ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
05 лютого 2015 року Справа № 813/94/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про стягнення коштів з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області (далі - позивач, ДПІ у Сихівському районі м. Львова) з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1.), в якому просить стягнути з відповідача до бюджету кошти в сумі 74962,84 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача наявна заборгованість в сумі 74962,84 грн., що виникла внаслідок несплати грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та з податку на додану вартість. Оскільки така сума податкового боргу є узгодженою, добровільно у встановлені Податковим кодексом України строки не сплачена, позивач звернувся із позовом до суду.
Ухвалою суду від 14.01.2015 року відкрито скорочене провадження у даній справі та надано відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову та роз'яснено наслідки такого неподання.
Позивач відповідно до ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про розгляд справи в порядку скороченого провадження повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с.24/.
З врахуванням того, що на адресу суду від відповідача не надходило заперечень проти позову, суд вважає за можливе, відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо: стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
ОСОБА_1 зареєстрована як підприємець 01.10.2007 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 /а.с.5/.
З 01 січня 2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визнання вичерпного переліку податків та зборів, що справляється в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з довідкою від 04.12.2014 року № 15268/8/1350-20-041 заборгованість відповідача становить 842242,71 грн. /а.с.4/.
Судом із матеріалів справи встановлено, що така заборгованість виникла у позивача за платежами податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 25029,95 грн., та податку на додану вартість в сумі 49932,89 грн., на підтвердження такої позивачем до матеріалів справи долучено:
- копію уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (61,00 грн.) /а.с.10-12/;
- копію податкового повідомлення-рішення № 0006551701 від 13.11.2014 року (498,20 грн.) /а.с.13/;
- копію податкового повідомлення-рішення № 0000081720 від 19.11.2014 року (0,20 грн.) /а.с.14/;
- копію податкового повідомлення-рішення № 0000091720 від 19.11.2014 року (0,01 грн.) /а.с.15/;
- копію акту про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету № 1342/17-10-13-50/216 від 11.11.2014 року /а.с.16/;
- копію розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності (795,72 грн.) /а.с.17/;
- розрахунки пені, обчисленої на виявлені органом ДПС суми заниження податкового зобов'язання /а.с.18-19, 20/;
- копію зворотного боку облікової картки платника податків пеня з податку на додану вартість в сумі 49373,49 грн. /а.с.9/;
- копію зворотного боку облікової картки платника податків з податку на доходи фізичних осіб 24234,22 грн. /а.с.8/
Вказані рішення контролюючого органу ні у адміністративному порядку, ні у судовому порядку не оскаржувалися, докази зворотного до матеріалів справи не долучено.
Згідно з підп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Строки сплати податкового зобов'язання визначені ст. 57 ПК України. Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підп. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язати сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення , крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 14.1.175. ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
На виконання вимог ст. 59 ПК України ДПІ у Сихівському районі м. Львова відповідачу виставлено податкову вимогу форми «Ф» № 1/2989 від 25.11.2009 року /а.с.6/. Доказів оскарження такої до матеріалів справи не долучено.
Відтак, сума податкового зобов'язання відповідача є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу.
Згідно з пп. 95.1-95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Отже, сума податкового зобов'язання відповідача у встановлені строки до бюджету не сплачена та становить 74962,84 грн. та підтверджується копією зворотного боку облікової картки платника податків за вказаними платежами /а.с.8, 9/. Відповідачем суду доказів на підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом не долучено, не надано доказів на спростування позовних вимог.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Сихівському районі м. Львова є обґрунтованими, підтверджені належними доказами у справі та належить задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь бюджету податковий борг в сумі 74962 (сімдесят чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві) грн. 84 коп.
3. Судові витрати зі сторін не стягувати.
4. Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Кравців О.Р.