29 січня 2015 р. Справа № 804/606/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Дніпроінмед" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
14.01.2015р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Дніпроінмед» (далі - ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед», позивач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № 0009142203 від 10.12.2014р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податкове повідомлення-рішення № 0009142203 від 10.12.2014р., яким позивачу нараховано грошове зобов'язання у розмірі 510,00 грн., прийнято на підставі акту від 08.12.2014р. №9537/21870998 про відмову в надані належним чином завірених копій документів. Позивач зазначає, що акт від 08.12.2014р. позивачем отримано лише 19.01.2015р., у зв'язку з чим позивач був позбавлений права надати заперечення на зазначений акт та прийняти участь у розгляді цих заперечень. Акт від 08.12.2014р. не відповідає вимогам п.85.6 ст.85 Податкового кодексу України, зокрема не містить посади, прізвища, імені, по батькові посадових осіб товариства, які відмовились від отримання зазначеного акту, у зв'язку із чим податкове повідомлення-рішення, прийняте на підставі даного акту, є незаконним та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги та доводи підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» 18.11.1994р. зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
14.11.2014р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська видано наказ №1672 про проведення документальної планової виїзної перевірки ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» за період з 01.04.2013р. по 31.12.2013р. з 26.11.2014р. терміном 20 робочих днів.
23.12.2014р. наказом ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська №1874 продовжено термін проведення перевірки на 10 робочих днів з 24.12.2014р.
Судом встановлено, що у період з 26.11.2014р. по 16.01.2015р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська проведена документальна планова виїзна перевірка ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2013р. по 31.12.2013р., за результатами якої складено акт від 19.01.2015р. №99/04-63-22-02/21870998.
Згідно акту перевірки від 19.01.2015р. №99/04-63-22-02/21870998, 08.12.2014р. посадовими особами ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська надано ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» запит про надання до перевірки документів в повному обсязі за період з 01.04.2013р. по 31.12.2013р. та надання договорів страхування фінансових ризиків, договорів страхування кредитів, регістрів бухгалтерського обліку. Проте, посадовими особами ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» відмовлено в отриманні такого запиту. Фахівцями ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська складено акт від 08.12.2014р. №9537/21870998 про відмову в наданні належним чином завірених копій документів.
На підставі акту від 08.12.2014р. №9537/21870998 про відмову в наданні належним чином завірених копій документів, 10.12.2014р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0009142203 про збільшення суми грошового зобов'язання ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 510,00 грн.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Згідно п.п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно п.п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит. Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 13 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеним органам за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1245 від 27.12.2010р., зазначено, що запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, а в разі направлення в електронному вигляді з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби - у разі надходження сформованого програмним забезпеченням повідомлення про доставку.
Згідно з п.85.2. ст.85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до п.85.1 ст.85 Податкового кодексу України визначено, що забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.
Згідно п. 85.4. ст. 85 Податкового кодексу України при проведенні перевірок посадові особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Відповідно до п. 85.6 ст. 85 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником.
У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Відповідно до п.п. 86.1, 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). При цьому у разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а якщо такі порушення відсутні складається довідка.
У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
У разі якщо платник податку виявив бажання взяти участь у розгляді його заперечень до акта перевірки, контролюючий орган зобов'язаний повідомити такого платника податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень, але не пізніше ніж за два робочих дні до дня їх розгляду.
За правилами п. 42.2. ст. 42 Податкового кодексу України щодо листування з платником податків документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Відповідно до ст. 121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Суд звертає увагу, що фактичні обставини правомірності проведення документальної планової виїзної перевірки ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2013р. по 31.12.2013р., за результатами якої складено акт від 19.01.2015р. №99/04-63-22-02/21870998, не стосуються спірних відносин.
Спір у даній справі виник щодо правомірності прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення форми «Р» 10.12.2014р. № 0009142203 про збільшення суми грошового зобов'язання ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 510,00 грн.
В ході судового розгляду справи встановлено, що акт від 08.12.2014р. №9537/21870998 про відмову в наданні належним чином завірених копій документів складений відповідачем в період проведення перевірки, яка оформлена актом від 19.01.2015р. №99/04-63-22-02/21870998.
З проаналізованих норм права вбачається, що законодавцем чітко визначено процесуальний порядок проведення перевірок платників податків, а також - обов'язки платника податків під час проведення перевірки щодо необхідності надання переліку документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки, та дії контролюючих органів вразі відмови платника від надання таких документів.
08.12.2014р. посадовими особами ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська складений запит, адресований ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед», про надання до перевірки документів, однак як вбачається з матеріалів справи, відсутні докази надіслання такого запиту поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надання під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, або докази направлення в електронному вигляді, що є порушенням вимог п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, та п. 13 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеним органам за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1245 від 27.12.2010р.
Відповідачем лише зазначено про відмову отримання позивачем зазначеного запиту в акті від 08.12.2014р. №9537/21870998 про відмову в наданні належним чином завірених копій документів, без надання відповідних доказів.
08.12.2014р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська складено акт №9537/21870998 про відмову в наданні належним чином завірених копій документів, однак в порушення п. 85.6 ст. 85 Податкового кодексу України, відсутні докази підписання зазначеного акта платником податків або його законним представником, та не вчинено в зазначеному акті запису про відмову платника податків або його законного представника від його підписання.
З матеріалів справи слідує, що акт ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 08.12.2014р. отримано ПРАТ «Страхова компанія «Дніпроінмед» лише 19.01.2015р., тобто після прийняття на підставі даного акту податкового повідомлення-рішення № 0009142203 від 10.12.2014р., чим порушено право позивача надати заперечення на зазначений акт та прийняти участь у розгляді цих заперечень, у зв'язку з чим, податкове повідомлення-рішення № 0009142203 від 10.12.2014р., прийняте на підставі даного акту, є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд звертає увагу, що згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 70, 71, 86, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Дніпроінмед» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 10.12.2014р. № 0009142203 про збільшення суми грошового зобов'язання Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «Дніпроінмед» за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 510,00 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський