Ухвала від 04.02.2015 по справі 496/4259/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 496/4259/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Груца Є.Є.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 20 жовтня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області при розрахунку пенсії позивачу в результаті чого не було враховано інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області здійснити розрахунок пенсії позивачу з урахуванням інших видів виплат згідно уточненої довідки управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області від 27.01.2014 року № 954/04, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що дії відповідача є грубим порушенням його прав на отримання пенсії в повному обсязі з урахуванням всіх отриманих ним виплат, з яких було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 20 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не надходило, колегія суддів відповідно до ст. 197 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи у письмовому провадженні.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є одержувачем пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про державну службу».

03.03.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області виготовлено на його ім'я та передано до відділу призначення пенсії цього є управління довідку № 1947/04 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій були зазначені «інші виплати» в сумі 9664,09 грн., що було розшифровано, як індексація. Разом з цим в довідку до «інших виплат» не була включена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 12816,00 грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8920,16 грн.

Заява про призначення пенсії ОСОБА_1 була подана до управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області, згідно якої йому було призначено пенсію з 04 березня 2012 року за Законом України «Про державну службу».

При цьому відповідачем при розрахунку пенсії не враховані «інші виплати», що входять до складу заробітної плати, в сумі 9664,09 грн.

Повідомлення про призначення пенсії та її складові відповідач не направив позивачу, про її призначення ОСОБА_1 дізнався лише отримавши пенсію на свій картковий рахунок у банку.

З часом ОСОБА_1 звернувся до спеціаліста, який обслуговує дільницю на території якої він проживає, попросив роз'яснити йому з яких складових заробітної плати йому розраховано пенсію, на що отримав усну відповідь, що в заробітну плату для розрахунку пенсії не включено суми, зазначені в графі «інші виплати». Посилаючись на неможливість застосовувати при обчисленні пенсії «інших виплат», тому що це не зазначено у постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Після того як ОСОБА_1 стало відомо про прийняте рішення правлінням Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року, щодо затвердження нових форм довідок, він 06.02.2014 року, з метою усунення недоліків допущених спеціалістами управління при призначенні йому пенсії, звернувся до управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії з дня її призначення по уточненій довідці. На що отримав відповідь від 21.02.2014 року за № 2541/06, якою йому повідомили, що перерахунок пенсії не можливий так як такий перерахунок не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року, а зазначені виплати в графі «інші виплати» не входять до складових заробітної плати, що враховується при призначенні та перерахунку пенсії державного службовця згідно Закону України «Про державну службу».

Управлінням Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області 27.01.2014 року ОСОБА_1 була видана уточнююча довідка за № 954/04, яка враховує інші виплати (матеріальна допомога та індексація), які він отримував під час проходження державної служби, з якої були сплачені страхові внески а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позов законний, обґрунтований, підтверджується матеріалами справи, тому підлягає задоволенню.

Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Як вбачається з довідки управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області № 954/04 від 27.01.2014 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію на всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення - 12816,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 8920,14 грн., індексація - 9664,09 грн. (а.с. 18-19).

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 ст. 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 (за аналогічним позовом), яка є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця, та повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивача.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Біляївського районного суду Одеської області ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області - залишити без задоволення.

Постанову Біляївського районного суду Одеської області від 20 жовтня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: А.Г. Федусик