10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Болейко А.П.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"05" лютого 2015 р. Справа № 295/16147/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Сидорук М.М. ,
за участю позивачки,
представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "25" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,- ,
У жовтні 2014 року ОСОБА_4 звернулася до Богунського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправними дії відповідача та зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсацію за невикористану відпустку на які було нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 1 жовтня 2011 року.
Ухвалою Богунського районного суду м.Житомира від 10.11.2014 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області за період з 01.10.2011 року по 20.04.2014 року - залишено без розгляду.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 25 листопада 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у перерахунку і виплаті ОСОБА_4 пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_4 пенсію з урахуванням при розрахунку всіх складових за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.11.2014 року.
В решті частині позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Житомир Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", із розрахунку 37 років 5 місяці 14 днів - загального стажу, із них стажу державної служби 10 років 0 місяців 4 дні.
У жовтні 2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку.
З листа відповідача № 573/с-02 від 21.10.2014 року вбачається, що ОСОБА_4 було відмовлено в перерахунку пенсії.
Також, відповідачем повідомлено, що до заробітку, який враховується при обчисленні пенсії державним службовцям не включається матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку - оскільки ці види грошового забезпечення не є складовою частиною заробітної плати, і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу".
Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов обгрунтованих висновків, що відповідач неправомірно не врахував при призначенні пенсії усі складові заробітної плати, отримані ОСОБА_4 перед виходом на пенсію.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи зазначене, а також зважаючи на надану в судовому засіданні довідку про заробітну плату, згідно якої єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, в тому числі й матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань та індексацію на заробітну плату, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що неврахування при обчисленні пенсії позивача виплати, з яких сплачено страхові внески, призвели до неправильного розрахунку і нарахування позивачці пенсії, а відтак обґрунтовано визнав такі дії протиправними та правомірно зобов'язав відповідача провести відповідний перерахунок пенсії.
Разом з тим, зобов"язуючи відповідача здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_4 пенсію з урахуванням компенсації за невикористану відпустку, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що така компенсація позивачу не була виплачена згідно довідки від 05.09.2011 року, а тому з неї не були фактично сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, що позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням даної компенсації, а тому судове рішення у названій частині підлягає скасуванню з ухваленням нового - про відмову в задоволенні позову в названій частині.
Разом з тим, змістом пенсійної справи №814749, яку оглянуто судом апеляційної інстанції встановлено, що при зверненні за призначенням пенсії позивачка надавала до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі довідку від 05.09.2011 №122 про складові заробітної плати в яких відображено отримані нею інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, я яких фактично сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Так само, в довідці, складеній за формою, затвердженою постановою правління ПФУ 14.02.2011 №5-1 надавалася довідка про індексацію заробітної плати.
Доводи апелянта про те, що довідка від 05.09.2011 року не може братися до уваги, оскільки сума матеріальної допомоги на оздоровлення та сума матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань зазначено разом, є безпідставними.
Як встановлено при огляді пенсійної справи, за результатами звернення позивачки за призначенням пенсії та на підтвердження достовірності зазначених в довідках відомостей, Пенсійним фондом проводилися перевірки 24.10.2011 року та 02.11.2011 року, під час яких досліджувалися усі суми, зазначені в довідках, розбіжності з особовими рахунками не було виявлено.
З урахуванням вищезазначеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в частині проведення перерахунку та виплатити ОСОБА_4 пенсії з урахуванням при розрахунку всіх складових за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян .
Постанову суду в названій частині прийнято судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "25" листопада 2014 р. в частині задоволення позовних щодо перерахунку пенсії з урахуванням компенсації за невикористану відпустку скасувати та прийняти нову.
Відмовити ОСОБА_4 в задоволенні позову до управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням такої компенсації.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" лютого 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
- ,