ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" січня 2015 р. Справа № 809/82/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Матуляка Я.П.,
при секретарі Бойко Л.М.,
за участю:
представника позивача - Сендунь М.В.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 13109,58 грн.,-
05.01.2015 року Державна податкова інспекція у Галицькому районі Головного управління ДФС в Івано-Франківської області (далі - позивач) звернулася з адміністративним позовом до фізичної особи ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення податкової заборгованості з орендної плати з фізичних осіб в сумі 13109,58 грн.
Позов мотивований тим, що станом на дату подання позову за відповідачем обліковується податковий борг з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) в сумі 13109,58 гривень, який ним не сплачено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі. Просила позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив. Суду пояснив, що оскільки податкове повідомлення-рішення позивачем не було надіслано йому належним чином, то слід відмовити в задоволенні позову. Крім того, вказав, що на даний час ні він, ні його дружина не працюють, усі наявні кошти спрямовує на навчання сина, а тому змоги погасити вказану заборгованість немає.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний позов підставний та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, проживає в АДРЕСА_1, (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), та згідно відомостей про інформаційні дані платника з 28.11.2005 року по 26.10.2010 року відповідач мав статус фізичної особи-підприємця, однак 26.10.2010 року проведено державну реєстрацію його припинення, однак перебуває на обліку в ДПІ у Галицькому районі як фізична особа та є платником плати за землю.
Згідно отриманої інформації від Бурштинської міської ради, податковим органом встановлено, що станом на 01.01.2014 року за відповідачем рахується заборгованість з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 13 111,56 грн (а.с.10,11).
Як наслідок 30.06.2014 року контролюючим органом було прийняте податкове повідомлення-рішення за №17311-15, яким зобов'язано відповідача погасити вказану заборгованість протягом 60 днів (а.с.12).
Згідно із частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (пункт 8.1.). До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (пункт 8.2.). До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (пункт 8.3.).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, відповідно до статті 286 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.287.5 ст. 287 Податкового кодексу України - податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно статті 290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Згідно підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що позивачем на виконання вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України надіслано відповідачу податкову вимогу за №788-25 від 04.09.2014 року (а.с.13), яку відповідач залишив без реагування.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заявлена до стягнення сума заборгованості є узгодженою та являється податковим боргом відповідача перед бюджетом.
Що стосується посилання позивача на ту обставину, що податкове повідомлення-рішення №17311-15 від 30.06.2014 року не було належним чином надіслане позивачем, та як наслідок не було ним отримане, що на його думку, є підставою для відмови в задоволенні позову, то слід зазначити наступне.
Зобов'язання відповідача по сплаті орендної плати за земельну ділянку виникло внаслідок неналежного виконання ним своїх зобов'язань за договором оренди від 12.10.2012 року. Судом встановлено, що сума заборгованості визначена у податковому повідомленні-рішенні, не являє собою визначені податковим органом нові зобов'язання чи інші донарахування, відмінні від суми допущеної заборгованості.
Як наслідок, суд приходить до висновку, що наведені відповідачем обставини, не можуть слугувати підставою для відмови в задоволенні позову. Більше того, суд зазначає, що неналежне надіслання позивачем податкового повідомлення-рішення, не може бути підставою для звільнення відповідача від обов'язку сплати заборгованості по орендній платі за земельну ділянку, як і скрутне матеріальне становище сторони.
Таким чином, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь місцевого бюджету Бурштинської міської ради податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 13 109 (тринадцять тисяч сто дев'ять) гривень 58 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Матуляк Я.П.
Постанова складена в повному обсязі 02.02.2015 року.