10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"05" лютого 2015 р. Справа № 286/3944/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "28" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії ,
У липні 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату з 1 січня 2014 року: додаткової пенсії у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за шкоду заподіяну здоров'ю особам, які мають 3 категорію у розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком; доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають на радіоактино забрудненій території в розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячну соціальну допомогу як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, мотивуючи тим, що він є пенсіонером, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, має статус дитини війни і проживає на території зони гарантованого добровільного відселення.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 28 жовтня 2014 року позов ОСОБА_4 задоволено повністю.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_4 з 1 січня 2014 року донарахування та виплату:
доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із розрахунку одної мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3, передбаченої ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржену постанову скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, що підтверджується довідкою, віднесений до 2 категорії громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи та проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, отримує підвищення до пенсії та додаткову пенсію, передбачені ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та доплату до пенсії як дитина війни але у розмірах, встановлених постановами КМУ.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Згідно положень ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до 2-ї категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
У свою чергу, Кабінетом Міністрів України на виконання вказаного положення ст.39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 23.11.2011 року прийнято постанову № 1210 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У відповідності до вказаної постанови КМ України, позивачу провадиться нарахування і виплата підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Постановою №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" усупереч Закону України "Про соціальний захист дітей війни", встановлено конкретний розмір компенсації для підвищення до пенсії, як дитині війни - 7% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Закони України "Про державний бюджет на 2011 рік", "Про державний бюджет на 2012 рік" та "Про державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження на момент розгляду справи судом першої інстанції встановлені не були.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню: ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої підвищення до пенсії як непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення - не може бути нижчим ніж дві мінімальні заробітні плати, ст.51 цього Закону України, в редакції, відповідно до якої особам віднесеним до 2 категорії громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, та ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, а тому висновки суду першої інстанції про те, що позивач має право на виплати передбачені вищезазначеними Законами, є обгрунтованими.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Разом із тим, судом першої інстанції безпідставно зобов'язано відповідача провести нарахування і виплату надбавки до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач проживає в с. Корчівка Овруцького району Житомирської області, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, а тому має право на отримання доплати до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Також, судом першої інстанції помилково зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії ОСОБА_4 як потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з матеріалів справи вбачається (посвідчення серія НОМЕР_1 а.сп.4), позивач відноситься до 2-ї категорії осіб, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, та має право на отримання додаткової пенсії у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
З огляду на вищезазначене, судове рішення у названій частині підлягає зміні.
Також, підлягає зміні і судове рішення в частині зобов'язання управління ПФУ в Овруцькому районі вчинити дії по перерахунку та виплаті коштів передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 01.01.2014 року без обмеження будь-яким строком.
Так, пунктами 6-7 Прикінцевих положень Закону України №1622-VII від 31.07.2014 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набрав чинності з 03.08.2014 року, передбачено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про задоволення вимог ОСОБА_4 після 02.08.2014 року, оскільки з 03.08.2014 року внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "28" жовтня 2014 р. змінити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_4 донарахування та виплату з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року:
- доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
- додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії - у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, встановлених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
- підвищення до пенсії як дитині війни у відповідності до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
- ,