службовцю позивачкою було надано пакет документів, в тому числі довідка, надана Миколаївською митницею про складові заробітної плати, що подається при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 згідно наданих довідок, було використано такі складові: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, надбавка за вислугу років 25%, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання ОВР, надбавка за безперервну службу в митних органах, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. Основний розмір призначеної пенсії складає 5199 грн. 85 коп.

При визначенні розміру нарахованої пенсії ОСОБА_1 не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва всупереч вимог діючого законодавства не було враховано матеріальну допомогу та допомогу на соціально-побутові потреби, індексацію грошових коштів, отриману позивачкою ОСОБА_1 при призначенні та нарахуванні їй пенсії.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Як вбачається з довідки Миколаївської митниці Міндоходів вих. № 021/2-04/3218 від 15.11.2013 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваннгя, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 19499,00 грн. Інші виплати - допомога на оздоровлення та соціальн-побутова допомога, суми індексації. Усього виплачено за 2009-2010 роки: допомог у сумі 16768,43 грн., індексації у сумі 1374,51 грн. (а.с. 7-8).

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З позовними вимогами про перерахунок пенсії державного службовця за віком з 12.02.2011 р. з урахуванням інших виплат, позивач звернулася до суду 30 вересня 2014 року. Враховуючи положення ст. 99 КАС України, позивачем було порушено строк для звернення до суду за захистом порушених прав.

За таких підстав колегія суддів повністю погоджується з висновком суду першої інстанції, що права позивача підлягають захисту з 30 березня 2014 року.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 ст. 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 (за аналогічним позовом), яка є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації грошових коштів включаються до складу заробітної плати державного службовця, та повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивача.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновокм суду першої інстанції, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва врахувати суми матеріальної допомоги та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації грошових коштів, як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії позивачу при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства, оскільки не можуть бути задоволені вимоги про можливе порушення прав позивача в майбутньому.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Ленінського районного суду м. Миколаєва ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ч. 10 ст. 183-2, ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва - залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 21 жовтня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: А.Г. Федусик